İskoçya’da azalan dilin canlı tutulmasına yardımcı olmak için Gaelic Scrabble başlatıldı | İskoçya

Galce dili İskoçya’da en az 10. yüzyıldan beri konuşulmaktadır ve bir zamanlar ülkenin ana dili olup, ülke çapındaki kasaba ve şehirlerde yaygındı. İngilizce’de “baba” gibi kelimelerin yumuşak “a” harfiyle telaffuz edilir ve “masa” kelimesinin sert “a” harfiyle telaffuz edilen İrlanda Galcesi ile karıştırılmamalıdır.

Ancak 18. yüzyılın başlarında İskoçya ve İngiltere’nin birleşmesinden bu yana düşüşte. Bu günlerde, dilin geleceği hakkında endişelerin dile getirildiği İskoçya’nın Dağlık Bölgesi ve Adaları’nda anadili Galce olan konuşmacıları bulmanız muhtemeldir.

Şimdi, Lewis adasındaki Stornoway’de yerel halk tarafından “Gal Kafesi” olarak bilinen topluluk kafesi ve Gal kültür merkezi An Taigh Cèilidh’in yeni girişimi, masa oyununun ilk Galce versiyonunun piyasaya sürülmesiyle gidişatı değiştirmeyi amaçlıyor. Scrabble, Noel için tam zamanında geliyor.

Çeşitli Scrabble sürümleri üreten ve dağıtan Londra merkezli Tinderbox Games ile işbirliği içinde üretilen Galce versiyonu, yalnızca Gal alfabesinde bulunan 18 harfi (J, K, Q, V, W, X, Y ve Z) içerecektir. özelliği yoktur) ve À È Ì Ò ve Ù sesli harfleri üzerindeki ciddi vurguyu içerir. Her harfin görünme sıklığı, Galce’deki kullanımını yansıtacak şekilde yeniden değerlendirildi ve puanlama, dilde farklı harfleri kullanmanın ilgili kolaylığını ve zorluğunu yansıtacak şekilde yeniden formüle edildi.

Tinderbox Games’in halihazırda Galce, İrlandaca, Latince, İzlandaca ve Faroe dili dahil olmak üzere çok sayıda dil versiyonu ürettiğini söyleyen CEO Jim Harrison, dil farklılıkları nedeniyle hiçbir iki versiyonun aynı olmadığına dikkat çekti.

Harrison, “Malzemeyi yerelleştirme ve oyunun gerçekten iyi oynanmasını sağlama konusunda harika bir iş çıkaran An Taigh Cèilidh ekibiyle yeni oyunun geliştirilmesi üzerinde yakın bir şekilde çalıştık” dedi. “Umarım bizim yapmaktan keyif aldığımız kadar herkes de oynamaktan keyif alır.”

Oyunun geliştirilmesine, An Taigh Cèilidh’in kurucu direktörü ve Galce ve Galce dilinde doktora sahibi olan Teàrlach Wilson’ın 2021’de Tinderbox Games’e yaklaşmasıyla başladı.

Wilson, “Akıcı bir Galce konuşmacısı olarak, Scrabble’ın Galce versiyonunun birçok oyununu oynadım, bu yüzden Galce versiyonunun mevcut olup olmadığını ve eğer yoksa An Taigh Cèilidh’in bunu hayata geçirmeye dahil olup olamayacağını sordum” dedi. “Akademik araştırmalar Scrabble’ın herhangi bir dilde okuryazarlık öğretmenin etkili ve eğlenceli bir yolu olduğunu gösterdi; böylece azınlık ve yerli dillerin yeniden canlandırılmasına yardımcı olabilir.”

Bu, Edinburgh Üniversitesi’nden emekli Galce profesörü Wilson McLeod’un da paylaştığı ve insanların dil becerilerini eğlenceli bir ortamda geliştirmelerinin özellikle önemli olabileceğine işaret eden bir görüş.

Prof McLeod, “Bu, insanların Galce’deki sözel becerilerini ve kelime dağarcığını geliştirmelerine yardımcı olacak” dedi. “Özellikle, Galce konuşan pek çok kişi yazılı Galce ve Galce Scrabble’ın onlara değerli bir destek sağlayacağından pek emin değil.

“Galce öğrenenler için de çok faydalı olacak. Galce yazımı, sisteme aşina olduğunuzda çok mantıklıdır, ancak bu konuda uzmanlaşmak zaman alır.”

Arkeologlar yakın zamanda İskoç Galcesi dilinin ilk yazılı kaydıyla bağlantılı 10. yüzyıldan kalma bir manastırın yerini keşfettiler. Aberdeenshire’daki manastırın, antik Geyik Kitabı’nın ilk yazıldığı yer olduğu düşünülüyor. Aberdeenshire’daki bir dizi keşiş, 12. yüzyılın sonlarında el yazmasına Galce notalar ekledi ve bu, dilin hayatta kalan en eski yazılı kaydı oldu.

Manastırın yeri, 13. yüzyıla tarihlenen Buchan’daki Deer Manastırı’nın yanında bulundu.

Scrabble 1948’de icat edildi ve o zamandan beri İngiltere’deki evlerin vazgeçilmezi oldu; evlerin yaklaşık yarısı en az bir sete sahip. 120’den fazla ülkede satılmaktadır ve 28 dilde mevcuttur ve bu sayı artmaya devam etmektedir.

Scrabble Gàidhlig adlı Galce versiyonu şimdi An Taigh Cèilidh’in çevrimiçi mağazasında 35 £ karşılığında ön siparişe açık. Aralık başından itibaren oyun £39,99 fiyatla satışa sunulacak. Oyun resmi olarak 9 Aralık’ta An Taigh Cèilidh’in ev sahipliği yapacağı ilk Gal Scrabble Dünya Şampiyonası’nda başlayacak. O gün yarışacak olan bizzat Teàrlach Wilson olacak ve esprili bir şekilde şöyle şaka yapmıştı: “Oynamak için sabırsızlanıyorum – ama kazanırsam insanlar bunun hileli olduğunu düşünecek ve kaybedersem insanlar doktoramı Galcede almam gerekip gerekmediğini sorgulayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir