İskoç İşçi Partisi oybirliğiyle Gazze’de derhal ateşkes yapılmasını destekliyor | Siyaset Haberleri

İskoç İşçi Partisi oybirliğiyle Gazze’de derhal ateşkes ilan edilmesini desteklerken, MSP’ler “kesin” destek çağrısında bulundu ve partinin geri kalanına baskı uyguladı.

Glasgow’daki parti konferansında tüm delegeler İskoç İşçi Partisi lideri Anas Sarwar’ın İsrail-Hamas savaşının derhal sona erdirilmesi çağrılarına destek verdi.

En son politika: Backbench Muhafazakarları çifte ara seçim yenilgisinden sonra Sunak’a mesaj veriyor

X’te partinin önergeyi kabul etmesinden “gurur duyduğunu” söyledi ve konferanstaki konuşması sırasında delegelere “kavgaların artık durması gerektiğini” söyledi.

Rakipsiz İş gücü Hareket, içeri ve dışarı roket atışlarına son verilmesi çağrısında bulunuyor GazzeHamas tarafından alınan rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması, temel malzemelerin yeniden sağlanması ve barışa giden yol.

Ayrıca Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırılarını da kınadı ve İsrail’in vatandaşlarını koruma hakkına dikkat çekti, ancak “Gazze’deki 2,2 milyon vatandaşın toplu olarak cezalandırılmasının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını” belirtti.

Oylama, binlerce Filistin yanlısı göstericinin konferansın önünde protesto yapmak üzere Glasgow’a yürümesiyle gerçekleşti.

Partinin tüzük sözcüsü Neil Bibby oylama öncesinde şunları söyledi: “Şu anda Gazze’de sayısız çocuğun ölmesi ve İsrail’de de kalbi kırık ebeveynlerin olması gerçekten yürek parçalayıcı.

“Bu nedenle açık sözlü olmak gibi ahlaki bir yükümlülüğümüz var. Çatışmalara artık son verilmeli ve sürdürülebilir bir ateşkes sağlanmalı. Teröre son ve şiddete son verilmeli.”

İskoç İşçi Partisi’nin acil ateşkese verdiği destek, partiyi İşçi Partisi lideriyle anlaşmazlığa düşürüyor Sör Keir Starmer“sürdürülebilir ateşkes” çağrısında bulundu.

Parti delegesi Nairn McDonald konferansta Sir Keir’in “kaçamaklı ifadeler kullanmayı” bırakması gerektiğini söyledi ve şunu ekledi: “İskoç İşçi Partisi milletvekillerinin kendilerine fırsat verildiğinde Avam Kamarası’nda ateşkes için oy vermelerini talep ediyoruz.”

Devamını oku:
Belgelere göre Sir Keir yaklaşık 100.000 £ vergi ödedi
Sunak, çifte ara seçim yenilgisinden sonra ‘planımızın işe yaradığı’ konusunda ısrar ediyor

SNP’nin Westminster lideri Stephen Flynn ayrıca İskoç İşçi Partisi’nin iki milletvekilini gelecek hafta Avam Kamarası’nda ateşkes önergelerini desteklemeye çağırdı.

“Sorular İskoçya’nın iki İşçi Partisi milletvekiline de sorulmalı” dedi. “İskoç liderlerini mi yoksa Londra’daki liderlerini mi takip edecekler? Bu karar size İskoç İşçi Partisi milletvekillerinin sadakatinin tam olarak nereye dayandığını gösterecek.”

Resim:
Filistin yanlısı protestocular İskoç İşçi Konferansı’nın önünde toplandı. Resim: Jane Barlow/PA Wire

Sir Keir, Münih Güvenlik Konferansı’nda “çatışmaların artık durması gerektiğini” söylerken, Kasım ayında ateşkesi desteklememe kararı İşçi Partisi’nde bir çatlağı ateşledi.

Geçen Kasım, 56 İşçi Partisi milletvekili üç sıralı kırbaca karşı çıktı ve SNP’nin ateşkes çağrısı yapan önergesine oy verdi. On gölge ön sıra oyuncusu geri çekildi satırın üzerinde.

Ancak Bay Sarwar, BBC Radyo İskoçya’ya yaptığı açıklamada, ateşkes çağrıları nedeniyle kendisi ile Sir Keir arasındaki anlaşmazlığı küçümsedi: “Bu konuda insanların artık inandığı kadar mesafe olduğunu düşünmüyorum.

“Keir Starmer, çatışmaların hemen durdurulmasını ve bunun sürdürülebilir bir ateşkes olmasını istediğini söyledi. Sanırım sonuçta aynı pozisyondayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir