İşçi Partisi, İsrail’in ‘kabul edilemez’ yorumları nedeniyle parlamento adayı Graham Jones’u görevden uzaklaştırdı | Siyaset Haberleri

Sky News’in edindiği bilgiye göre, İşçi Partisi, aktivistlerin katıldığı bir toplantıda “İsrail’i sikeyim” dediği iddia edilen seçim adaylarından birini görevden uzaklaştırdı.

Graham Jones, soruşturma süresince idari olarak partiden uzaklaştırıldı ve yorumlarının Guido Fawkes web sitesi tarafından ifşa edilmesinin ardından bu akşam röportaj için çağrıldı.

2019’da koltuğunu kaybeden ve yeniden ayağa kalkmak isteyen Hyndburn’ün eski İşçi Partili milletvekili Bay Jones’un, İsrail Savunma Kuvvetleri için savaşmaya gönüllü olan Birleşik Krallık vatandaşlarının olduğunu söylediği iddia ediliyor. Guido Fawkes web sitesine göre “kilitlenmeli” ve İsrail için savaşmaları “yasadışı”ydı.

İddiaya göre bu yorumları, Rochdale’de ara seçimde artık düşmüş olan İşçi Partisi adayı Azhar Ali’nin de söylediği toplantıda yaptı.

En son politika: Starmer, Rochdale adayının ‘korkunç’ yorumlarına karşı eylemi savundu

Toplantıda hazır bulunan bir kişi, Bay Jones’un konuşması sırasında şunları söylediğini söyledi: “İnsanlar İngiltere’yi ilk sıraya koymalı ve diğer ülkeleri ilk sıraya koymaktan vazgeçmelidir.”

Toplantının 7 Ekim saldırılarından kısa bir süre sonraki haftalarda gerçekleştiği ve toplantıya katılanların çoğunun Müslüman olduğu anlaşılıyor.

Emek vardı Bay Ali’yi reddetmek zorunda kaldı Aktivistlerin İsrail’i iddia ettiği bir toplantıda ortaya çıkan yorumlardan sonra Hamas’ın 7 Ekim zulmüne izin verdi Gazze’yi işgal etmeye “yeşil ışık” vermek için.

Parti daha sonra Daily Mail’de Ali’nin Filistin yanlısı bir İşçi Partisi milletvekiline yönelik eleştirileri körüklemekle “belirli Yahudi mahallelerindeki medyadaki kişileri” suçladığı ve İsrail’in İsrail’i suçladığını ileri süren başka yorumların yayınlanmasının ardından Bay Ali’ye verdiği desteği geri çekmeyi seçti. “(Filistinlileri) Gazze’den çıkarmayı” ve toprakların bir kısmını “ele geçirmeyi” planladı.

Partiye bağlı bir grup olan Yahudi İşçi Hareketi (JLM), Bay Jones’un yorumlarının “korkunç ve kabul edilemez” olduğunu söyledi.

JLM’den bir sözcü şunları söyledi: “Jones’un, Ezher Ali’nin Yahudi karşıtı yorumlarını yaptığı toplantıya seyirci kalmakla kalmayıp, aynı zamanda gerilimi daha da alevlendirmeye çalışması bizi dehşete düşürdü.

“Son iki gün içinde, İşçi Partisi’ndeki antisemitizme karşı sıfır tolerans yaklaşımının önemi her zamankinden daha açık hale geldi. İşçi Partisi, Graham Jones’u parlamento adayı olarak geri çekmeli ve bir disiplin soruşturması yürütmeli.”

Çağrıları, İşçi Partisi’ni “Hyndburn için parlamento adayı Graham Jones’a karşı sağlam ve kararlı eyleme geçmeye” çağıran Büyük Manchester ve Bölge Yahudi Temsilci Konseyi tarafından da yinelendi.

Açıklamada, “Ezher Ali’nin İşçi Partisi’nin desteğini çekmesine yol açan Yahudi karşıtı komplo teorilerine değindiği toplantıdaydı” denildi.

Resim:
Partinin desteğini çektiği, Rochdale’in eski İşçi Partisi adayı Ezher Ali. Resim: PA

“Bay Jones, ifade edilen korkunç görüşlere karşı çıkmamakla kalmadı, İngiliz-İsrailli Yahudiler hakkında daha da saldırgan yorumlarda bulunarak daha da ısrar etti.”

Sky News yorum almak için Bay Jones ve İşçi Partisi ile temasa geçti.

Dışişleri Bakanı Andrew Mitchell, İngiltere’nin “ek uyruklu İngiliz vatandaşlarının, diğer uyruklu oldukları ülkenin yasal olarak tanınan silahlı kuvvetlerinde hizmet etme” hakkını tanıdığını söyledi.

“İsrail Savunma Gücü tanınmış bir silahlı kuvvettir ve İngiliz vatandaşları hem İsrail Savunma Gücü’ne gönüllü olarak katılabilir hem de ulusal hizmete hak kazanabilirler.

“İsrail için, İsrail Savunma Gücü’nde hizmet etmek için İsrailli olmak gerekmiyor.”

Son tartışma Sir Keir Starmer’ın ardından geldi bugün “kararlı eyleme” geçtiğini iddia etti Rochdale ara seçiminde Bay Ali’nin desteğini çekmesi bunun “eşi görülmemiş” olduğunu söyledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Sir Keir, Bay Ali’ye verilen desteğin geri çekilmesi kararını ‘gerekli bir karar’ olarak nitelendiriyor.

Karardan bu yana ilk kez gazetecilere konuşan Sir Keir şunları söyledi: “Kararlı bir eylemde bulundum. Bir ara seçim sırasında İşçi Partisi adayına verilen desteğin geri çekilmesi çok büyük bir şey.

“Bu zor bir karar, gerekli bir karar, ancak İşçi Partisi’nin benim liderliğimde değiştiğini söylerken ciddiyim.”

Bay Ali’nin yaptığı yorumları “dehşet verici” olarak nitelendirdi, ancak eylemlerini ikiye katlayarak şunları söyledi: “Dün bu adaya verdiğim desteği geri çektiğim gibi, bir adaya verilen desteği de geri çekmek neredeyse eşi benzeri görülmemiş bir şey.

“İşte değişen İşçi Partisinin anlamı budur.”

Devamını oku:
Rochdale ara seçimi: İşçi Partisi neden Azhar Ali’nin yerini alamıyor – ve kazanırsa ne olacak?
Tobias Ellwood: Filistin yanlısı protestocular milletvekilinin evinin önünde gösteri düzenledi

Ancak Hyndburn’ün Muhafazakar Milletvekili Sara Britcliffe, Guido Fawkes’e şunları söyledi: “Toplumsal gerilimlerin arttığı bir dönemde, siyasette kullandığımız dile dikkat etmek hepimizin sorumluluğundadır.

“Hyndburn’ü temsil etmek isteyenlerin Bay Ali’ye meydan okuyup okumadıkları konusunda acil yanıtlara ihtiyacımız var. Toplumsal uyum yaratmak çok önemli ve açıkçası bu tam tersini yapıyor.

“Bu, Sir Keir Starmer yönetimindeki İşçi Partisi’nin hiç değişmediğinin açık bir örneği.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir