İngiltere’deki okullar, önyargı iddiaları korkusuyla Orta Doğu derslerini engelliyor | Tarih

İngiltere’deki öğretmenlere göre okullar önyargılı olmakla suçlanmaktan korktukları için bir nesil genç İsrail-Filistin çatışmasının tarihini öğrenmiyor.

İngiltere’deki GCSE tarih öğrencilerinin %2’sinden azı 2020’de Orta Doğu ile ilgili bir modül okudu ve uzmanlar şu anda İngiltere’de yalnızca 27 okulda bu konunun öğretildiğini tahmin ediyor. Gözlemci bazı okulların, öğrencilerin aktif ilgisine rağmen konunun yarattığı “ısı” miktarı ve “kötü tanıtım” endişesi nedeniyle konuyu tanıtma girişimlerini engellediğini öğrendi.

Şu anda konuyla ilgili okul kaynakları sağlayan tek yayıncı olan Pearson, son yıllarda ders kitaplarını iki kez geri çekmek zorunda kaldı; ilki Yahudi örgütlerinin kitapların Filistin’i desteklediğini iddia etmesinden sonra, ardından da gözden geçirilmiş baskılar İsrail’e karşı önyargılı olduğu yönündeki suçlamalarla karşılaşınca.

İngiltere’nin güneydoğusundaki Müslümanların çoğunlukta olduğu bir okulda görev yapan bir tarih öğretmeni, isminin açıklanmaması kaydıyla, okulunun GCSE’de öğretilecek konunun duygusal ve karmaşık olduğunu düşünmesinden dolayı “kalbinin kırıldığını” söyledi. Ayrıca konuları tartışmanın Müslüman öğrencilerin Yahudi karşıtı yorumlar yapmasına yol açabileceği konusunda da onu uyardılar: bu uyarıyı “haksız, tehlikeli ve aşağılayıcı” olarak nitelendirdi.

“Bir tarihçi olarak bu beni gerçekten üzüyor” dedi. “Çocuklara her iki taraf için de kanıtları ve her iki anlatıyı da öğretebiliriz ve çocukların her ikisinde de insanlığı görebilecek kapasitede olduklarını biliyorum. Bunun karmaşık olduğu fikrinin arkasına saklanmaya devam edemeyiz.”

Öğrencilerinin çatışmanın başlangıcını gerçekten merak ettikleri konusunda ısrar etti. “Çok güncel hissettiriyor ve onlar için Henry VIII ve eşlerinin önemsemediği kadar önemli” dedi.

Kuzeybatıda çok sayıda Müslüman ve az sayıda Yahudi öğrencinin bulunduğu bir ortaokulun müdür yardımcısı Steve Archer, meslektaşlarının çatışmayla ilgili soru sorma konusunda “baskı hissettiklerini” söyledi.

Rishi Sunak’ın İsrail ile dayanışma amacıyla yaptığı konuşmanın ardından yakın zamanda verdiği beden eğitimi dersinden bir örnek verdi. “Bir kız öğretmene şunu sordu: ‘Rishi Sunak başbakan mı? O benim başbakanım değil.’ Bu bir beden eğitimi öğretmeni için birdenbire başa çıkması zor bir şey.”

Archer, öğrencilere sorunlar hakkında konuşmak için güvenli bir alan sağlamayı reddetmenin, kendilerininki gibi “çok büyük miktarda ısı ürettikleri” bir toplulukta rahatsız edici olacağını söyledi. Okulunda daha fazla anlayış ve tartışmayı teşvik etmek için Orta Doğu tarihi öğretiliyor.

Çatışmanın öğrencilerini derinden etkilediğini söyledi. “Örneğin bir çocuğun eline basit bir Filistin bayrağı çizimi göreceğim” dedi. “Bu, çocuğun Hamas’a destek verdiği anlamına mı geliyor? Bundan çok şüpheliyim. Büyük olasılıkla Filistinlilerle dayanışmayı ifade ediyorlar.”

Archer, kendi tarih derslerinde çatışmanın nasıl başladığına dair farklı versiyonlar öğretmesinin yanı sıra, diğer öğretmenleri de şiddetin daha fazla şiddete yol açtığını ve “bugünün kurbanlarının yarının savaşçıları haline geldiğini” vurgulamaya teşvik ediyor.

Okullara çatışma hakkında eğitim verecek kaynaklar sağlamak amacıyla Parallel Histories yardım kuruluşunu kuran Michael Davies. Fotoğraf: Christopher Thomond/The Guardian

Tarih öğretmeni Michael Davies, Parallel Histories yardım kuruluşunu kurdu. okullar için kaynaklar Archer’ınki gibi, iki çelişkili tarihi anlatıyı yan yana koyarak ve öğrencilerin kendi yargılarını oluşturmalarına izin vererek çatışmayı – ve Kuzey İrlanda gibi diğerlerini – öğretmek. Orta Doğu kaynaklarının indirilme sayısı Ekim ayında bir önceki aya göre %500’den fazla arttı, ancak Davies birçok okulun korku içinde olduğunu anlıyor.

“Sınıf öğretmenleri önyargıyla suçlanmaktan korkuyor ve okul müdürleri de böyle bir suçlamanın yaratabileceği kötü tanıtımdan korkuyor” dedi.

Konunun okulların dışında tutulamayacağı konusunda kararlıydı. “Son Gazze savaşı sırasındaki okul gösterileri bunu kanıtladı ve pek çok kişiyi dümdüz yakaladı” dedi.

Lancaster Kraliyet Dilbilgisi Okulu Müdürü Dr. Chris Pyle, öğretmenlerin Orta Doğu hakkında konuşmaktan korkmalarının bir nedeninin, bu konunun okulda kendilerine öğretilmemesi olduğunu söyledi. “Öğretmenler bu hassas konularda kendilerini uzman gibi hissetmiyorlar” dedi. “Nesilden nesile uzanan bir bilgi eksikliği zinciri var.”

Davies ikili anlatı yaklaşımını ilk kez Lancaster Royal’de çalışırken denedi ve Pyle, Davies’in Kudüs’e, Batı Şeria’ya ve bir mülteci kampına yaptığı, bölünmenin her iki tarafındaki hikayeleri dinlemek için yaptığı “güçlü” okul gezisini hatırlıyor. Son zamanlarda altıncı sınıf öğrencileri yakınlardaki bir Yahudi dini okulunun öğrencileriyle bu konuları tartıştılar.

Dr Chris Pyle, Lancaster Kraliyet Gramer Okulu Müdürü.
Dr Chris Pyle, Lancaster Kraliyet Gramer Okulu Müdürü. Fotoğraf: Gary Calton/Observer

Şöyle konuştu: “Sanırım tarih öğrencilerimiz birdenbire bunun dünyadaki en önemli hikaye olduğunun farkına varmaya başladılar ve onu anlamak istiyorlar. Düzgün bir şekilde meşguller.

Wight Adası’ndaki bir Hıristiyan ortaokulu olan Christ the King College’da konuyu öğreten Shellie Webster da aynı fikirde. “Öğrencilerime bunun tarih olmadığını, bugün yaşandığını, geçmişimizden ve tarihimizden ders almazsak toplum ve dünya olarak ilerleyemeyeceğimizi söylüyorum.”

Taraflar Değil Çözümler Çocukları çatışmanın her iki tarafını da tartışmaya ve ardından barışçıl çözümler bulmaya teşvik eden bir eğitim yardım kuruluşu olan SNS, yanlış bir şey söyleme korkusunun üstesinden gelmeye çalışmak için ücretsiz çevrimiçi öğretmen tavsiyesi oturumları sunuyor. Yardım kuruluşunun kurucusu Sharon Booth şunları söyledi: “Bu çatışmaya doğru yanıtlar verebilmek için öğretmenlerin üzerindeki baskının kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.”

Ekibi, genç İsrailli ve Filistinli barış yapıcıların deneyimlerini anlatacakları atölye çalışmaları düzenleme talepleri ile “dolu” olmuştu. Booth, “Odaya girdiğimizde bazen nefret ifade eden veya bizi duymak istemediklerini anlatmaya çalışan öğrencilerle karşılaşıyoruz; bu İsrail karşıtı veya Filistin karşıtı olabilir” dedi. Ancak şunları ekledi: “Gerçek insanların hikayelerini dinlemenin büyük bir etkisi var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir