İngiltere’de tüp bebek verilerini içeren doğurganlık tedavisi karşılaştırma aracı kullanıma sunuldu | IVF

Tüp bebek gibi doğurganlık tedavilerine yönelen kişiler artık kendi bölgelerindeki NHS finansmanını Birleşik Krallık’ın geri kalanıyla karşılaştırmak için çevrimiçi bir araca erişebiliyor.

Gösterge PaneliDüzenleyici İnsan Doğurganlığı ve Embriyoloji Otoritesi (HFEA) tarafından başlatılan bu uygulamanın dünyada bir ilk olduğu düşünülüyor ve IVF ve ICSI gibi süreçlerden geçmek isteyenlerin yanı sıra araştırmacıların 1991’den itibaren 665.690 hastayı kapsayan verileri keşfetmesine olanak tanıyor. .

Diğer özelliklerin yanı sıra, kontrol panelinin kullanıcıları 34.725 yeni yumurtayı veya 14.665 yeni sperm donörünü yıllara, etnik kökene ve menşe ülkeye göre filtreleyebilir; her yıl yumurtalarını donduran veya çözen hastaların sayısını ve bunu yapma ortalama yaşını araştırın; yıllık çoklu doğum oranı trendlerine bakın; ve IVF başarı oranlarının yaşa göre nasıl değiştiğini keşfedin.

Kontrol panelinde ayrıca, örneğin NHS finansmanı alan döngülerin yüzdesinin 2009’da %38’den 2021’de %26’ya çıktığını, transfer edilen embriyo başına doğum oranının ise 1991’de %7’den 2021’de %23’e yükseldiğini ortaya koyan önemli istatistikler de vurgulanıyor. .

HFEA’nın genel müdürü Peter Thompson, İngiltere’de yılda 70.000’den fazla doğurganlık tedavisinin yapıldığını söyledi.

Şöyle dedi: “Son 30 yılda doğurganlık sektörü ilerledikçe, verileri sunma ve paylaşma şeklimizi geliştirme fırsatı da doğdu. Yeni veri kontrol panellerimiz daha da fazla bilgi şeffaflığında bir sonraki adımı işaret ediyor.

“Araştırmacılar için Birleşik Krallık’ta doğurganlık tedavisiyle ilgili hayati verileri bulmak daha önce soruları tek tek göndermek anlamına geliyordu. Kontrol panelinin kullanıma sunulması, zengin verilerimizin daha fazla bilgi edinmek için kullanılmasını sağlayacak ve bu da herkes için sonuçları iyileştirebilecek.”

Leeds eğitim hastaneleri NHS Trust’ta üreme tıbbı danışmanı olan Prof Adam Balen, verilerin kullanılabilirliğini ve HFEA’nın şeffaf yaklaşımını memnuniyetle karşıladı ve HFEA’nın verilerinin dünyadaki IVF hakkında en büyük bilgi deposu olduğuna dikkat çekti.

Şöyle söyledi: “Yeni kontrol paneli, araştırmacıların çalışma için verilere erişmesine ve hastaların doğurganlık yolculukları hakkında onları daha iyi bilgilendirmek için bilgilere erişmesine olanak tanıyor ve böylece tedavi sonuçları istatistiklerinin ardındaki bazı karmaşıklıkları aydınlatıyor.”

geçmiş bülten tanıtımını atla

University College London hastaneleri NHS vakfı vakfında üreme tıbbı danışmanı Stuart Lavery şunları söyledi: “Birleşik Krallık düzenleyici kurumunun bu yeni gösterge tablosu hastalar ve klinikler tarafından memnuniyetle karşılanmalıdır. Grafik ve tablo formatı, çok karmaşık bilgileri basit ve anlaşılması kolay bir şekilde sunar.

“Bu, dünyanın en kapsamlı IVF veri tabanındaki bilgileri bugün doğurganlık tedavisi arayan hastaların yararına nasıl kullanabileceğimizin güzel bir göstergesi.

“Hastalarıma bunu kullanmalarını tavsiye etsem de, kendi kişisel durumunuzu ve başarı şansınızı anlamanın en iyi yolunun, doğurganlık doktorunuzla kişiselleştirilmiş bir konsültasyon yoluyla olacağını da tavsiye ederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir