İngiltere’de neden 140.000 öğrenci okula ‘ciddi şekilde devamsızlık yapıyor’ ve bu konuda ne yapabiliriz? Okula devam ve devamsızlık

PHarlow’daki Assmores Akademisi, Kanal 4’te 2011 yılında yayınlanan ilgi çekici belgesel serisinin konusuydu. Essex’i Eğitmek. Karizmatik, coşkun baş öğretmen Vic Goddard’ın liderliğindeki gençlerin ve personelin hayatlarını takip ediyordu. O günden bu yana, özellikle en yoksullar için eğitimin önemini ve öğretmenin “saf neşesini” savunarak son derece etkili oldu. Aradan geçen 13 yılda sık sık “Dünyanın en iyi işine sahibim” dedi. Essex’i Eğitmek. Fakat şimdi değil.

Geçen hafta yaşananlar bunun nedenine dair ipuçları veriyor. 2 milyon çocuğun konuşma ve dil terapisine ihtiyacı olduğu ve çoğunun bakım için bir yıldan fazla beklediği ortaya çıktı. 2023’te 140.000 çocuk okula “ciddi devamsızlık yapan” olarak sınıflandırıldı; bu, pandemi öncesine göre %134 artış anlamına geliyor. Geçen Pazartesi, hükümet 18 katılım merkezinin daha duyurusunu yaparak toplamı 32’ye ve katılım mentoru pilotları için 15 milyon £’a çıkardı. Daha sonra İşçi Partisi, evde eğitim gören çocuklara yönelik bir kayıt da dahil olmak üzere uygulayacağı önlemleri duyurdu. Gölge eğitim bakanı Bridget Phillipson, İşçi Partisi’ni “çocuklara öncelik veren bir parti” olarak tanımladı

‘Ebeveynlerin desteğe erişmesine yardımcı olmak için başlangıç ​​altyapısına önemli yatırımlara ihtiyacımız var’: Profesör Cathy Creswell, Oxford Üniversitesi Fotoğraf: Linda Nylind/The Guardian

Goddard, “Yaklaşımda bir değişiklik olmazsa işim biter” diyor. “Son sekiz yılda iki kez işten çıkarma yapmak zorunda kaldım, bu da daha az insan için daha fazla iş anlamına geliyor. Manşet finansmanı zorlaştı ama aynı zamanda konuşma ve dil desteği satın alan ve yaz okulları için ödenen küçük para yığınlarının amansız ve yorucu bir şekilde erozyona uğraması da söz konusu.

“Artık elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz, olabileceğimizin en iyisini değil. Umudum, genel seçimden sonra iktidara kim gelirse gelsin, onu kapsayacak bir çarın atanması. Eğer bir çocuk tok karnı ile okula gitmiyorsa, kendisini güvende ve donanımlı hissetmiyorsa, benim uyguladığım davranış politikasının bir önemi yok, bunun ona hiçbir faydası olmayacak.”

32 yıldır öğretmenlik yapan 55 yaşındaki Goddard, şu anda aralarında yılın 364 günü açık olan Passmores’un da bulunduğu altı Harlow okulunu yönetiyor. Öğrencilerin üçte birinden fazlasının özel ihtiyaçları var. “Yoksulluk, gençlerimizi başarılı olmaktan alıkoyan en büyük faktördür” diyor. “Avantajlı ve dezavantajlı kesimler arasındaki uçurum ortadan kalkmadı. Yıllardır oradaydı, öyleyse neden aynı eski saçmalıkları yapıyoruz? Çok daha temel bir şeyin olması gerektiğini ne zaman anlayacağız?”

Anne Longfield da aynı fikirde. Onlarca yıllık kampanya deneyimine sahip, İngiltere’nin eski çocuk komiseridir. 2021 yılında kurdu Genç Yaşamlar Komisyonu 2010’dan bu yana gençlik hizmetlerinde yaşanan %70 kesintiye karşı gençlere Sure Start Plus önerildi. (Sure Start Plus yaklaşımı artık gölge içişleri bakanı Yvette Cooper tarafından benimsendi.) Bu ay, komisyonun çalışmalarından yararlanarak, Seçimin yaklaşması ve olası bir hükümet değişikliği ile “nesilde bir kez karşılaşılabilecek” bir fırsat olarak zamanlanan Genç Yaşamlar Merkezi’ni kurdu.

Vic Goddard, Passmores Okulu'nun eski müdürü
Passmores Okulu’nun eski müdürü Vic Goddard, ‘Eğer bir çocuk tok karnı ile okula gitmiyorsa, kendisini güvende ve iyi donanımlı hissediyorsa, benim uyguladığım davranış politikasının hiçbir önemi yoktur’: Vic Goddard. Fotoğraf: Linda Nylind/The Guardian

Geçtiğimiz hafta İşçi Partisi lideri Keir Starmer şu sözü verdi: “Çocuklarımızın geleceği oy pusulasında olacak.”

Longfield, “Sorunlar birikiyor” diyor. “Önleme konusunda yatırıma ihtiyacımız var ancak Hazine kurumsal olarak çocuklara karşı önyargılı. İşler kötüye gittiğinde astronomik maliyeti karşılamayı tercih eder.”

Longfield’ın amacı, iktidarda kim varsa onu “önce çocuklara yönelik bir hükümet” olmaya ikna etmek, çocuklardan sorumlu bir kabine bakanı atamak ve 10 yıllık maliyetli bir planı denetlemek. Pek çok şeyin elinden alındığı bir nesle bir gelecek vermeyi ve Goddard gibi değerli insanların kamu hizmetlerinden ayrılmasını engellemeyi amaçlıyor.

“Hükümet sorumsuz bir ebeveyn gibi davrandı” diyor. “Çocukları evde bir kutu kibritle oynamaları için yalnız bırakmak ve geri döndüğünde evin neden yandığını merak etmek.”

Merkez, aralarında N8 Araştırma Ortaklığının üyeleri olan Liverpool ve Leeds’in de bulunduğu sekiz kuzey Russell Grubu üniversitesiyle benzersiz bir işbirliği içinde çalışacak. On yıl önce Kuzey Sağlık Bilimi İttifakı ile birlikte çocuk sağlığı, refahı ve pediatriyi araştırmak için oluşturulan programları, yakın zamanda iki lanet rapor. Raporlar, İngiltere’nin kuzeyi ile geri kalanı arasındaki yıkıcı eşitsizlikleri ortaya çıkardı. Örneğin, pandemiden önce kuzeydeki Sure Start merkezlerinde uygun çocuk başına ortalama 412 sterlin kesinti yapılırken, İngiltere’nin geri kalanında yalnızca 283 sterlin kesiliyordu.

sınıfta elini kaldıran bir çocuk
Başöğretmenler, avantajlı ve dezavantajlı çocuklar arasındaki uçurumun ortadan kalkmadığını söylüyor. İllüstrasyon: Gözlemci Tasarımı

N8 üyesi Newcastle Üniversitesi’nden Prof Matthew Grenby, “Sorunların her yıl daha da kötüleştiğini gördük” diyor. “Merkez ve diğerleriyle yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde çalışarak, politika değişikliği için kamuoyunu harekete geçirmeyi umuyoruz. Hükümete ‘Bunu deneyin, işe yaradığını biliyoruz’ diyebiliriz. Gençlerimize daha adil bir gelecek inşa etmeliyiz.”

N8, hükümet politikasının ekonomi üzerindeki etkisini analiz eden etkili düşünce kuruluşuna atıfta bulunarak, “çocuklar için bir Mali Araştırmalar Enstitüsü” olmayı amaçlayan merkeze otizm ve zihinsel sağlık gibi çeşitli konularda araştırma raporları üretecek. .

Longfield, “Tekerleği yeniden icat etmek istemiyoruz, onu yeniden döndürmeye başlatmak istiyoruz” diyor. “Örneğin, dışlananların %88’i okulların %10’undan kaynaklanıyor; neden? Bilgi ve deneyim düzeyi şu anda her zamankinden daha yüksek, ancak bunu yalnızca hükümet gereken ölçek ve hızda kullanabilir. ‘Neden Britanya bir çocuğun büyümesi için en iyi yer değil?’ diye sormamız gerekiyor. ”

Merkez aynı zamanda onların deneyimlerinden yararlanarak çocuklara öncelik vermeyi planlıyor. Amy’nin “şanslı” oğlu James, şu anda 13 yaşındaydı ve “ne olacağı tahmin edilemeyen” bir çocuk oyun alanına bıçak getirdiğinde 6. Sınıfa kadar ilkokula %100 devam ediyordu. Tecritin ardından bir haftalık yurt gezisinde, öğretmenin sözüne rağmen James, yurtta çocuğun yanına yerleştirildi. O kadar üzgündü ki üç gün sonra eve döndü.

Büyük bir ortaokulda oğlanla aynı sınıfa yerleştirildi. Amy, “Öğretmene ve sınıf başkanına 50 kez e-posta göndermiş olmalıyım” diyor. “Bana James’in okulda iyi olduğu söylendi, bu yüzden başka bir sınıfa geçmedi.”

Oğlu her sabah perişan bir halde katılmayı reddetmeye başladı. Amy, ne yazık ki okulun ona yapmasını söylediği şeyi yaptı; onu sınıfa girmeye zorladı. “Bana evi sıkıcı hale getirmeleri, tüm aletleri çıkarmaları, onunla vakit geçirmemeleri söylendi.

Anne Longfield, İngiltere'nin eski çocuk komiseri
İngiltere’nin eski çocuk komiseri Anne Longfield, ‘Önleme konusunda yatırıma ihtiyacımız var ancak Hazine kurumsal olarak çocuklara karşı önyargılı’: Anne Longfield. Fotoğraf: Gary Calton/Observer

“Meteliksizdi, odasında, karanlıkta kaldı. Geriledi ve oyuncak ayısını ve battaniyesini taşıyacaktı. Pratisyen hekimimiz yardımcı olamadı çünkü James ölmeyi dilediğini söylese de aslında kendini öldürmeye çalışmamıştı.”

geçmiş bülten tanıtımını atla

Amy’nin bir üyesi Okulda İyi DeğilimGeçtiğimiz yıl üye sayısı 30.000’den 50.000’e çıkan bir destek grubu. Çocukların büyük çoğunluğunun okula gitmek istediğini ancak gidemediğini belirtiyor. Katılım için ödüller, devamsızlıklar için ebeveyn para cezaları ve nöroçeşitliliğe sahip, özel ihtiyaçları olan ve travma yaşayan çocuklar için çok az esneklik, %100 katılımın tüm siyasi partilerin takıntısı haline gelmesine rağmen, dikkatleri dağıtan şey şu: Eğitimin ve içinde faaliyet gösterdiği ortamın amaca uygun olması.

Amy, James’in bir yıldan fazla bir süredir okula gitmediğini, arkadaşlarını, sosyalleşmeyi ve aidiyet duygusunu özlediğini, bunun sadece akademik hayatı olmadığını söylüyor.

A Ulusal Denetim Ofisi’nin (NAO) 2022 raporuSavunmasız ergenlere yönelik desteği incelediğinde hükümetin neyin işe yaradığına, neden işe yaradığına ve neyin paranın karşılığını oluşturduğuna dair bir değerlendirmesinin olmadığını söyledi.

Kafa karıştırıcı bir şekilde NAO, ergen gençlerden yedi bakanlığın sorumlu olduğunu, “risk faktörlerine ilişkin sınırlı bir anlayış” olduğunu ve yapılanların tekrarlandığını keşfetti. Olumsuz sonuçların sosyal hizmet uzmanına ihtiyaç duyan tüm çocuklar için yaşam boyu sosyal maliyeti yılda 23 milyar £ olarak hesaplanıyor. Buna karşılık, Kovid sonrası öğrencilerin iyileşme çarı Kevan Collins hükümetten 15 milyar sterlin istedi ve kendisi de 1,4 milyar sterlin aldı. İstifa etti.

Refah devletinin yıpranması nedeniyle birçok okul yenilik yapmak zorunda kaldı. Yeni Genç Yaşamlar Merkezi’nin ortağı olan Oasis Community Learning, toplum temelli 54 okuldan oluşmakta olup, sübvansiyonlu gıdalar satan gıda depoları; yetişkin öğrenimi; gençlik çalışanları ve aile desteği. Bir şehir çiftliği ve Oasis okulları, yılda 1 milyon £ maliyetle 13 ruh sağlığı çalışanını çalıştırıyor. Oasis Community Partnerships CEO’su Kat Simmonds, “Bu, bütünsel bir şekilde çalışmakla ilgili” diyor ve şöyle devam ediyor: “…ama bizim de yanıt verebilmemiz için çok daha büyük bir ihtiyaç var.”

Oxford Üniversitesi’nden Prof Cathy Creswell ve ekibi, nispeten düşük bir maliyetle, ilkokul çocuğu olan ailelere destek vererek sorunların artmasını önleyen müdahaleleri değerlendirdi. Ancak en önemlisi, ebeveynlerin internete erişiminin olması gerekiyor ve birçoğunun erişimi yok.

Creswell, “Ebeveynlerin desteğe erişmesine yardımcı olmak için başlangıç ​​altyapısına önemli yatırım yapmamız gerekiyor” diyor.

“Bunun ‘boktan ebeveynler’ ile ilgili olduğu yönündeki öneriyi reddediyorum. Pek çok kişi, gerçekten zor koşullar altında, sadece küçük bir doğru yardımla aileleri için harika sonuçlar elde ediyor. Çocuklara ve ailelere yatırım yapmanın herkesin geleceğine yatırım yapmak olduğunun farkına varmamız gerekiyor.”

çocuklar ellerini havaya kaldırıyor
Öğrencilerin %21,2’si 2022/23 sonbahar ve bahar dönemlerinde ısrarla devamsızlık yaptı Fotoğraf: skynesher/Getty Images

Leeds’de çocuklara yönelik sosyal hizmetlerin eski müdürü Saleem Tariq, kendisini ve personelini onarıcı uygulamalar konusunda eğitti. Sosyal hizmet uzmanlarının ilişkiler kurmak, güven oluşturmak ve sorumluluğu teşvik etmek için ailelerle birlikte çalışmasını gerektirir. Bu, “yapmak”tan, çocuğu bakıma almaktan ve bakıma almaktan daha uzun bir süreçtir, ancak sonuçlar doğurur ve ailelerin ve toplulukların kendi güçlü yönlerini geliştirmelerine olanak tanır.

Bu, 200 çocuğun daha az bakıma alınmasına ve aileleriyle birlikte güvenle kalmasına yol açtı. Tarık artık onarıcı bir çalışma biçimini desteklemek için diğer yerel yetkililerle birlikte çalışıyor. Pek çok yetkilinin, finansmandaki ulusal kesinti, yatılı bakımda çocukların giderek artan maliyetleri ve sosyal hizmet kontenjanları nedeniyle kurum personelinin kullanılması nedeniyle mali açıdan sakat kaldığına dikkat çekiyor.

Tarık, “Çocuk hizmetlerine yönlendirilen ailelerin yüzde 10’u kasıtlı zarar verme durumunda” diyor. “Yüzde doksanı zor koşullar altında mücadele ediyor. Çocuklarına daha iyi bakmaları için onları desteklediğimizde bunu yapabilirler. Aile, ülkenin en iyi hizmetidir. Bu hükümet aile yardımına geçişi kabul etti, bundan sonra da devam etmek zorunda.

“Yapılması gereken tek şey bu değil; vergi mükellefleri için ekonomik durum bundan daha sert olamazdı.”

Yeni merkezin ana amaçlarından biri, aile geliri, zihinsel ve fiziksel sağlık ve özel ihtiyaçlar da dahil olmak üzere çocuklardaki hassasiyet düzeylerini ölçmek için bir ölçüm kullanmak ve hükümeti bir azaltma hedefi belirlemeye teşvik etmektir. Longfield, “İlerlemeyi ölçmek için yıllık bir rapor planlıyoruz” diye açıklıyor. “Zorluğun boyutunu bilmiyorsanız, onunla başa çıkılabilecek en iyi yolu ve başarıyı ne zaman görmeye başladığınızı nasıl bileceksiniz?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir