İngiltere ve İsviçre ‘küresel ilk’ finansal hizmetler anlaşmasıyla bağlarını derinleştiriyor | İş haberleri

Şansölye, İsviçre ile finansal hizmetler bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan bir anlaşma imzaladı ve düzenlemeleri “küresel bir ilk” olarak nitelendirdi.

Birbirlerinin pazarlarına erişimi artırmayı, uyum maliyetlerini azaltmayı amaçlıyor ve her iki ülkedeki yasa ve pazar düzenlemelerinin karşılıklı tanınmasına dayanıyor.

Hazine, Bern Finansal Hizmetler Anlaşması’nın “finansal hizmetler işbirliği konusunda çığır açan bir anlaşma” olduğunu ve bunun yalnızca Birleşik Krallık’ın şu anda sahip olduğu “özgürlükler” sayesinde mümkün olabileceğini söyledi. Avrupa Birliği’nden ayrılma.

Açıklamada, anlaşmanın “İngiltere ile İsviçre arasında varlık yönetimi, bankacılık ve yatırım hizmetleri gibi alanlarda finansal hizmetlerin sorunsuz, sınır ötesi sağlanmasını mümkün kıldığı” belirtildi.

“Belirli sektörler için bu, Birleşik Krallık merkezli bir firmanın İsviçre’deki müşterilerine büyük ölçüde Birleşik Krallık kurallarına uyarak hizmet verebileceği veya bunun tersi anlamına geliyor.

“Anlaşma aynı zamanda İngiliz sigorta komisyoncularının İsviçre pazarına benzersiz erişimini de güvence altına alıyor.

“İsviçre, 2024’ün başından itibaren İsviçreli olmayan tüm firmaların İsviçreli müşterilere hizmet vermeden önce ülkede bir üs kurmasını zorunlu kılacak.

“Birleşik Krallık, dünyada bunu yapması gerekmeyen tek ülke olacak ve İngiliz aracı kurumlarını, her zaman yaptıkları gibi iş yapmaya devam edebilecekleri için uluslararası rakiplere karşı önemli bir avantaja sahip olacak.”

İngiltere’nin İsviçre ile finansal hizmetler ilişkisi, İsviçre’nin blok üyesi olmamasına rağmen daha önce AB kurallarına dayanıyordu.

Resim:
Jeremy Hunt ve İsviçreli mevkidaşı Karin Keller-Sutter, Bern’de anlaşmayı imzaladıktan sonra el sıkışıyor. Resim: AP

Hazine rakamlarına göre, 2016 ile 2022 arasında Birleşik Krallık’ın İsviçre ile finans ve sigorta hizmetleri ticareti %53 oranında artarak 2022’de 3,28 milyar £’a ulaştı.

Birleşik Krallık, Brexit’in ardından doğrudan bir anlaşma olmadan bu erişimi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmıştı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

FCA, Birleşik Krallık listeleme kurallarının değiştirilmesinin ana hatlarını çiziyor

AB’den ayrılma, üye devletler ve Avrupa Komisyonu’nun bir finans merkezi olarak Londra’ya olan bağımlılıklarını hafifletme çabaları nedeniyle Londra’nın AB başkentlerine olan bazı işlerini kaybetmesine neden oldu.

Mali Davranış Otoritesi Çarşamba günü şirket listelemelerini basitleştirme ve hızlandırma planlarını açıkladı.

Bu, Londra’nın New York ve diğer şirket halka arz merkezleriyle daha iyi rekabet etmesine yardımcı olmak için son otuz yılda türünün en büyük sarsıntısı olarak ilan edildi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

FCA, Birleşik Krallık listeleme kurallarının değiştirilmesinin ana hatlarını çiziyor

İsviçre anlaşması parlamentonun onayına tabi olmaya devam ediyor ancak potansiyel olarak gelecekte tartışılmaya devam eden daha geniş ticaret düzenlemelerini kapsayacak şekilde genişletilebilir.

Şansölye Jeremy Hunt şunları söyledi: “Berne Finansal Hizmetler Anlaşması küresel bir ilktir ve dünyanın en büyük finans merkezlerinden ikisi olan İngiltere ve İsviçre’nin güçlü yönlerine dayanmaktadır.

“İki ulusumuz arasındaki finansal hizmetlere önümüzdeki on yıllar boyunca açık erişimi güçlendirerek ekonomiyi büyütmemize yardımcı oluyor ve diğer önemli ticaret ortaklarıyla gelecekteki anlaşmalar için bir plan görevi görüyor.”

TheCityUK lobi grubuna başkanlık eden Miles Celic şunları ekledi: “Bu yenilikçi çerçeve yalnızca finansal hizmetlere katılımı kolaylaştırmak, engelleri azaltmak ve verimliliği artırmakla kalmıyor, aynı zamanda pazar güvenini güçlendiriyor ve yenilikçiliği teşvik ediyor.

“Büyük finans merkezlerinin altın standart anlaşmaları oluşturmak için nasıl işbirliği yapabileceğine dair yeni ve iddialı bir ölçüt oluşturuyor ve daha dayanıklı, rekabetçi ve birbirine bağlı bir küresel finans ortamına katkıda bulunuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir