İngiltere ve Galler’deki öğretmenler okullardaki haşarat ve zararlıları bildiriyor | Okullar

Birleşik Krallık’ın en büyük eğitim sendikası tarafından İngiltere ve Galler’deki okul binalarının durumu üzerine yapılan bir araştırma, beş öğretmenden ikisinin haşarat veya haşere belirtileri bildirdiğini ve dörtte birinden fazlasının kanalizasyon veya atık su sızıntılarından şikayetçi olduğunu ortaya çıkardı.

Çevrimiçi ankete katılan 8 bin Milli Eğitim Sendikası üyesinin üçte ikisi (%68) sızıntı yapan binalarda çalıştıklarını söylerken, 10 kişiden biri sorunun “ciddi” olduğunu belirtti.

Ankete katılanların üçte biri, öğrencilerin yaz aylarında “ciddi derecede aşırı sıcak” koşullarda eğitim gördüğünü ve altıda biri (%16) kışın şiddetli soğuktan şikayetçi olduğunu söyledi. Yarısından fazlası (%57) okul tesislerinin durumunun çok kötü olduğunu ve öğrenme ortamı üzerinde olumsuz bir etki yarattığını söyledi.

İngiltere’nin yaşlanan okul arazisinin harap durumu, ufalanan betonun (güçlendirilmiş otoklavlanmış gaz beton anlamına gelen Raac) neden olduğu ve Eylül ayında dönem başında okulların acil olarak kapatılmasıyla sonuçlanan son kriz nedeniyle keskin bir şekilde odak noktasına alındı.

Parlamento soruşturması, 700.000 öğrencinin büyük bir yeniden inşa veya tadilat gerektiren sınıflarda eğitim gördüğünü ortaya çıkardı.

Yakın Doğu Üniversitesi anketine katılanlar, açılmayan veya kapanmayan pencerelerden, yağmur suyuyla ıslanan halılardan, sürünen küften, tavandaki deliklerden, arızalı kazanlardan ve asbest veya ufalanan beton nedeniyle kullanım dışı kalan dersliklerden şikayetçi oldu.

Katılımcıların neredeyse yarısı (%45) iş yerlerinde küf veya nem olduğunu bildirdi; beşte biri (%21) bunu “orta veya şiddetli” olarak tanımladı. Katılımcılardan biri şunları söyledi: “Bu koşullar personel ve öğrencilerde astım tanısına yol açtı ve akciğer enfeksiyonu nedeniyle uzun süreli hastalıklara ve astımın alevlenmesine yol açtı.”

Bir diğeri şunları söyledi: “Bu yılın başlarında soğuk hava sırasında sınıf çok soğuk olduğu için ellerim kanıyordu. Bu hijyenik değil ve acı verici.”

Sızıntılarla ilgili olarak bir katılımcı şunları söyledi: “Dört yıldır bırakılan ciddi hasara neden olan bir tavan sızıntımız var.”

Başka bir yorum şöyleydi: “İki yıl önce şiddetli bir yağmurdan sonra sınıfımın tavanı çöktü. Bunun gece yarısı olması büyük bir şanstı, yoksa ben de dahil olmak üzere insanlar ciddi şekilde yaralanabilirdi.”

Katkıda bulunan başka bir kişi şunları söyledi: “Sınıflarımızdan birinde halıda mantar büyüyor. Site yöneticisinin bunu düzenli olarak kaldırması gerekiyor.” Bir başka YDÜ üyesi ise şunları söyledi: “Binamız asbest dolu ve yıkılıyor. Duvar ve tavandaki sıva/beton parçaları düzenli olarak dökülüyor.”

YDÜ genel sekreteri Daniel Kebede şunları söyledi: “Sızıntı ve havalandırma birçok kişi için kronik bir sorundur. Gerçek şu ki bu hükümet 14 yıldır okul ve üniversite binalarını ihmal etti. Yılda 50 okulun bulunduğu mevcut oranla, hükümetin okul yeniden inşa programının çalışmasını tamamlaması 460 yıl alacak. Bu, daha birçok nesil çocuğun başarısız olması demektir.

“Bu değişmeli. Okul arazisini yeniden canlandıracak ve asbest, Raac ve Portakabins’te öğrenim için harcanan zamanın geçmişte kalmasını sağlayacak projelere ciddi bir yeni para enjeksiyonu görmemiz gerekiyor. Eğer bu hükümet eğitim ve personelin ve öğrencilerin refahı konusunda ciddi olsaydı bunu yapardı.”

Eğitim Bakanlığı sözcüsü, okulların ve altıncı sınıf kolejlerin binaların bakımına yardımcı olmak için bu mali yılda 1,8 milyar £’dan yararlanacağını ve toplam fon miktarının 2015’ten bu yana 17 milyar £’un üzerine çıkacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir