İngiliz öğrenciler, bankanın iklim politikaları nedeniyle Barclays’in ‘kariyer boykotunu’ başlattı | Barclay’ler

İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden yüzlerce öğrenci, Barclays’in iklim politikaları nedeniyle “kariyer boykotu” başlatarak, bankanın fosil yakıt şirketlerini finanse etmeyi bırakmadığı sürece en iyi yetenekleri kaçıracağı uyarısında bulundu.

Oxford, Cambridge ve University College London da dahil olmak üzere Barclays’in en iyi işe alım üniversitelerinden 220’den fazla öğrenci, caddedeki kredi veren kuruluşa Barclays için çalışmayacaklarını belirten bir mektup gönderdi ve petrol ve gaz şirketlerine sağlanan finansman konusunda alarma geçti. Shell, TotalEnergies, Exxon ve BP dahil.

Mektupta, “Hırslı karbondan arındırma hedefleriniz, harekete geçmemeniz ve defterlerinizde yer alan fosil yakıt şirketlerinin listesi nedeniyle itibarını yitiriyor” deniyordu. “Geçişlerine yardımcı olmak için onlarla birlikte çalıştığınızı söyleyebilirsiniz, ancak Shell, Total ve BP hepsi geri adım attı.”

Büyük petrol firmaları, başlangıçta emisyonları 2030 yılına kadar yüzde 35 oranında azaltmayı taahhüt eden ancak şimdi bunun yerine yüzde 20 ila yüzde 30’luk bir kesintiyi hedefleyen BP’nin de aralarında bulunduğu iklim taahhütlerini yumuşatmaya başladı. Bu arada ExxonMobil, düşük karbonlu yakıt üretmek için alg kullanma planlarından sessizce fon çekerken, Shell duyuruldu daha önce verdiği sözlere rağmen bu yıl yenilenebilir enerji yatırımlarını artırmayacak yırtmaç emisyonları.

Mektup, Barclays’e, petrol ve gaz şirketlerinin (yalnızca projelerine değil) tüm finansman ve yüklenimlerine son vermesi ve rüzgar ve güneş enerjisi arkasındaki firmaların finansmanını önemli ölçüde artırması çağrısında bulunuyor.

Mayıs ayında 500’den fazla öğrenci ve yeni mezun, sigorta şirketlerine yönelik olarak tartışmalı fosil yakıt projelerini desteklediklerini söyledikleri benzer bir taahhütte bulundu. Bu mektup dünyanın en büyük sigorta pazarı olan Lloyd’s of London’a yönelikti ve Beazley, Hiscox, Chaucer ve Tokio Marine Fırın gibi bireysel firmalara hitap ediyordu.

“Yeni petrol ve gaz altyapısı inşa eden şirketleri finanse etmeye devam ettiği sürece, genç neslin yeni işe alınması Barclays için bir başka baş ağrısı olacak çünkü büyük ölçüde Oxbridge ve diğer önde gelen üniversitelerden Stem (bilim, mühendislik, teknoloji ve matematik) başvuru sahiplerine güveniyor Mektubun öncülüğünü yapan Sürdürülebilirlik Birleşik Krallık için Öğrenciler Örgütü’nün temsilcisi Michelle Hemmingfield dedi.

Kariyer boykotu, Mayıs ayındaki Genel Kurul toplantısında iklim kampanyacıları tarafından hedef alınan ve Wimbledon sponsorluğu ve National Trust ile olan bağları nedeniyle baskıyla karşı karşıya kalan Barclays için son baş ağrısı oldu. Borç veren aynı zamanda bir emeklinin de aralarında bulunduğu tabandan gelen kampanyalardan da etkilendi. belediye vergisini ödemeyi reddetti bankayla olan bağlantısı nedeniyle.

Bir Barclays sözcüsü şunları söyledi: “2050 yılına kadar net sıfır banka olma hedefimiz doğrultusunda, müşterilerimizle düşük karbonlu bir iş modeline geçiş yaparken birlikte çalışarak, karbon yoğun faaliyetlerini azaltarak en büyük farkı yaratabileceğimize inanıyoruz. Düşük karbonlu teknolojileri, altyapıyı ve kapasiteyi ölçeklendirmek.

geçmiş bülten tanıtımını atla

“2020’den bu yana %32’lik bir azalma elde ettiğimiz enerji sektörü de dahil olmak üzere yüksek emisyon salımına sahip beş sektörde finanse ettiğimiz emisyonları azaltmak için 2030 hedefleri belirledik. Ayrıca gerekli teknolojileri ve altyapıyı ölçeklendirmek için £1 sağladık. 2018’den bu yana 99 milyar dolarlık yeşil finansman sağladık ve 2023 ile 2030 yılları arasında sürdürülebilir ve geçiş finansmanında 1 trilyon dolarlık finansman sağlamayı hedefliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir