İnceleme bulgularına göre ultra işlenmiş gıdalar 32 fiziksel ve zihinsel sağlık sorunuyla bağlantılı | Dünya Haberleri

Etkilerini inceleyen en büyük incelemeye göre, ultra işlenmiş gıdalar (UPF’ler), kalp hastalığı, tip 2 diyabet, kanser ve zihinsel sağlık sorunları dahil olmak üzere 32 zararlı sağlık etkisi ile ilişkilendirildi.

BMJ’de yayınlanan sistematik bir şemsiye inceleme, şekerli tahıllar, hazır yemekler ve gazlı içecekler gibi UFP’lere maruz kalmanın fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde yaratabileceği riskleri inceledi.

Araştırmacılar, gıda anketlerinden ve beslenme geçmişinden gelen 9,9 milyon kişiden elde edilen verileri kullandı.

UPF’ler genellikle yağ, şeker ve tuz bakımından daha yüksektir ve raf ömrünü uzatan kimyasallar, renklendiriciler, tatlandırıcılar ve koruyucular içerir.

Araştırmacılar “ikna edici” kanıtların, daha yüksek UPF alımının kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskini %50, tip 2 diyabet riskini %12 ve anksiyete geliştirme riskini %48-53 artırdığını gösterdiğini söyledi.

Ayrıca, daha fazla UPF yemenin obezite, tip 2 diyabet, uyku sorunları ve kalp hastalığından ölüm riskini %40-66 oranında artırabileceğine, ayrıca depresyona yakalanma riskini %22 artırabileceğine ve %21 oranında daha fazla UPF tüketebileceğine dair “oldukça anlamlı” kanıtlar da vardı. Herhangi bir nedenden dolayı ölüm riski % daha fazladır.

Araştırmacılar, UPF alımı ile “astım, gastrointestinal sağlık, bazı kanserler ve orta dereceli kardiyometabolik risk faktörleri arasındaki kanıtların sınırlı kaldığını ve daha fazla araştırmayı gerektirdiğini” söyledi.

Devamını oku:
Menülerdeki kalori etiketlemesi ‘9.000’den fazla ölümü önleyebilir’

İngiltere kemo ve radyoterapide geride kalıyor – çalışma

Bulgularının “insan sağlığının iyileştirilmesi için aşırı işlenmiş gıdalara diyetle maruz kalmayı hedeflemek ve azaltmak için nüfus temelli ve halk sağlığı önlemlerini kullanmanın etkinliğini geliştirmek ve değerlendirmek için bir gerekçe sağladığını” eklediler.

Araştırmacılar, “Ayrıca acil mekanik araştırmalar için bilgi veriyor ve destek sağlıyorlar” dedi.

Bağlantılı bir başyazıda Brezilyalı akademisyenler, “genellikle kimyasal olarak manipüle edilmiş ucuz bileşenler” olduğunu ve “tat, renk ve emülgatör kombinasyonları kullanılarak lezzetli ve çekici hale getirildiğini” söyledikleri UPF’lere “insanların tamamen uyum sağlayabileceğine inanmak için hiçbir neden bulunmadığını” söyledi. , koyulaştırıcılar ve diğer katkı maddeleri”.

Şunları eklediler: “Artık Birleşmiş Milletler kurumlarının, üye devletlerle birlikte, tütün çerçevesine benzer, ultra işlenmiş gıdalara ilişkin bir çerçeve sözleşmesi geliştirmesi ve uygulaması zamanıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir