‘İnanmayan bakışlarla karşılaşıyorum’: dünya çapında mimariyi sarsan ileri görüşlü kadınlar | Mimari

BENYazarların, kitaplarının geçerliliğini yitireceği günü sabırsızlıkla bekleyeceklerini duyurmaları alışılmadık bir durum. Ama sonra arkasındaki araştırmacılar 100 Kadın: Uygulamada Mimarlar başlığının sonuçta 100 solak mimar veya 100 kızıl saçlı mimar hakkında bir kitap kadar tuhaf geleceğini umuyorum. Henüz orada değiliz. Bir sektörde cinsiyetler arası ücret farkı son yıllarda arttıKonferanslarda tamamı erkeklerden oluşan panellerin alışılmadık olmadığı ve şantiyelerde maço kültürünün hâlâ hüküm sürdüğü bir ortamda, ne yazık ki böyle bir kitabın hâlâ bir yeri var.

Çeşitli amaçlara hizmet eder. İlk olarak, Mitt Romney’in talihsiz ifadesini hatırlatacak olursak, bu, kelimenin tam anlamıyla “kadınlarla dolu bir dosya”dır; dünyanın dört bir yanından kadın mimarların yer aldığı 300 sayfalık şişkin bir rehberdir. Umudumuz, bunun, yarışma kısa listelerini, seçici kurulları, ödül jürilerini, işe alım komitelerini ve bienalleri düzenleyenler tarafından erkek egemen listelerini çeşitlendirmek için kullanılmasıdır. Kadınların asla başvurmadığını iddia eden kelle avcıları ve doğru deneyime sahip kadın bulamadıklarını söyleyen müşteriler içindir. Onlar oradalar ve bu sadece bir örnek, kapsamlı bir araştırma değil.

Yazarlar çalışmalarını bir çeşitlilik projesinden çok daha fazlası olarak sömürgecilikten kurtulma aracı olarak görüyorlar. Amaç sadece “mimarlığın usta çoğunluğunun kanonuna birkaç metres serpiştirmek” değil, aynı zamanda mimarların övüldüğü ölçütleri dönüştürmektir. Bu nedenle, alışılagelmiş yüksek profilli komisyonların ve geleneksel mimar-müşteri ilişkisinin ötesinde, başka türden “mekansal pratikleri” ve farklı çalışma biçimlerini içerir. Bu sadece binaların tasarımından daha fazlasıdır.

Raylar yapılıyor… Yeni Zelanda Şehir Demiryolu Bağlantısının CGI’sı. Fotoğraf: Jasmax’ın izniyle

Buna göre kitapta şu rakamlar yer alıyor: Bangladeşli mimar Suhailey Farzana, kendilerinin planlayıp inşa edebileceği evleri ve kadın tuvaletleri de dahil olmak üzere (ülkede hala nadir görülen) kamu altyapısını tasarlamak için topluluklarla birlikte çalışan. Jhenaidah kentindeki bir proje, hem gerçek hem de mecazi bir “arınma” süreci içinde, nehir boyunca yolları genişletmeyi, amfitiyatro, tuvaletler ve yıkanma ve yıkanma için nehir basamakları gibi olanaklar sağlamayı amaçlıyor. Farzana, rolünü yerel kadınların birlikte öğrenmesini sağlayan bir kolaylaştırıcı olarak görüyor. “Ve bu süreçte” diyor, “görünmez olmaya çalışıyoruz.” Bir mimarın bunu söylediğini sık sık duymazsınız.

Özbekistan’da kurucu ortaklardan Takhmina Turdialieva ile tanışıyoruz. Şaharsözlik To’lqiniGenç mimarların sesini yükseltmeye kendini adamış, düşüncesiz kentsel gelişimi ani kalabalıklar ve halka açık konuşmalar yoluyla protesto eden bir organizasyon. Turdialieva, “Mimarların Özbekistan’da sosyal otoritelerini kaybetmesinin nedeni şehirlerimize karşı pasif veya kayıtsız tavrımızda yatıyor” diyor. Genç mimarlar ise “cesur, atılgan ve özlemlerle doludur”. Taşkent’te büyümüş ve bir kadın olarak “mimar olmanın mümkün olduğuna pek inanmamıştı” ama şimdi kendi stüdyosunu işletiyor. Tatalabyeni bir bilim kampüsünden hükümetin yolsuzlukla mücadele dairesinin yenilenmesine kadar her şey üzerinde çalışıyor.

Kitabın yazarları – Harriet Harriss, Naomi House, Monika Parrinder ve Tom Ravenscroft – Birleşik Krallık ve ABD’deki akademi ve gazetecilikten geliyorlar, ancak uluslararası bir resim çizmeye çalışıyorlar. 18 alt bölgeden mimarları öne çıkarmak için BM’nin altı kıta bölgesini içeren “jeo şemasını” kullandılar ve her birinden dört ile altı arasında seçim yaptılar.

Sonuç olarak, tasarımcı Ukraynalı Svitlana Zdorenko gibi, canlandırıcı eklektik bir grup ortaya çıktı. Kiev’de aynalı camdan bir ofis kulesi üzerinde dirsekli bir helikopter pisti bulunan Fin üçlüsü – Afrika’daki insani yardım projelerinde çalışan Saija Hollmén, Jenni Reuter, Helena Sandman. Kitabı karıştırırken, seçim bazen dağınık gibi görünebilir – bir dakika şık özel evler, bir sonraki dakika katılımcı haritalama atölyeleri – ancak bugün mimarlık mesleğinin çeşitliliğine etkili bir şekilde ayna tutar. Dahası, yazarlar her konuyla röportaj yaparak bazı ortak konuları ortaya çıkarıyorlar.

Takhmina Turdialieva tarafından Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde oluşturulan bir pavyon, Taşkent, Özbekistan, 2021.

Bunlardan biri Nijer merkezli tarafından özetleniyor Mariam Issoufou Kamara. “Nerede olduğunuza bağlı olarak tamamen farklı sonuçlar üreten evrensel bir çalışma yöntemi yaratmak istiyorum” diyor. Yerel koşullara, mevcut olanlara, becerilerin neler olduğuna ve geçmişin ne olduğuna dikkat etmek ve ardından her yerde gerçekleşebilecek bu süreci uygulamak gerekiyor.”

Turdialieva ve kitaptaki diğerleri gibi Kamara da mimar olabileceğini asla hayal etmeden büyüdü. Mesleğe yaşamının ilerleyen dönemlerinde geldi ve o zamandan bu yana, yerel bağlamı temel alan, küresel ilgi çeken çalışmalar geliştirdi. Dandaji köyünde dönüşümü terk edilmiş bir caminin kütüphane ve toplum merkezine dönüştürülmesiStudio Chahar ile işbirliği içinde, zahmetsizce yerini hissettiren çağdaş bir eklenti yaratmak için sıkıştırılmış toprak tuğlalar ve çamur sıva kullandı.

Aynı köyde, yine toprak tuğlalardan yapılmış, gölgeli tezgahlarla bölgesel pazar tasarladı. renkli geri dönüştürülmüş metal kanopilerle. Ona göre zorluk, “insanların onu nasıl kullanacaklarını bilmediklerini, kendilerini yetersiz hissetmelerini sağlamadan, inanılmaz derecede çağdaş ve modern bir şey yaratmaktı”. O zamandan beri hareketli bir ticari merkez ve aynı zamanda kullanıcıları tarafından benimsenen bölgesel bir turistik cazibe merkezi haline geldi.

‘Görünmez olmaya çalışıyoruz’… Suhailey Farzana, solda, Jhenaidah, Bangladeş, 2019. Fotoğraf: © Co.Creation.Architects

Başka yerlerde ise ilgi odağı, çelik ve camın küreselleşmesine karşı Yerlilerin uygulamalarını yeniden canlandıran mimarlar üzerinde. Tazmanya’nın Palawa halkından Sarah Lynn Rees, “mimarinin, geçmişteki mimarilerin elinden aldığı kimliği ve sağlığı geri verme gücüne sahip olduğunu” savunuyor.

Mimarlık şiddet içeren bir eylem olabilir ama aynı zamanda bu şiddeti ortadan kaldırma gücüne de sahiptir. Rees şöyle diyor: “Avustralya’daki her proje bir Yerli ülkesinin içindedir ve mimari çoğu zaman yıkıcı olabilir. Mimarların çalıştığı sistemler çoğunlukla yerleşimci sömürgeciliğin yapılarını yansıtıyor. O kadar derinlere yerleştiler ki, artık bizim ‘normal’imiz oldular.”

Yeni Zelanda – ya da ülkenin Maori adı olan Aotearoa – Yerlilerin kaygılarını biraz daha uzun süredir ele alıyor (her ne kadar bazı politikalar kendilerini yeni sağcı hükümet tarafından tehdit altında bulsa da). Auckland veya Tāmaki Makaurau tanıtıldı Te Aranga Maori tasarım ilkeleri 2005 yılında şehrin planlama kılavuzuna dahil edildi ve şehirde giderek artan sayıda Māori liderliğindeki tasarım firmasının yanı sıra daha büyük uygulamalardaki özel ekipler var.

‘İnsanların onu nasıl kullanacaklarını bilmediklerini hissettirmeyen çağdaş bir şey’… Mariam Issoufou Kamara’nın Dandaji bölge pazarındaki geri dönüştürülmüş metal kanopileri. Fotoğraf: Maurice Ascani/© Atelier masōmi

Maori mimarı Elisapeta Heta Māori ilkelerini uygulamanın çalışmalarına dahil etmek için büyük ticari firma Jasmax’ta Waka Māia ekibinin kurulmasına yardımcı oldu. Bir mimarlık öğrencisi olarak referans alabileceği, okuyabileceği veya öğrenebileceği çok az Māori veya Pasifika eğitmeni, tasarımcısı veya düşünürü olduğunu ancak artık artan bir farkındalık olduğunu söylüyor. Heta’nın ülke tarihindeki en büyük altyapı projesi olan Şehir Raylı Bağlantısı üzerindeki çalışması, Māori sanatçılarını istasyonların bazı kısımlarında işbirliği yapmaya davet etti, örneğin bir yaya köprüsü gibi. Yerli taş kesme aletlerinin şekli sitenin yakınında bulundu. Heta’nın görüşüne göre, “Yerli bakış açısıyla yerin hikayelerini özünde dokuyan projeler, ortamlar ve binalar, Tümü insanların o siteyle daha derin bir bağlantısı var.

Kitabın bir kusuru varsa o da bireylere odaklanarak yok etmeye çalıştığı kahramanlık kültürünü pekiştirmesidir. Bir ortaklıkta yalnızca bir kişinin tek başına yaptığı katkılar için seçildiğini görmek tuhaftır. Yine de mimarlarla yapılan görüşmeler, bitmiş projelerin ardındaki işbirlikçi süreçleri ortaya çıkarıyor.

Sonuçta, kitabın bizi kimsenin acılara katlanmak zorunda olmadığı bir dünyaya yaklaştırmasını umabiliriz. Sithabile Matheve diğer pek çok kadın bunu deneyimledi. “Botswana’da birine mimar olduğumu söylediğimde çoğu zaman inanmayan bir bakışla ya da en iyi ihtimalle kibar, umursamaz bir gülümsemeyle karşılaşıyorum” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir