‘İnanılmaz çocuk’: Littler 16 yaşında dünya dart şampiyonluğunu hedefliyor | Dart

ÖCumartesi gecesi, 16 yaşındaki dart yıldızı Luke “The Nuke” Littler, oyunun şimdiye kadarki en iyi oyuncularından birini kolayca yenerken, bir TV yorumcusu şunları söyledi: “Sanki kebap dükkanı saat 10’da kapanıyormuş gibi. ve oraya zamanında varmak için acele ediyor.”

Warringtonlu genç, galibiyetlerini bir paket servisle kutlamasıyla tanınıyor ve Littler daha doğmadan önce birçok dünya şampiyonluğu kazanmış olan Raymond van Barneveld’i kenara iterken defalarca 180’lerde iniş yapıyordu. Yaşlı şampiyonun yükselen yıldızı tebrik etmesinde babacan bir hava vardı.

Littler şimdi Yeni Yıl Günü çeyrek finale yükselerek sporun şimdiye kadarki en genç dünya şampiyonu olma yolunda ilerliyor ve onun Cheshire ilçe dart takımından 500.000 £’luk ödül için yarışan olağanüstü yükselişine tanık olanlara gurur veriyor ama sürpriz değil Alexandra Palace’ta ödül.

Littler’ın zanaatını öğrendiği St Helens Dart Akademisi’nin kurucularından Karl Holden, “Gözlerine bakın” dedi. “Oche’ye vardığında odaklanıyor. Her zaman hangi yöne gideceğini düşünüyor ve çalışıyor.”

Holden, Littler’ı “inanılmaz bir çocuk” olarak tanımladı ve Littler’ın dartın Lionel Messi’si olarak şekillendiği fikrine itiraz etmedi; dünyanın en iyi futbolcusunun kaleye doğru koşmasını andıran kararlı bir kararlılıkla tiz yirmilik sayıya doğru ilerliyordu. “(Son maçta) bilerek 170’i bırakıp oyun için tiz yirmi, tiz yirmi ve boğaya (en yüksek kazanç) ulaştığında gülümsedim. Kalabalığı eğlendirmek istiyor.”

Ally Pally dart kalabalığı oldukça çılgın olabilir; çeşitli sarhoşluk ve süslü elbise aşamalarında tezahürat yapan 3.000 hayran. Littler sahneye çıktığında mekanda “Sabah okulun var” sloganları yankılanıyor. Ama bu Littler’ın sevdiği bir şey, Cumartesi gecesi hayranlarını kışkırtıyor.

Holden, “30’lu ve 40’lı yaşlarında hâlâ bu aşamayla baş edemeyen oyuncular var ve o da başarabiliyor” dedi. “11 yaşına gelmeden onu 21 yaş altı grubuna koyduk ama bunu istemedik çünkü o sadece 11 yaşındaydı. Birkaç hafta içinde 21 yaş altı takımını yenmeye başladı.”

Geçen yılın dünya şampiyonu Michael “Bully Boy” Smith de aynı akademiye katıldı ancak ilk dünya şampiyonluğunu kazandığında 32 yaşındaydı ve hafta sonunda şampiyonluk savunması sona erdi. Littler, St Helens çevresindeki dart yatağının bir sonraki ürünüdür.

Littler futbolcu olmak istiyordu – stoper olarak “kimsenin beni geçemediğini” söyledi – ancak 10 yaşında darta konsantre olmak için futbolu bıraktı. Taksi şoförü olan babası Anthony ve mağaza çalışanı olan annesi Lisa Littler’ın desteğiyle turnuvalara götürülürken, rekabetçi dartın akıl oyunlarıyla (yavaş oyun, hızlı oyun ve dışarıdan gelen gürültü) başa çıkmayı öğrendi. kalabalık.

Holden, “13 yaşına geldiğinde onun için yapabileceğimiz hiçbir şey yoktu çünkü o o kadar iyiydi” dedi. “Meydan okumayı seviyor. Her zaman daha iyi oyuncularla oynayıp onları yenmek istemiştir. Ne kadar iyi olduğunu göstermeyi seviyor ve kendi havasında (dünya şampiyonasında).”

Littler okulu yeni bıraktı ve her zaman kazandığı 2022 JDC Dünya Dart Şampiyonası gibi turnuvalarda oynamak için dersleri kaçırmak zorunda kaldı.

“Ne zaman içeri girip bu büyük turnuvada oynayacağımı ya da bu turnuvada oynayacağımı söylesek kayıtlara geçiyorlar ve bunu bir spor faaliyeti olarak sınıflandırıyorlar” dedi.

Ancak Littler, okulu geride bıraktığı için “artık dart, dart, dart” dedi. Yükselişi, 2021 ABD Açık’ı 18 yaşında kazanan Bromley tenisçi Emma Raducanu ile karşılaştırıldı.

Littler, “Tüm sporlarda olduğu gibi – futbol, ​​tenis ve dart – 16, 17 yaşlarında genç oyuncular geliyor… Barselona’da oynayan ve Premier Lig takımlarında oynayan genç oyuncular var” dedi. “Benimle dart – umarım daha da büyür.”

Geçen hafta Arsenalli futbolcular Declan Rice ve Aaron Ramsdale, Littler’ın aynı otelde kaldığını öğrenince ondan fotoğraf istedi.

Littler şunları söyledi: “Geçen gün Arsenal maçında insanlar benimle fotoğraf çekiyordu ve ben kapüşonumu takarken insanlar önümde dolaşıp fotoğraf istiyordu ve ben de şöyle dedim: ‘Ne? Başlığımı kaldırdım; saklanmaya çalışıyorum.’ Ama insanların fotoğraf istemesi güzel bir şey. Memnun oldum.”

Geçtiğimiz hafta Sun gazetesine bir elinde gazetenin bir kopyası, diğerinde ise kebapla poz verdikten sonra şöhretin daha aldatıcı yanını da hissetti. Gazete, 1989’daki Hillsborough futbol stadyumu felaketini haber yaptıktan sonra Liverpool çevresinde (Warrington yakındadır) büyük bir nefretle karşılandı. Littler daha sonra sosyal medyadaki tepkinin ardından özür diledi ve şöyle dedi: “O sırada benden ne yapmam istendiğini tam olarak anlamadım.”

Ancak dart arenasında Littler’ın yaşının aksine olgunluğu öne çıkıyor. 50 yaşındaki County Fermanagh oyuncusu Brendan Dolan ile kazanılabilir bir Yeni Yıl Günü maçına yaklaşırken kendisini “durdurulamaz” hissedip hissetmediği sorulduğunda şu cevabı verdi: “Bunu defalarca söyledim. Luke Littler ne olursa olsun, hangi gün oynarsam oynayacağım, sonucun sonucunu garanti edecek.”

Ancak uzmanların çoğu, onun daha fazla kutlama kebapları ve dartın popülerliğinde yeni bir dönem olabilecek bir sonraki aşamayı aradığına inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir