İkinci El Mercedes-AMG Size Göz Sulandıran 5,45 Milyon Dolara Mal Olacak

Mercedes-AMG One, Nürburgring ve Monza gibi efsanevi pistlerde tur rekorlarına sahip bir otomotiv süper kahramanıdır. Şimdi 5,45 milyon dolara eşdeğer bir fiyatla satılık bir tane var.

Dubai merkezli egzotik otomobil satıcısı F1rst Motors, bu AMG One için 20 milyon Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi istiyor. Satıcı, arabanın menşei hakkında herhangi bir ayrıntı vermiyor ve kilometre sayacında sıfır mil olduğunu iddia ediyor. Kilometrenin düşük olduğundan emin olsak da, bu araba ömrünün bir noktasında en az birkaç metre yuvarlanmış olmalı, dolayısıyla gerçek kilometre sıfır olamaz.

Her gerçek süper kahraman gibi Mercedes de AMG One hakkında en az bir gerçeği sır olarak sakladı: Orijinal fiyatı. Şirket hiçbir zaman kesin bir rakam yayınlamadı ancak raporlar maliyetin 2 ila 3 milyon dolar arasında olduğunu gösteriyor; bu da bayinin istediğinin kabaca yarısı kadar.

Bu listeyi bu kadar ilgi çekici kılan da bu. Mercedes’in alıcıların AMG Ones’larını çevirmelerine izin vermediği bildiriliyor. İlk teslimatlar sadece bir yıl önce başladı, dolayısıyla bu örnek çok eski olamaz. Belki Mercedes aslında takla atmama kuralını uygulamıyor ya da bu arabanın asıl sahibi, diğer sahipler aynı şeyi yapmadan önce takla attırma talimatını görmezden geliyor.

Her iki durumda da Amerika’da yaşıyorsanız bu AMG One’a sahip olmanız pek mümkün değildir. Araba Amerika Birleşik Devletleri’nde hiçbir zaman satışa sunulmadı, bu sadece arabanın ayrıcalıklı havasına katkıda bulundu. Mercedes potansiyel müşterilerine, “performansını önemli ölçüde tehlikeye atacak” düzenlemelere uymak için güç aktarma organlarını değiştirmeleri gerekeceğini söyledi.

Yine de ABD’de yeterince cesareti olan bir kişi, bir AMG One’ı ithal edebilir. “Muafiyeti göster veya göster.” Araç yılda yalnızca 2.500 mil yol kat ettiği sürece belirli özel araçların ülkeye girmesine izin veriyor. Süreç çok fazla evrak işi gerektiriyor ancak hiper otomobilin ülkeye girmesine izin verebilir.

AMG One, elektrik destekli turboşarjlı 1.6 litrelik V6 ve dört elektrik motorundan oluşan Formula 1’den türetilmiş bir aktarma organına sahiptir. Kurulum toplam 1.049 beygir gücü çıkışı sağlıyor. 8,4 kilowatt saatlik pil, menzilden çok güç açısından var, çünkü hiper otomobil yalnızca elektrikle yalnızca 18,2 mil gidebiliyor.

Ancak elektrik menzili AMG One’ın odak noktası değil. Saatte 62 mil hıza 2,9 saniyede, 124 mil hıza ise 7,0 saniyede ulaşabiliyor. En yüksek hızı da benzer şekilde etkileyici olan 350 km/saat’tir ve bu da onu dünyanın en hızlı arabaları arasında yer alan Ferrari LaFerrari ve McLaren P1 ile aynı seviyeye getirmektedir.

Bu AMG One’ı satın alan kişi, hiper otomobilin elit sahipleri ve sürücü grubuna katılma şansına sahip oluyor. F1 sürücüleri Valtteri Bottas ve Nico Rosberg 275 müşteri arasında yer alıyor. Ayrıca Lewis Hamilton hiper otomobilin geliştirilmesine yardımcı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir