İki rahmi olan kadın iki günde iki kez doğum yaptı | ABD Haberleri

Nadir görülen çift rahimli bir kadın iki günde iki kez doğum yaptı.

ABD’nin Alabamalı tıbbi fenomeni Kelsey Hatcher, her birinin kendi rahim ağzına sahip iki işlevsel rahim ile doğdu.

Milyonda bir olay olarak tanımlanan Bayan Hatcher, her iki rahminde de hamile kaldıktan sonra, Alabama Üniversitesi Birmingham (UAB) Hastanesi’nde 20 saatlik doğum sancısının ardından iki kız çocuğu dünyaya getirdi.

Resim:
Resim: UAB/Andrea Mabry

Roxi adında bir kız Salı akşamı doğdu, kız kardeşi Rebel ise yaklaşık 10 saat sonra ertesi sabah geldi.

Bayan Hatcher, “En çılgın hayallerimizde bile böyle bir hamilelik ve doğum planlayamazdık; ancak iki sağlıklı kız çocuğumuzu bu dünyaya güvenli bir şekilde getirmek her zaman hedefimizdi ve UAB bunu başarmamıza yardımcı oldu” dedi. hastane.

“Ancak iki doğum günlerinin olması uygun görünüyor. Her ikisinin de kendi ‘evleri’ vardı ve artık her ikisinin de kendi benzersiz doğum hikayeleri var.”

Bayan Hatcher’a 17 yaşındayken uterus didelphys olarak da bilinen çift rahim teşhisi konuldu. Bu, kadınların sadece %0,3’ünde görülen nadir bir konjenital anomalidir.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Kelsey Hatcher doğum yapmadan önce

‘Yalan söylüyorsun’

Bayan Hatcher, son hamileliklerinden önce zaten üç çocuk annesiydi ancak daha önce hiç iki rahmine birden hamile kalmamıştı.

İlkbaharda tekrar hamile olduğunu öğrenip ilk ultrasonunu tamamladıktan sonra heyecan verici haberi kocası Caleb ile paylaştı.

Ona şunları söylediğini hatırladı: “Ben ‘Orada iki tane var’ dedim. O da ‘Yalan söylüyorsun’ dedi. Ben de ‘Hayır, söylemiyorum’ dedim.”

Çift rahmi olan kadınların bir rahminde bir bebekle hamilelik yaşaması nadir görülen bir durum olmasa da, her ikisinde de bebek sahibi olmak (dikaviter gebelik olarak da bilinir) tahminen milyonda bir şanstır. fenomen üzerine çalışmalar.

Asi solda ve Roxi sağda.  Resim: UAB ve Andrea Mabry
Resim:
Resim: UAB ve Andrea Mabry

Bayan Hatcher’ın doğum uzmanı Dr Shweta Patel, NBC üyesi WVTM’ye hamileliğin “çok çok nadir” olduğunu söyledi ve şunu ekledi: “Bazı kadın doğum uzmanı-jinekologlar tüm kariyerlerini böyle bir şey görmeden sürdürüyorlar.”

Devamını oku:
Akciğerler insan vücudundan çıkarıldıktan sonra hayat kurtaran ameliyatta kullanılan meme implantları
Dünyanın ilk tam göz nakli çığır açıcı olarak karşılandı

Benzersizliği nedeniyle hamilelik yüksek riskli kabul edildi.

Alabama Üniversitesi’nden yüksek riskli gebelikler uzmanı Dr. Richard Davis şunları söyledi: “Çift rahim ağzı veya çift rahim oranı %1’in çok altında, belki de 1000 kadından üçünde bu durum mevcut olabilir.”

Gerçekten ikizler mi?

Dr. Patel ve Profesör Davis’e göre iki rahim ve iki doğum günüyle birlikte bu karmaşık bir soru.

Tipik bir ikiz hamileliğin aynı anda iki bebeğin aynı rahimde olması olarak tanımlandığını “Teknik olarak evet ve hayır” diye açıklıyorlar.

Kelsey’in her rahiminde birer bebek dünyaya gelirken, aynı yumurtlama döngüsünde döllenen iki yumurta serbest bırakıldı.

Profesör Davis, “Kızlara çift yumurta ikizi demenin güvenli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Günün sonunda aynı anda iki bebek aynı anda karnındaydı. Sadece farklı daireleri vardı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir