ID.7 Tourer, Volkswagen’in İlk Elektrikli Vagonu

Kimliği hatırla. Volkswagen’in Kasım 2019’da tanıttığı Space Vizzion Konsepti? Şubat 2024’e ileri saralım, bu üretim versiyonudur. ID.7 Tourer olarak adlandırılıyor ve VW’nin nadir elektrikli vagon segmentine ilk adımını temsil ediyor. Markanın geleneksel motorlu station modelleri olan Golf Variant, Passat Variant ve Arteon Shooting Brake ile birlikte yer alıyor.

Her ne kadar vagonlar temel aldıkları sedanlardan genellikle biraz daha büyük olsa da burada durum böyle değil. ID.7 Tourer, dingil mesafesini de miras aldığı normal modelle aynı uzunluğa, genişliğe ve yüksekliğe sahip. Bu, onu 4961 milimetre (195,3 inç) uzunluğunda, 1862 mm (73,3 inç) genişliğinde (aynalar olmadan) ve 1536 mm (60,4 inç) yüksekliğinde yapar. Akslar arasında 2971 mm (117 inç) ölçülür.

Dış boyutlar aynı olsa da yeniden şekillendirilen arka kısım, pratiklik açısından avantaj sağlıyor. Arka koltuklar yerindeyken, elektrikli vagon, aynı zamanda elektrikli bir bagaj kapağına sahip olduğundan teknik olarak bir hatchback/liftback olan sedandan 605 litre (21,3 fit küp) veya 73 litre (2,5 fit küp) daha fazlasını yutabilir. Arka koltuk sırası katlandığında bagaj kapasitesi 128 litrelik (4,5 litre) önemli bir artışla 1.714 litreye (60,5 fit küp) çıkar. Daha da fazla alana ihtiyacınız varsa, isteğe bağlı bir tavan kutusu ilave 460 litre (16,2 fit küp) ekler.

ID.7 Tourer’ın arkasında, arka koltukları katlamak zorunda kalmadan 1075 milimetre (42,3 inç) uzunluğa kadar eşyaları saklayabilirsiniz. Daha uzun eşyalar için tezgahın indirilmesi, maksimum 1948 milimetre (76,7 inç) yük alanı uzunluğuna olanak sağlayacaktır. VW, tekerlek kemerleri arasındaki maksimum genişliğin tam olarak 1000 milimetre (39,3 inç) olduğunu iddia ediyor.

VW herhangi bir risk almadığı için içte ve dışta tasarım öngörülebilir. Esasen daha uzun tavanı ve daha kalın arka bölümü olan bir ID.7’dir. Araç sahiplerinin, tavana monte edilen bir düğmeye dokunarak tavanı şeffaf veya opak hale getirmesine olanak tanıyan, polimer dağılmış sıvı kristal (PDLC) katmanı içeren isteğe bağlı panoramik açılır tavanı devralır. Bu şık özellik, süper otomobillerde ve lüks modellerde yıllardır var ancak daha ana akım modellere de yayılmaya başlıyor.

ID.7 Tourer’ın kalbinde, liftback’te bulacağınız aynı arkaya monteli elektrik motoru bulunmaktadır. 282 beygir gücü (210 kilowatt) ve 402 pound-feet (545 Newton-metre) tork için iyidir. Lansmanda mevcut olan Pro versiyonu, 77 kWh kullanılabilir kapasiteye sahip bir bataryaya sahip ancak Pro S, hatchback için de planlanan daha büyük bir 86 kWh paketiyle geliyor. VW, daha büyük bataryayla vagonun şarjı bitmeden WLTP döngüsü başına 426 mil (685 kilometre) kat edeceğini tahmin ediyor.

Daha küçük bataryayı tercih ettiğinizde maksimum şarj gücü 175 kW ile sınırlı olurken, daha büyük batarya 200 kW’ı kaldırabilir. Hangisini seçerseniz seçin, ID.7 Tourer’ın pili 30 dakikadan kısa bir sürede yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj edilebilir. Piyasadaki diğer tüm EV’lerde olduğu gibi menzil, 19 ila 21 inç arasında değişen tekerlek boyutuna bağlı olacaktır.

Üretim, VW’nin ID.4’ün yanı sıra normal ID.7’yi de ürettiği Almanya’daki Emden fabrikasında gerçekleştirilecek. Ne yazık ki şirket sözcüsü Mark Gillies bize bir e-postada Tourer’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmeyeceğini söyledi. Liftback, 2024’ün ikinci yarısında Kuzey Amerika’ya ulaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir