İçişleri Bakanlığı İngilizce sınavı skandalı nedir? | Ev ofisi

2014 yılında BBC Panorama’da yayınlanan bir belgesel, uluslararası öğrencilerin kurslarını değiştirmek veya vizelerini yenilemek istediklerinde Birleşik Krallık’ta girmeleri gereken İngilizce dil sınavlarında yaygın ve iyi organize edilmiş hile yapıldığını ortaya çıkardı. Bu iddialar sonucunda İçişleri Bakanlığı yaklaşık 35.000 öğrencinin vizesini iptal etti. Çoğu rotasından atıldı; 2.500 öğrenci sınır dışı edildi ve 7.200 öğrenci, kalmaları halinde tutuklanma ve gözaltına alınabilecekleri konusunda uyarıldıktan sonra ülkeyi terk etti. Binlerce öğrenci masumiyetlerini protesto etmek için yıllarını harcadı.

Öğrenciler kopya mı çekiyordu?

Pek çok öğrencinin, testi geçmelerini sağlamak için bazı test merkezlerinde çalışan kişilere para ödediğine dair açık kanıtlar vardı; Adayların sınav merkezlerinde kopya çekmesine yardım etmekten en az 21 kişi hapis cezasına çarptırıldı. Ancak son on yılda binlerce kişinin haksız yere suçlandığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı’nın kendisi de bir grup uluslararası öğrenciyi cezalandırmak için acele etmekle suçlanıyor.

Ne yanlış gitti?

İçişleri Bakanlığı web sitesi, öğrencilere, Birleşik Krallık’ta öğrenim görebilecek kadar yüksek bir İngilizce seviyesine sahip olduklarını kanıtlamak için sınava girebilecekleri dört onaylı sınav sağlayıcısının ayrıntılarını verdi. Panorama, ABD merkezli Educational Testing Service (ETS) şirketinin Birleşik Krallık’taki bir yan kuruluşu tarafından yönetilen iki merkezde hile yapıldığını ortaya çıkardı. İçişleri Bakanlığı ETS’den soruşturma yapmasını istedi. ETS, testin sözlü kısmının kayıtlarını inceledikten sonra, 2011 ile 2014 yılları arasında Uluslararası İletişim için İngilizce Testi’ne (Toeic) giren yaklaşık 58.000 kişinin %58’inin aldatmaya başvurduğunu ve vizelerinin iptal edildiğini tespit etti. Testlerin diğer %39’u şüpheliydi ve bu öğrencilerden daha sonra testi tekrar yapmaları istendi. ETS, o dönemde sınavlara giren yalnızca 2.200 öğrencinin kesinlikle kopya çekmediğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı onaylı bir şirket tarafından yapılan bir sınava giren öğrencilerin %97’si kopya çekiyor olabilir mi?

Kampanyacılar bir aldatmaca olduğunu kabul ediyorlar ancak bu kadar yüksek oranda öğrencinin olaya karışmış olmasının mantıksız olduğunu söylüyorlar. İsimlerini temize çıkarmaya çalışanlardan bazıları, eğitim dili İngilizce olan okullarda eğitim gördü ve nispeten basit bir dil sınavını geçmeleri için birine para ödemeye gerek duymadıklarını söyledi.

Öğrenciler nasıl etkilendi?

Binlerce öğrenci derslerini tamamlayamadı ve binlerce liralık harç boşa gitti. Birçoğu, aile üyelerinin son derece saygın İngiliz yargı sisteminin böyle bir hata yapmış olabileceğine inanmakta zorlanması nedeniyle ebeveynleriyle ilişkilerinin felaket derecede zarar gördüğünü söylüyor. Diğerleri, Birleşik Krallık hükümetinin göze çarpan aldatma suçlamasının, başka yerlerde okumak için vize almayı zorlaştırdığını söylüyor. İddianın ciddiyetine rağmen, Birleşik Krallık’ta öğrencilere başlangıçta itiraz hakkı verilmedi; Yanlışlıkla sınır dışı edilen öğrencilerin İçişleri Bakanlığı’nın kararına yurt dışından itiraz etmeleri neredeyse imkansızdı.

Bu neden hala bir sorun?

Panorama yayınından on yıl sonra, göçmen mahkemeleri hâlâ eski öğrencilerin iddiayı tersine çevirme girişimleriyle ilgileniyor. Yaklaşık 3.600 sanık öğrenci göçmenlik başvurusunu kazandı, ancak bu kararların kopya çekmekten masum olduklarına mı yoksa başka nedenlerle mi kazandıklarına dair hiçbir kayıt yok.

Aldatıldığına dair deliller neler?

Öğrenciler adına hareket eden avukatlar, ETS tarafından sağlanan kopya kanıtlarının güvenilmez olduğunu savundu. Başlangıçta ETS hiçbir kanıt sunmadı, ancak birkaç yıl sonra şirket, sınavların sözlü bölümünde konuşan öğrencilerin kayıtlarını göçmenlik mahkemelerinde kullanılmak üzere yayınladı. Avukatlar, bu seslerin sanık öğrencinin sesiyle nadiren eşleştiğini söylüyor. İçişleri Bakanlığı, bunun, başka birinin öğrenci adına hileli olarak sınava girdiğinin kanıtı olduğunu savunuyor. Öğrencilerin avukatları, uyumsuzluğun ETS kayıtlarının güvenilmez olduğunu veya sınav merkezlerini yöneten dürüst olmayan kişilerin, geçmek için para ödeyen öğrencilerin başarılı olmasını sağlamak amacıyla sınava giren herkes için farklı kayıtlar göndermiş olabileceğini öne sürüyor. İyi niyetli sınava girenler sınav merkezlerinde şüpheli hiçbir şey görmezlerdi.

Neyi yanlış yapıyorsun suçlanan öğrenciler istiyor mu?

Yardım kuruluşu Migrant Voice 2017’den bu yana öğrencilerle çalışıyor ve öğrencilerin haksız yere suçlandıklarının kabul edilmesini, Birleşik Krallık’taki eğitimlerine geri dönme şansını ve göçmenlik kayıtlarından aldatma iddiasının kaldırılmasını umduklarını söylüyor.

İçişleri Bakanlığı ne diyor?

“Göç sistemimizin kötüye kullanılmasına tolerans gösterilmeyecek ve bunu yapanlar onlara karşı uygun önlemlerle karşı karşıya kalacak. Buna İngilizce dil sınavlarında kopya çekmek de dahildir.” ETS, iddiaya yanıt olarak Birleşik Krallık’taki şubesini kapattığını ve artık Birleşik Krallık’ta İngilizce dil sınavları yapmadığını açıkladı. Çalışanlarının ve uygulamalarının değiştiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir