Humza Yousaf, dünya liderlerinin İskoç hükümetinden tavsiye almak için ‘sıraya girdiği’ iddiasıyla alay etti | İngiltere Haberleri

İskoçya’nın baş bakanı, dünya liderlerinin İskoç hükümetinden tavsiye almak için “sıraya girdiği” “cesur iddia” nedeniyle alay konusu oldu.

İskoçyalı Tory lideri Douglas Ross, geçen hafta mecliste ulaştırma, net sıfır ve adil geçiş bakanı Mairi McAllan’ın yaptığı bir açıklamayla alay etti.

Dünya liderlerinin “birkaç cephede nasıl bu kadar başarılı bir şekilde yol almayı başardığımız konusunda tavsiye almak” için SNP yönetimine başvurduklarını söyledi.

İsimleri bir sır olarak kalan Bay Ross, dalga geçti Humza Yusuf Perşembe günü Birinci Bakanın Soruları sırasında.

Bir dizi vurgulama SNP’yi çevreleyen skandallarşunları söyledi: “Justin Trudeau telefonda bir şey mi arıyordu? kampçı minibüsü?

“Belki de Emmanuel Macron nasıl yapılacağını öğrenmek için sağlık bakanını arıyordur Celtic maçını Fas’tan canlı yayınla?

“Belki, belki Joe Biden bir sorunla nasıl başa çıkılacağı konusunda tavsiye istiyor Bir cezai soruşturmanın merkezinde yer alan felaket selefi?

“Bilmiyorum, bunlardan herhangi biri olabilir.”

Resim:
İskoç Tory lideri Douglas Ross bu yılın başlarında FMQ’lar sırasında

Bay Ross, dünya liderlerinin SNP’ye “nasıl yapılacağını” sormayacağını söyledi feribot inşa etmek veya nasıl çalıştırılacağı Eğitim sistemi“.

Şöyle ekledi: “Ve kesinlikle Humza Yousaf’tan ekonomik tavsiye istemeyecekler çünkü o, hatalarının faturasını çalışkan İskoçlara ödetiyor.”

Bay Ross, bu hafta başında açıklanan İskoç bütçesi konusunda birinci bakanı sorguluyordu.

Devamını oku:
İskoç bütçesi: Tüm önemli duyurular

Yüksek gelirliler için yeni bir vergi eşiği oluşturuldu; 75.000 £’dan fazla kazananlar %45 oranında vergi ödeyecek.

İskoçya halihazırda 125.000 £’dan fazla kazananlar için %47 ile Birleşik Krallık’taki en yüksek vergi aralığına sahipti.

Bu da gelecek yıl yüzde 1 artarak yüzde 48’e çıkacak.

İskoçya’da 100.000 £ veya daha fazla kazananlar, Birleşik Krallık’taki diğerlerinden 3.346 £ daha fazla ödeyecek ve 28.850 £’dan fazla kazananlar da diğer yerlerdeki işçilere göre daha yüksek vergi ödeyecek.

Bay Ross, İskoçya İngiliz Tabipler Birliği başkanı Dr. Iain Kennedy’nin, vergi artışlarının önemli çalışanların yanlışlıkla NHS’den ayrılmasına yol açabileceği yönündeki endişelerini vurguladı.

Bay Yousaf, istatistiklerin “bunu doğrulamaması” nedeniyle İskoçya’dan “kitlesel bir göç” olacağı iddiasını yalanladı.

Bütçeyi savunan Bay Yousaf, İskoçya’dakilerin çoğunluğunun Birleşik Krallık’ın geri kalanına kıyasla daha az vergi ödeyeceğini söyledi.

Kendisi, İskoçya’nın vergi sisteminin NHS personeli, çocuk bakımı, eğitim, polis memurları ve itfaiye hizmetleri için de daha fazla para yaratacağını da sözlerine ekledi.

Bay Yousaf, Muhafazakarlar döneminde İskoçların “oy vermedikleri” bir Brexit ve “İskoçya çapında milyonlarca haneye zarar veren Westminster yaşam maliyeti krizi” ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir