Hükümete belsoğukluğu ve maymun çiçeği hastalığına yakalanma riski en fazla olanlara yönelik hedef aşılar getirilmesi çağrısında bulunuldu | İngiltere Haberleri

İngiliz bilim insanları, hükümete maymun çiçeği ve bel soğukluğu riski en yüksek olanlar için rutin aşılar getirmesi konusunda çağrıda bulunuyor; ikincisi için dünyada bir ilk olan bir aşılama programı var.

Ortak Aşılama ve Bağışıklama Komitesi (JCVI), Rishi Sunak’a her iki programın da en çok ihtiyaç duyanlara fırsatçı bir temelde sunulması gerektiğini tavsiye ettiğini söyledi.

JCVI başkanı Profesör Andrew Pollard, aşı İngiltere’de bel soğukluğunu önlemeye yönelik program “dünyada bir ilk olacak ve şu anda rekor düzeyde olan bel soğukluğunun azaltılmasına önemli ölçüde yardımcı olacaktır”.

Şunları ekledi: “Ayrıca, rutin hedefli bir mpox (maymun çiçeği) teklif – 2022’nin başlarında gördüğümüz büyük salgının tekrarını önlemek için. Her iki aşı da en yüksek risk altında olanlara sunulmalıdır.”

JCVI ayrıca belsoğukluğuna karşı önerilen aşı programının öncelikle eşcinsel ve biseksüel erkekleri ve erkeklerle seks yapan ve hastalığın en yüksek oranlarına sahip diğer erkekleri hedeflemesi gerektiğini tavsiye etti.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı’nın cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) rakamları, 2022’de bel soğukluğu teşhislerinin 82.592 vakayla 2021’e göre %50,3 arttığını gösteriyor.

Mart ayında da geçen yıl Birleşik Krallık’ta belsoğukluğu vakalarının sayısı rapor edildi pandemi öncesi seviyelere göre beşte birden fazla arttı.

Halk Sağlığı Yöneticileri Birliği Başkanı Greg Fell, Sky News’e şunları söyledi: “Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardaki son dönemdeki artış oldukça endişe verici ve JCVI’nın bugünkü tavsiyesi şüphesiz mantıklı bir eylem planıdır.

“Ancak sayılardaki artış, kısmen daha fazla insanın test edilmek üzere klinikleri ve diğer teşhis hizmetlerini ziyaret etmesinden kaynaklanıyor ve bu artışın bir sonucu olarak cinsel sağlık hizmetlerine olan talep hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

“Haziran ayında da söylediğimiz gibi, İngiltere’de Kamu Sağlığı Fonu tarafından sağlanan cinsel sağlık hizmetlerine yönelik mevcut finansman seviyelerinin bu talep artışını karşılayamayacağından endişe duyuyoruz.

“Bu nedenle, herhangi bir yeni aşılama programının bu husus göz önünde bulundurularak planlanması ve yeterli finansman ve kaynaklarla desteklenmesi gerekir ki böylece insanlar aşıları mevcut hizmetlerden mahrum kalmayacak şekilde zamanında ve onurlu bir şekilde alabilsinler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir