Hükümet ‘kırmızı listedeki’ ülkelerden bakım çalışanlarının işe alınması konusunda uyardı | Siyaset Haberleri

Hükümet, bunu yapmama taahhüdünde bulunmasına rağmen potansiyel olarak ülkelerdeki hayati önem taşıyan sağlık personelini tüketiyor ve yön değiştirip söz konusu ülkelere yardım edecek bir plan yapması gerektiği konusunda uyarıldı.

Bağımsız Göç Danışma Komitesi (MAC), İngiltere’nin göçmenlik sisteminin durumu hakkındaki yıllık raporunu yayınladı.

Bu, özellikle ileri görüşlü bir zamana denk geliyor; çünkü hükümet, şu açıklamanın ardından sorunla boğuşuyor: net göç şimdiye kadarki en yüksek seviyede.

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sky News Pazartesi’den Perşembe’ye saat 19:00’da. Sky kanalı 501, Freeview 233, Virgin 602, Sky News web sitesi ve uygulaması veya YouTube üzerinden canlı izleyin.

Daha fazlası için buraya dokunun

Raporda öne çıkan alanlardan biri de sağlık ve sosyal bakım sektörüdür.

MAC raporu, Birleşik Krallık’ta işe alınan doktorların yaklaşık yüzde 35’inin ve hemşirelerin yüzde 20’sinin Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tanımladığı gibi “kırmızı liste” ülkelerinden olduğunu açıklıyor.

DSÖ kurallarına göre, işverenler ve işe alım kurumları “kırmızı” ülkelerden aktif olarak sağlık ve sosyal bakım personelini işe almamalıdır.

Liste aynı zamanda hükümetin sektörde işe alım konusundaki uygulama kurallarının da bir parçası.

“Kırmızı listede” yer alan ülkeler arasında Bangladeş, Pakistan, Nijerya, Zimbabve ve Gana yer alıyor.

Bu bölgeleri terk eden sağlık çalışanlarının kendi iç sektörlerinde “olumsuz bir etki yarattığı” bildiriliyor.

Rapor, “sosyal medya algoritmalarının” Birleşik Krallık’taki işe alım ilanlarının kırmızı listedeki ülkeler tarafından görülmesiyle sonuçlanmasının mümkün olduğunu söylüyor ve hükümete “kırmızı liste ülkelerine olan bağımlılığı ve bunun sonucunda ortaya çıkan olumsuz etkileri azaltmak için Birleşik Krallık içinde dikkatli planlama yapması” tavsiyesinde bulunuyor “.

MAC raporu aynı zamanda düşük ücretli yabancı bakım çalışanlarının Birleşik Krallık sektörünü nasıl desteklediğini de vurguluyor – görünüşe göre hükümetin bununla başa çıkma planı yok.

Bakım işçilerinin ve ev işçilerinin Kıtlık Olan Meslekler Listesi’ne eklenmesiyle mevcut yüksek düzeydeki yabancı işe alım hızlandı; bu da yurt dışından gelen kişilere daha az ücret ödenebileceği anlamına geliyor.

Ülkelere göre sağlık ve bakım çalışanı vizesine başvuran kişi sayısı.  Resim: MAC
Resim:
Ülkelere göre sağlık ve bakım çalışanı vizesine başvuran kişi sayısı. Resim: MAC

Devamını oku:
Nitelikli işçi vize değişiklikleri ve göçmenlik kuralları açıklandı
Bakım sektörünün durumu ve vizeler konusundaki anlaşmazlık

BEN2021 yılında 31.800 kişi Birleşik Krallık’ta çalışmak üzere sağlık ve bakım çalışanı vizesine başvurdu. Ekim 2022’den Eylül 2023’e kadar bu sayı 144.000’di.

Raporda, komitenin daha önce bunu “finansman sorunları ele alınırken kısa vadede bazı zorlukları potansiyel olarak hafifletmek için” önerdiği belirtiliyor.

Ancak işgücündeki zorlukların altında yatan nedenleri çözmeye yardımcı olmak için önerdikleri diğer 19 adımın hiçbiri benimsenmedi.

Rapor ayrıca başka bir konuyu da vurguladı: Birleşik Krallık’a sağlık ve sosyal bakım vizesiyle giren kişilerin, çocuklar gibi bakmakla yükümlü oldukları kişileri de yanlarında getirebildikleri.

2021 yılında bu rota için 31.500 bağımlı vize başvurusu yapıldı; bu sayı Ekim 2022’den Eylül 2023’e kadar 173.900’e yükseldi.

Ancak hükümet artık bu bağımlı yolu kapatacağını söyledi.

MAC raporu, yurt dışından ucuz işgücü almanın ekonomiye olan faydasını hesaplarken, göçmen çocukların okula gitme maliyetinin ve devletin bütçesi üzerindeki diğer etkilerin “genel olarak göz ardı edildiğini” ve ucuz yabancı emeğin mutlaka “neredeyse maliyetsiz” olmadığını söylüyor. “temel ücret sorununun ele alınması” ile karşılaştırıldığında.

Hükümet bu ay Kıtlık Olan Meslekler Listesi’nde reform yapacağını söyledi.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Sky News Daily’ye abone olmak için tıklayın

Düşük maaşlı bir diğer sektör ise yaş gibi faktörler hesaba katıldığında yerli emsallerine göre yüzde 18 daha düşük ücret alan göçmen hemşireler.

Bu muhtemelen Birleşik Krallık’a gelenlerin en düşük maaş bandından başlamak zorunda kalmasından kaynaklanmaktadır. NHS Göçe “bağlılık”.

Sky News bir yanıt almak için İçişleri Bakanlığı ile temasa geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir