Hükümet, elektrik üretmek için tartışmalı odun yakılmasına yönelik yeni sübvansiyonlar istiyor | İklim Haberleri

Birleşik Krallık hükümeti, odun peletlerinin yakılmasıyla üretilen tartışmalı bir elektrik türü için yeni mali desteği destekliyor.

Haber enerji sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı ancak iklim danışmanlarının tavsiyeleriyle çelişebilir.

Birleşik Krallık biyokütleyi temiz enerji olarak sınıflandırıyor çünkü odun peletlerinin yakılmasıyla ortaya çıkan karbondioksiti emmek için yeni ağaçlar dikiliyor; ancak bu bilim tartışmalı.

Yenilenebilir statüsü, 2027’de sona erecek bir program kapsamında kendisine yılda yaklaşık 600 milyon £ tutarında devlet sübvansiyonu alma hakkı veriyor.

Hükümet bugün sübvansiyonların 2027’den 2030’a uzatılması konusunda istişare başlattı.

İstişare, mali destek verilmemesi seçeneklerini de içeriyor ancak hükümet, bir tür sürekli mali desteği içeren dört “tercih edilen seçenek” belirledi.

Ancak iklim danışmanları olan İklim Değişikliği Komitesi (CCC), geçen yıl şu uyarıda bulundu: biyokütle sübvansiyonları artık paranın karşılığını vermiyor.

CCC, emisyonları yakalayıp yeraltında depolamak için biyokütle tesisine, karbon yakalama ve depolamalı biyoenerji (BECCS) olarak bilinen teknolojinin eklenmesini desteklemektedir. Ancak bu en az 2030 yılına kadar hazır olmayacak.

Danışmanlar, Birleşik Krallık’ın havacılık gibi çevre dostu olması çok zor olan diğer sektörlerden kaynaklanan emisyonları dengelemek için BECCS’ye ihtiyaç duyacağını söylüyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


2:00

Düşük karbonlu ürünleri akredite eden kuruluşa göre, Birleşik Krallık’taki haneler ve işletmeler her zamankinden daha fazla ısı pompası ve güneş paneli kurdu.

Hükümet, 2027 ile 2030 arasındaki açığı kapatacak sübvansiyonlar olmazsa, büyük ölçekli biyokütle tesislerinin üretime yönelik mali teşviklerini kaybedeceğini ve Birleşik Krallık’ın biyokütleden elde ettiği elektriğin %7’sini kaybedebileceğini söylüyor.

Enerji güvenliği ve net sıfır departmanı sözcüsü şunları söyledi: “Hiçbir karar alınmadı ve Hükümet insanların faturalarını korumaya odaklanmış durumda ve herhangi bir potansiyel destek, paranın karşılığının sıkı bir şekilde değerlendirilmesine tabi olacak; para akıllıca harcanır.”

Yorkshire’da büyük bir biyokütle istasyonu işleten Drax’ın CEO’su Will Gardiner, istişarenin “Drax Elektrik Santrali gibi biyokütle enerji santrallerinin Birleşik Krallık’ın enerji güvenliğinde önemli bir rol oynamaya devam ederken BECCS’ye geçiş ve yardım sağlamaya devam etmesinin” sağlanmasına yardımcı olacağını söyledi. Birleşik Krallık sera gazı azaltma hedeflerine ulaşacak”.

Energy UK CEO’su Emma Pinchbeck şunları söyledi: “Drax Elektrik Santrali ülkedeki en büyük yenilenebilir elektrik sağlayıcısıdır.

“Karbon yakalama teknolojisini buna eklemek, her yıl milyonlarca ton karbondioksiti ortadan kaldırabilir ve ülkenin enerji güvenliğini desteklemede önemli bir rol oynamaya devam etmesini sağlayabilir.”

Ancak Drax’ınki gibi biyokütle tesislerinin çevresel faydaları konusunda herkes hemfikir değil.

Pek çok bilim adamı ve politikacı, yanan odundan salınan karbondioksitin yeni ağaçlar tarafından tamamen emilip emilmediğini sorguluyor.

Muhafazakar Milletvekili Selaine Saxby, Drax’ın temel güç yükünün faydalı olduğunu söyledi.

Ancak şu uyarıda bulundu: “İlgili kirlilik ve girdilerinin potansiyel yenilenemez doğası göz önüne alındığında, bu, sübvanse etmeye devam ettiğimiz bir enerji kaynağı olmamalıdır ve diğer kirletici kaynaklar gibi ona olan bağımlılığımızı artırmak yerine azaltmaya bakmalıyız. “

Düşünce kuruluşu Ember, biyokütlenin karbon nötr olmadığını ve BECCS’nin umulan karbondioksiti daha da uzaklaştıracağının ikna edici olmadığını söyledi.

Ember analisti Tomos Harrison şunları söyledi: “Drax’in vaat ettiği negatif emisyonlar, odun yakmanın karbon nötr olduğu varsayımına dayanıyor, ancak durumun böyle olmadığına dair giderek artan sayıda kanıt var.

“Drax’ın BECCS projesi devam ederse, Birleşik Krallık’taki enerji tüketicisi, ödedikleri emisyon azaltımlarının gerçekten sağlandığına dair herhangi bir garanti olmaksızın onlarca yıl boyunca daha da yüksek faturalarla karşı karşıya kalabilir.”

Drax, BECCS’nin diğer karbon giderme yöntemleriyle karşılaştırıldığında kamuya olan maliyeti düşürebileceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir