Hükümet ateşkes oylamalarında ‘artık rol oynamayacağını’ söylediği için Avam Kamaraları kaosa sürükleniyor | Siyaset Haberleri

Gazze’de ateşkes çağrısı yapan bir önerge, Avam Kamarası’nın kaosa sürüklenmesine, prosedürle ilgili tartışmaların ve suçlamaların yeşil sıralara saçılmasına neden oldu.

Çarşamba, İsrail-Hamas savaşını tartışmayı seçen ve milletvekillerini savaşın derhal durdurulması yönündeki çağrılarını desteklemeye ikna etmeye çalışan SNP için bir muhalefet günü olarak belirlendi.

Ancak Avam Kamarası Sözcüsü Sir Lindsay Hoyle’un İşçi Partisi değişikliğinin Meclis’e sunulmasına izin veren tartışmalı kararı Muhafazakar milletvekillerinin tepkisine yol açtı ve sonunda hükümetin duruşmalarda “daha fazla rol oynamama” sözü vermesiyle sonuçlandı. SNP’nin orijinal teklifi üzerinde oy bile alamamasıdır.

Muhafazakar ve SNP politikacılarının protesto amacıyla salonu terk etmesinin ardından Sir Lindsay, kendisini eleştirenlerle yüzleşmek için Avam Kamarası’na geri döndü, “her şeyin nasıl sonuçlandığı” için özür diledi ve eylemlerinin “sorumluluğunu” üstlendiğini söyledi.

Ancak SNP lideri Stephen Flynn, “pozisyonunuzun artık kabul edilemez olmadığına dair ikna edilmesinin önemli olacağını” söyledi.

Politika canlı: Konuşmacı değişiklik kararıyla öfkeye yol açtı

Bugünkü tartışma, İşçi Partisi’nin Orta Doğu’daki çatışmaya ilişkin tutumunu değiştirip değiştirmeyeceğine dair günlerdir süren dramın sonucu olacaktı.

Parti başlangıçta hükümetin tutumunu destekledi ve ateşkesin sürdürülebilir olacağına inanmadığı için ateşkes yerine çatışmalara ara verilmesi çağrısında bulundu.

Ancak SNP konuyu Avam Kamarası’nda oylamaya zorlamaya karar verdikten sonra İşçi Partisi daha da ileri giderek bunun yerine “derhal insani ateşkes” çağrısında bulunan bir değişiklik öne sürdü; ancak yine de her iki tarafın da kendi isteklerini ortaya koyması gerektiği yönündeki ilk uyarıları vardı. silahlar ve İsrailli rehinelerin serbest bırakılması gerekecekti.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:53

Konuşmacı SNP’yi ve muhafazakarları kızdırdı

Muhalefet partileri genellikle muhalefet önergelerini değiştiremedikleri için, Çarşamba günü Meclis Başkanı Sir Lindsay Hoyle’un İşçi Partisi’nin değişikliğini oylamaya sunmak için kongreden ayrılmasının ardından yeni bir tartışma çıktı.

İşçi Partisi kaynakları Sky News’e, Meclis Başkanı rolünü üstlenmeden önce İşçi Partisi Milletvekili olan Sir Lindsay’e parti görevlileri tarafından bu görevi seçmesi için baskı yapıldığını söyledi ancak bir parti sözcüsü bu iddiayı reddetti.

Ancak Muhafazakar milletvekilleri şimdi onun görevde kalıp kalamayacağını sorguluyor ve onu, SNP’nin önergesini desteklemek için arka planda kalanların isyanıyla karşı karşıya kalan Sir Keir Starmer’ı engellemek için değişikliği seçmek için “açıkça siyasi bir karar” vermekle suçluyor.

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sky News Pazartesi’den Perşembe’ye saat 19:00’da. Sky kanalı 501, Freeview 233, Virgin 602, Sky News web sitesi ve uygulaması veya YouTube üzerinden canlı izleyin.

Daha fazlası için buraya dokunun

Sürpriz bir hareketle Temsilciler Meclisi Lideri Penny Mordaunt, hükümetin SNP’nin önergesine yaptığı değişikliği geri çekeceğini duyurdu – hükümetin mevcut pozisyonunu yineleyerek – Muhafazakarların “bu Meclisin bugünkü duruşmalarda alacağı kararda artık rol oynamayacağını” söyledi. .

Kendisi, Sör Lindsay’in İşçi Partisi değişikliğini seçme kararının milletvekillerinin prosedürlere olan “güvenini baltaladığını” ve “bu Meclis’te duyguların zaten yüksek olduğu bir konuda harareti artırdığını ve bunun onurlu ve haklı onurlu üyeleri daha fazla bir duruma soktuğunu” söyledi. zor pozisyon”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir