Hollanda üniversiteleri yabancı öğrencilere sınırlama getiren ‘saçma’ öneriyi eleştirdi | Hollanda

Hollanda üniversiteleri, gelecek hafta yapılacak genel seçimlerde ön sıralarda yer alan bir üniversiteyi, Hollanda’da İngilizce dersleri alan çok fazla uluslararası öğrencinin bulunduğunu öne sürerek sert bir dille eleştirdi; önerilerini “gülünç” olarak nitelendirdi ve “Hollandalıların zihninin kapanmasını” temsil etti.

22 Kasım genel seçimleri öncesinde güçlü bir ankete katılan Yeni Sosyal Sözleşme (NSC) partisinin popüler milletvekili Pieter Omtzigt, uluslararası gazetecilere, Hollanda üniversitelerindeki pek çok öğrenci nedeniyle ülkenin beş yıl içinde işgücü sıkıntısıyla karşı karşıya kalabileceğini söyledi. İngilizce yeterliliklerini kazandıktan sonra eve döndüler. Partisi, Hollanda’ya yıllık göçün, öğrencileri de içerecek şekilde 50.000 kişiyle sınırlandırılmasını öneriyor.

Şimdi Hollanda üniversiteler birliği (UNL), Hollanda ekonomisinin üst düzey İngilizce konuşanlara ihtiyacı olduğunu ve her şeyin Hollandaca yapıldığı günleri hatırlamanın “saçma” olduğunu söyleyerek karşılık verdi.

UNL geçici başkanı Jouke de Vries şunları söyledi: “Bu, tartışmada bir dönüm noktasıdır. Gördüğüm şey, Hollandalı zihninin kapanması dediğim şey. Bir küreselleşme dönemi yaşadık ama bugünlerde blokta bu tür konularda farklı görüşlere sahip yeni siyasi partiler var, örneğin MGK.

“Dünyanın her yerinde ulus devletlerin önem kazanması, sınırların önem kazanması bir gelişme. Ama her şeyi Hollandaca yapmamız gerektiğini söylemek bence saçma. Hollandalı öğrenciler uluslararası öğrencilerden çok şey öğreniyor… personelimizin çoğu yurt dışından geliyor… ve Hollanda’daki ekonomimiz oldukça açık. Bu yüzden İngilizceyi en üst seviyede konuşabilen ve yazabilen insanlara ihtiyacımız var.”

Bu küçük, ihracata dayalı ülkede, İngilizce diploma kurslarının artmasının ardından eğitimde uluslararasılaşmayla ilgili endişeler arttı Uluslararası öğrenci sayısında üç kat artışa neden oldu 2005 ile geçen yıl arasında. UNL’ye göre bu yıl ülkedeki 340.000 öğrencinin %26’sı uluslararası.

Eleştirmenler, bunun zorlu konut piyasası üzerinde ekstra baskı oluşturduğunu söylüyor. Yeni bir eğitim tasarısı halihazırda çoğu lisans derecesinin “Önce Hollanda” olmasını öneriyor ve sınırlama uluslararası.

Ancak liberal D66 partisinin eğitim bakanı Robbert Dijkgraaf, bir sonraki hükümete hangi parti liderlik ederse etsin sisteme “balta vurmaktan” kaçınması gerektiğini söyledi.

Dijkgraaf, şunları söyledi: “Bazen Hollandaca her şeyi yap ve 50 yıl önceki sisteme geri dön diyen karikatürler duyuyorum. Ve bu gerçekten geriye doğru bir adımdır. Sınırsız büyüme sistemimiz için zararlıdır ancak bu ince bir ameliyat gibidir; bunu ortadan kaldırmanın yolu onu baltalamak değildir.”

Geçen hafta Amersfoort’ta konuşan Omtzigt, uluslararası gazetecilere şunları söyledi: “Hollanda üniversitelerindeki yeni birinci sınıf öğrencilerinin yüzde 40’ı yurt dışından geliyor ve İngilizce eğitim verdiğimiz için geri dönüyor. Ve bu, kritik sektörlerde 5 ila 10 yıl içinde işgücü açığı yaratmanın bir yoludur çünkü aslında kendi nüfusunuzu eğitmemişsinizdir.”

Omtzigt’in NSC partisi yalnızca üç ay önce kuruldu, ancak şu anda görevden ayrılan başbakan Mark Rutte’nin partisi Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) ile başa baş oy kullanıyor.

Ancak uzmanlar ülkeyi Danimarka örneğini takip etmemeye çağırıyor. kapaklı İki yıl önce İngilizce kurslarındaki öğrenci sayılarına ilişkin bir öneride bulunan ancak şu anda üniversitelerde yurt dışından gelenlere kontenjan açılmasını öneren pahalı işgücü kıtlığı.

Robert, “Uluslararası öğrenci ve personel sayısını azaltmaya yönelik mevcut fikirler yanlış sinyal veriyor ve ekonomimizin ve bir bütün olarak toplumumuzun yüksek vasıflı işgücüne çaresizce ihtiyaç duyduğu bir dönemde uluslararası üst düzey yetenekleri korkutup kaçıracak” dedi. Jan Smits, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi yönetim kurulu başkanı. “Danimarka ile aynı hatayı yapmamalıyız.”

Hollandalı iş kuruluşu VNO-NCW de şu durumdan endişe ediyor: uluslararası öğrencilerin azaltılması ve vergiyi azaltmak ayrıcalıklar Yerel yeteneklerin az olduğu işleri yapan insanlar için. “Biz gerçekten ihtiyaç yabancı öğrenciler, örneğin teknik alanlarda… ASML’den yeni ölçeklendirmelere kadar yüksek teknoloji şirketleri için” dedi bir sözcü.

Wageningen Üniversitesi ve Araştırma’da bitki üretim sistemleri alanında emekli profesör olan Ken Giller, kendisi gibi uzman kurumların tamamen uluslararası bağlamda faaliyet gösterdiğini söyledi. “Hollanda eğitiminin küresel ayak izi çok büyük. Hollanda küçük bir ülke ama uluslararası eğitim gibi konularda ağırlığının çok üstünde bir performans sergiliyor.”

Dijkgraaf bir sonraki Hollanda hükümetini nüans duygusunu kaybetmemesi konusunda uyardı. “Sınırsız büyümenin sürdürülebilir olmadığı açıktır” dedi. “Ancak sistemimizi Hollandalı öğrenciler için de erişilebilir tutmak ve işgücü piyasasının taleplerini yerine getirdiğinizden emin olmak için bu ince dengeyi bulmanız gerekiyor. Freni değil, gaz pedalı olan, özellikle de direksiyonu olmayan bir arabayı sürüyorduk.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir