Hizbullah lideri olası bir gerilime karşı uyardı ve ABD’ye ‘filolarınız bizi korkutmayacak’ dedi | Dünya Haberleri

Lübnan Hizbullahı’nın lideri, milislerinin İsrail’le sınır ötesi çatışmalara girmesi nedeniyle gerilimin tırmanması ihtimali konusunda uyardı.

Hasan Nasrallah, savaşın başlangıcından bu yana yaptığı ilk konuşmada, Lübnan cephesindeki tüm seçeneklerin açık olduğunu ve grubun ABD savaş gemilerinin yanı sıra “tüm olasılıklara hazır” olduğunu söyledi.

Bölgedeki ABD askeri konuşlandırmaları hakkında “Akdeniz’deki filolarınız bizi korkutamayacak” dedi.

Nasrallah, Hizbullah’ın İsrail-Hamas savaşına tamamen dahil olduğunu duyurmaktan kaçındı ancak Lübnan-İsrail sınırındaki çatışmanın şu ana kadar görülen ölçekle “sınırlı olmayacağını” ve tüm seçeneklerin “masada” olduğunu söyledi.

Canlı takip edin: İsrail Lübnan sınırında ‘çok çok yüksek alarma’ geçti

Diğer önemli gelişmeler:
• Blinken ‘Filistinli sivilleri korumak için daha fazlasını yapmamız gerektiğini’ söylüyor
• Netanyahu Lübnan’a şunu söyledi: “Bizi sınamayın, bedelini ağır ödersiniz”
• İsrail ordusu Gazze Şehri’nin ‘kuşatılmasını tamamladığını’ açıkladı
• İskoçyalı liderin kayınpederi ‘kabus yaşadıktan’ sonra Gazze’yi terk etti

Binlerce kişi Hizbullah liderinin konuşması için toplandı

Nasrallah, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e karşı başlattığı saldırıda Hizbullah’ın parmağı olduğuna dair her türlü iddiayı reddetti ve saldırının “%100 Filistinli” olduğunu söyledi.

Ayrıca çatışmada öldürülen Lübnanlı ve Filistinli “şehitlere” de saygı duruşunda bulundu.

“Kardeşlerimin selamı hepinizin üzerine olsun” dedi. “Bugün Hizbullah’ın modeli olan kişileri anmak için buradayız.”

Konuşma Beyrut’ta canlı olarak yayınlandı, binlerce kişi onu izlemek için toplandı ve başkentin üzerinde kutlama amaçlı silah sesleri duyuldu.

Hizbullah kimdir ve kaç savaşçısı var?

Michael Drummond

Dış haber muhabiri

@MikeRDrummond

Hizbullah, 1982 yılında, 1975’ten 1990’a kadar 15 yıl boyunca süren Lübnan iç savaşının ortasında kuruldu.

İran’ın 1979 İslam Devrimi’ni bölgeye ihraç etme ve İsrail’in 1982’de Lübnan’ı işgal etmesinden sonra İsrail güçleriyle mücadele etme çabalarından doğdu.

Adı “Tanrı’nın Partisi” anlamına gelen Hizbullah, aşırılıkçılığıyla ün kazandı ve sık sık yabancı hedeflere saldırılar gerçekleştirdi.

İran’ın vekil gücü olarak kabul edilen ve Tahran tarafından eğitilen ve donatılan Hizbullah, karanlık bir grup olmaktan çıkıp Lübnan’da büyük nüfuz sahibi olan ağır silahlı bir gruba dönüştü.

2021’de Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah, grubun 100.000 savaşçısının bulunduğunu söyledi – ancak bu muhtemelen bir abartıdır.

Stratejik Araştırmalar Enstitüsü düşünce kuruluşu, 2022’de grubun 20.000’e kadar aktif personele sahip olabileceğini tahmin etti.

Savaşçıları, Suriye’de Başkan Beşar Esad’ı desteklemek için yoğun bir şekilde savaşmış olduğundan, savaşta tecrübelidir.

Devamını oku

Nasrallah, İran’ın ABD ve İsrail’e karşı kurduğu ve “Direniş Ekseni” olarak bilinen bölgesel askeri ittifakın önde gelen seslerinden biri.

Konuşması, Hizbullah’ın dün İsrail’e şimdiye kadarki en büyük saldırısını gerçekleştirmesinin ardından geldi.

İsrail ordusunun mevzilerine eş zamanlı 19 saldırı düzenlediğini ve ilk kez patlayıcı insansız hava araçları kullandığını iddia etti.

Blinken İsrail’i ‘doğru ve yasal olanı’ yapmaya çağırıyor

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İsrail’de bir araya geldi ve burada iki ülkenin “bu çatışmanın tırmanmasını engellemeye devam etmesi” gerektiğini söyledi.

Tel Aviv’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “ABD, İran’ın vekil güçlerinin bölgedeki personelimizi, burada, Irak’ta ve Suriye’de yeniden dirilişi önlemeye yardımcı olan personelimizi savunmak için yaptığı saldırılara yanıt verdi ve vermeye devam edeceğiz. Her türlü saldırıyı caydırmak ve söylediğim gibi karşılık vermek için ne gerekiyorsa yapacağız.”

Filistinliler, İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Jabalia mülteci kampındaki evlere saldırdığı yerde arama kurtarma çalışmaları yürütüyor, 31 Ekim 2023. REUTERS/Abed Sabah
Resim:
Filistinliler, İsrail’in Jabalia mülteci kampındaki evlere saldırdığı yerde arama kurtarma çalışmaları yürütüyor

Çatışmaların başlamasından bu yana üçüncü kez İsrail’de bulunan Bay Blinken de Hamas’ı insanları canlı kalkan olarak kullanmakla suçladı ancak İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarından Filistinli sivillerin “acı çekmesi” için hiçbir neden olmadığını söyledi.

“Filistinli sivilleri korumak için daha fazlasını yapmamız gerekiyor.

“İsrail, Hamas’ı yenilgiye uğratma kampanyasını yürütürken bunu nasıl yaptığının önemli olduğunu açıkça ifade ettik. Önemli çünkü bu, yapılacak doğru ve yasal şey.

“Bu önemli çünkü bunu yapmamak Hamas’ın ve diğer terör gruplarının ekmeğine yağ sürüyor.

“İnsani felaket tarafından tüketilirlerse ve içinde bulundukları kötü duruma karşı herhangi bir kayıtsızlık algısı nedeniyle yabancılaşırlarsa, barışın hiçbir ortağı olmayacak.”

Bay Blinken, “binaların enkazından çıkarılan” Filistinli çocukların resimlerini gördüğünde kendi çocuklarını gördüğünü söyledi ve şunu ekledi: “Nasıl olmasın?”

ABD Başkanı Joe Biden’ın “İsrail’in uluslararası hukuka göre hareket etmesi gerektiğini sürekli vurguladığını” söyledi.

Filistinli bir çocuk Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebeliye'deki bir kampta ağlıyor
Resim:
Filistinli bir çocuk Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cebeliye’deki bir kampta ağlıyor

Bay Blinken ayrıca “Gazze’ye sürekli insani yardım akışının” artırılması çağrısında bulundu.

Yetkili, İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli bir çözümün yolu geri getirmenin kritik olduğunu ve güvenli ve demokratik bir İsrail ve bağımsız Filistin’in tek “garantörü” olarak adlandırıldığını söyledi.

Bay Blinken, bu konudaki çalışmanın “yarın değil, bugünden sonra değil, bugün” başlaması gerektiğini söyledi.

Bu arada Netanyahu, Hizbullah’ı İsrail’i test etmemesi konusunda uyardı.

İsrail başbakanı, “Kuzeydeki düşmanlarımıza şunu söylüyorum, bizi sınamayın, bedelini ağır ödeyeceksiniz” dedi.

Ayrıca militanlar 240’tan fazla İsrailli rehineyi serbest bırakana kadar Hamas’la ateşkes olmayacağını söyledi ve Gazze’de ilerlemeye devam etme sözü verdi.

“İsrail, rehinelerimizin geri dönüşünü içermeyen geçici ateşkesi reddediyor” dedi.

Perşembe günü İsrail askeri sözcüsü Daniel Hagari, İsrail güçlerinin Gazze şehrini kuşattığını söyledi.

İsrail askerlerinin patlayıcıları tespit ettiğini ve “birliklerin serbestçe hareket edebilmesi için onları parçaladığını” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir