Highland Games kupası 90 yıldır kayıp olan kupa İskoçya’ya geri dönüyor | İngiltere Haberleri

Neredeyse 90 yıldır kayıp olan Highland Games kupası İskoçya’ya geri döndü.

Rose Bowl gümüş takımı geleneksel olarak Moray’deki Cabrach Pikniği ve Oyunlarında en iyi performans gösteren sporcuya verilirdi.

Bir zamanlar Highland Oyunları takviminin önemli bir parçası olan etkinlik, 1877’den 1935’e kadar her yıl düzenlendi. 87 yıllık bir aradan sonra 2022’de The Cabrach Trust tarafından yeniden canlandırıldı, ancak kupa olmadan.

Geçtiğimiz yaz yapılan kamuya yapılan bir çağrının ardından, gümüş takımlar sonunda 585 mil ötedeki Axminster’da bulundu. Devon.

Adrian Taylor, bir temizlik sırasında Rose Bowl’u evinde buldu ve kupa hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google’da arama yaptıktan sonra vakfın bu kaseyi güvenli bir şekilde geri getirmeye çalıştığını keşfetti.

Resim:
Adrian Taylor Rose Bowl ödülünü aldı. Resim: Cabrach Vakfı/Peter Jolly

73 yaşındaki oyuncu şunları söyledi: “Büyükbabam Charles Taylor, Rose Bowl’un son kazananıydı.

“O harika bir atlet olmasının yanı sıra iyi bir müzisyendi, özellikle tulum çalmada yetenekliydi.

“Son birkaç on yıldır ailede gümüş eşyaların olması güzel olsa da, iki yıl önce Cabrach Pikniği ve Oyunlarının geri dönüşüyle ​​birlikte eve dönmesi de çok uygun.”

Moray'daki Cabrach Pikniği ve Oyunları.  Resim: Cabrach Vakfı/Peter Jolly
Resim:
Moray’daki Cabrach Pikniği ve Oyunları. Resim: Cabrach Vakfı/Peter Jolly

Rose Bowl, 1926 yılında Yukarı Cabrach’ın yerlisi ve Hong Kong polis teşkilatında yüksek rütbeli bir memur olan John Harper tarafından topluluğa hediye edildi.

Cabrach Vakfı, Charles Taylor’ın ödülü ilk yılında aldığını ancak 1927’de kaybettiğini söyledi. Kendisi, kupayı doğrudan almak üzere art arda yıllarda kupayı geri almaya devam etti.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Ağaç kesme operasyonu sonrası kayıp köy ortaya çıktı

Evrendeki ‘en parlak ve en şiddetli’ nesne keşfedildi

Charlie Murray, Adrian Taylor, Jonathan Christie ve Lord Teğmen Andrew Simpson, Rose Bowl ödülüyle.  Resim: Cabrach Vakfı/Peter Jolly
Resim:
Charlie Murray, Adrian Taylor, Jonathan Christie ve teğmen Andrew Simpson. Resim: Cabrach Vakfı/Peter Jolly

Daha önce yapılan bir aramada gümüş eşyaların Charles’ın en büyük oğlu Ron’un elinde bulunan Coventry’ye kadar izini sürdü. Ancak gizem ancak Adrian’la iletişime geçene kadar çözüldü.

Rose Bowl artık bir kez daha en iyi performans gösteren yarışmacının büyük ödülü oldu.

The Cabrach Trust’ın CEO’su Jonathan Christie şunları söyledi: “Hiç şüphe duymadan telefonu açtığımda ve kendimi Adrian Taylor’la konuşurken bulduğumda buna inanamadım.

“Rose Bowl’u hak ettiği yere geri döndürmekten büyük mutluluk duyuyoruz ve bunun Cabrach’ın zengin kültürü ve tarihi açısından önemini anladığı için Adrian’a minnettarız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir