Herkes uyanıkken uyuyarak uykusuzluğumu iyileştirdim | Uyumak

“Wneden normal insanlar uyuduğunda sen uyuymuyorsun?” Bu bana defalarca sorulan bir soru. En son bir radyo röportajındaydım ve normal olmamanın zevkleri hakkında her zamanki kendimi küçümseyen yorumlarımı yapmak üzereydim ki, bir nefes aldım ve “Çünkü istemiyorum” diye cevap verdim. Gerçekten bu kadar basit. Akşam 5’te yatıp gece yarısından hemen sonra kalkmak bana yakışıyor. Huzurun ve sessizliğin tadını çıkarıyorum. Verimlilik seviyelerim yükseliyor. Diğer insanların bunu kabul etmekte bu kadar zorlanması çok yazık. Neden olduğundan tam olarak emin değilim. Herkesin yaptığının aynısını yapıyorum, sadece yedi saat önce yapıyorum. Ülkenin büyük bir kısmının Weetabix’lerine süt döktüğü sıralarda ben de öğle yemeğim için sarımsak doğrayıp mantarları kızartıyorum. Sen bir kadeh şarap ve filmle masaya otururken ben çoktan yattım. Bir hafta boyunca aynı düzeni sürdürdüm ve bu benim yeni rutinim haline geldi.

Gün her zaman sabah saat 1’de kahvaltıyla başlar, ardından köpeğimle uzun bir yürüyüşe çıkar, ardından çalışma günüme başlarım. Evden çalışmak, kalıcı iç giyim dünyasına girmeyi çok kolaylaştırıyor, bu yüzden çaba göstermeye ve ofise gidiyormuşum gibi giyinmeye çalışıyorum. Bilgisayarımı açıp karanlıkta yazmaya başlamak tuhaf gelebilir ama dünyanın geri kalanının uyanması çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor. Ofisim şehre bakıyor ve yeni gün başlarken ışıkların belirdiğini görüyorum. Sabah 8 civarında öğle yemeği için mola veriyorum, sonra masama geri dönüyorum. Kurallardan biri, şekerleme yapmamaktır! Herkes gibi ben de hâlâ öğleden sonra bir dalış yapıyorum, ancak bu genellikle sabahın ortasında olur ve hızlı bir atıştırmalık işe yarar. Eğer pes edersem uyku düzenim daha da düzensiz hale geliyor. Katı davranmam gereken bir diğer şey de günüm bittikten sonra e-postaları okumaktır. Herkes masasında sohbet ederken, katılmak cazip geliyor, bu yüzden öğleden sonra 2 civarında tüm teknolojiyi kapattım, birkaç saat kitap okudum ve sonra yattım.

Tabii ki, tek kişilik bir ordu olarak hareket ettiğinizde bu altüst olmuş hayat gayet iyi, ancak sosyal taahhütlerim olduğunda veya etkinlik rezervasyonu yaptığımda, “normal” bir zaman çizelgesine yeniden entegre olmam gerekiyor. Bunu başarılı bir şekilde yapmanın tek yolunun jet lag gibi davranmak olduğunu buldum. Bir gece önce iyi bir uyku çekin, gücünüzü tüketin ve ertesi gün bol miktarda karbonhidrat tüketin. Neyse ki birçok arkadaşım yurt dışında ve bu da Zoom görüşmelerini organize etmeyi kolaylaştırıyor.

her zaman yaşadım uykuyla alışılmadık bir ilişki. Küçükken uyanık kalmayı yetişkin olmakla eş tutan çocuksu bir mantık benimsemiştim ama yaşım ilerledikçe erken kalkmaktan keyif almaya başladım. Öğle yemeği vaktine kadar yorganın altında yatmak gibi tipik bir ergenlik alışkanlığı yoktu ve ben, belki de her şafak sökerken yanında sessizce oturan babamın etkisiyle güne mümkün olduğu kadar erken hazırlanmayı seviyordum.

Atipik uyku alışkanlıklarım doktor olarak eğitime başladığımda yerleşik hale geldi. Leicester tıp fakültesine her gün beş saatlik gidiş-dönüş yolculuk, sabahın köründen bile erken uyanmam gerektiği anlamına geliyordu ve kurs giderek daha zorlu hale geldikçe ve tanık olduğum klinik durumlar giderek daha da sıkıntılı hale geldikçe, her seferinde birkaç saatlik yalnızlık yaşadım. sabah, iyi bir zihinsel sağlığın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Bu alışkanlık koğuşları geride bıraktıktan sonra da uzun süre devam etti ama yine de çoğu zaman uyumakta zorluk çekiyordum. Uzun süreli uykusuzluk çekiyordum ya da uykuya daldığımı fark ediyordum, ancak birkaç saat sonra hâlâ bitkin bir şekilde uyanıyordum ama tekrar uykuya dalamıyordum. Vücudum yorgundu ama zihnim genellikle işbirliği yapmakta başarısız oldu ve yetişkin hayatımın büyük bir bölümünde uykusuzluk beni takip etti. Ta ki yaklaşık 12 ay öncesine kadar, özellikle kötü bir virüs (hayır, o değil) beni çay saatinde yatağa giderken gördü. Sekiz saat sonra tamamen yenilenmiş olarak uyandım. Bir hafta boyunca aynı düzeni sürdürdüm ve bu benim yeni rutinim haline geldi. Artık sınırsız enerjim var. İş iki kez yapılır. Uyumakta (ya da uyumayı geride bırakmakta) hiçbir sorun yaşamıyorum ve daha da önemlisi zihnim sakinleşiyor. Dağınık uluslararası arkadaşlarımın yanı sıra, sosyal medya zaman çizelgelerim salyangoz hızında ilerliyor ve gelen telefon çağrıları ve e-postalar olmadan, kesintisiz olarak yazılarıma devam edebiliyorum. Sessizlik canlandırıcı ve yalnızlık bir rahatlık haline geldi.

Köpeğimi erken saatlerde gezdirmek de ayrı bir keyif. Geceleri manzara o kadar farklı ki, hiçbir rahatsızlık vermeden, sanki sadece bize aitmiş gibi sessiz bir dünyada dolaşıyoruz. Başlangıçta zamanında kalktığımdan emin olmak için alarm kurardım ama artık vücudum doğal bir şekilde uyanıyor. Uyku ikilemlerimin cevabı başından beri yüzüme bakıyordu. Küçük bir çocukla aynı anda yatağa gitmesi gereken türden bir insan olduğumu fark etmem sadece birkaç yılımı aldı.

Son yıllarda uyku oldukça sıcak bir konu haline geldi. Kullandığınız tanıma bağlı olarak uykusuzluk nüfusun %40’ını etkiliyor ve uykuya dalmayı başarsak bile, saatlerimiz uyanır uyanmaz bize ne kadar iyi yaptığımızı bildiriyor, uykumuzun kalitesi kullanışlı bir uygulamaya dönüştürülüyor. yüzde (o zaman orada baskı yok). Uygulamalar, yağan yağmurun ve uzaktaki balinaların kayıtlarında bize yardımcı olmak için acele ediyor. Başucu ışıkları gün doğumu ve gün batımını taklit eder. Peloton ve Headspace’in dev kapılarının ardında, sonsuz saatler süren uyku meditasyonu seçimimizi bekliyor. İyi bir uyku vaadinin bu kadar büyük kazanç sağlamasına şaşmamak gerek.

Uykusuzluk sakatlayıcı bir durumdur ve devam eden uyku yoksunluğu sadece zihinsel sağlığımızı değil, fiziksel sağlığımızı da etkiler çünkü bedenlerimiz ve zihnimiz tüm temizlik işlerini dinlendiğimiz zaman yapar. Kas onarımı, toksin giderme ve enerji restorasyonu, uykuya daldığımızda arka planda sessizce çalışmaya başlar. Vücudun karanlık ve ışıkla tetiklenen doğal sirkadiyen ritmi, diğer şeylerin yanı sıra vücudun insülin seviyelerini düzenleyen melatonin (“uyku hormonu”) başta olmak üzere hormonların salınmasını düzenler. Daha da önemlisi, uyurken zihnimiz sıfırlanır ve beyindeki nöronlar kendilerini yeniden düzenler ve uyanık olduğumuz saatlerde biriken zehirli yan ürünleri dışarı atar. Hatta uykunun, kısa süreli anıları uzun süreli anılara dönüştürmemize yardımcı olduğu, sinapslarımızın artık ihtiyaç duymadığımız her şeyi temizleyip süpürüp atarak yeni bilgilere yer açtığı öne sürülüyor.

Tüm bunlar uyku sırasında meydana geliyorsa ve süreçte yer alan hormonlar karanlığa ve ışığa bağlıysa, bedenimi kalıcı “gece vardiyaları” için eğittiğim benimki gibi baş aşağı bir uyku düzeninin üzerimde herhangi bir zararlı etkisi olabilir mi? fiziksel sağlığım mı? olabileceğini öne süren çalışmalar var. 2019 yılında 16 farklı ülkeden 27 bilim insanı, gece vardiyasındaki uyku düzenlerinin daha yüksek kansere yakalanma riskine yol açıp açmayacağını değerlendirmek üzere Fransa’nın Lyon kentindeki Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nda bir araya geldi.

Çoğunlukla meme, prostat ve kolorektal tümörlere odaklanan sınırlı kanıtları inceledikten ve hayvan çalışmalarının sonuçlarını analiz ettikten sonra, gece vardiyasında çalışmayı 2A olarak derecelendirdiler: “insanlar için muhtemelen kanserojen”. Bunun temel nedeni 24 saatlik “doğal” vücut saatinin bozulması, yapay ışığa maruz kalma ve bunun melatonin üretimini baskılamasıydı. Eğer durum gerçekten böyleyse, bu endişe verici bir sonuçtur. Birleşik Krallık’ta son 10 yılda %5’lik bir artışla 3 milyondan fazla insan gece çalışanıdır; buna ek olarak bu özel yaşam tarzını seçmek yerine kendilerini seçtiğini düşünen binlerce uykusuzluk hastası bulunmaktadır. Büyük Britanya Uyku Araştırması, her üç kişiden birinin herhangi bir zamanda uyku sorunu yaşadığını ve %10 gibi şaşırtıcı bir oranın bunu kronik bir sorun olarak tanımladığını tahmin ediyor. Benim gibi geceleri uyanık kalmaya karar veren insanlar da var.

Bu bulgular uyku rutinimi değiştirecek mi? Hayır. Yapmayacaklar. Özellikle psikiyatri alanında uzmanlaştığım dönemde hastane koridorlarında kilometrelerce yürüdükten sonra pek çok hastalıkta en yaygın risk faktörlerinden birinin stres olduğunu biliyorum. Kaygı, düşük ruh hali ve gerilimin fiziksel sağlık üzerinde büyük etkisi vardır; bu sadece bedenlerimizin işleyişini doğrudan etkilemekle kalmaz, aynı zamanda acımızı hafifletmek için kullandığımız başa çıkma mekanizmaları aracılığıyla da olur.

Başa çıkma mekanizmam, uyku alışkanlıklarımın değişmesiydi ve terapötik faydalar, potansiyel dezavantajlardan çok daha ağır basıyor. Uykusuzlukla mücadele etmek ve çaresiz hissetmek yerine bunu benimsedim ve uyanma saatleri seçimimin başka kimseyi etkilemediği ayrıcalıklı bir konumdayken (köpeğim günün veya gecenin herhangi bir saatinde yürüyüşe hazırdır) daha fazla Artık çoğumuz evden çalışıyoruz, günün başında ve sonunda küçük değişiklikler büyük bir fark yaratabilir.

Başkaları yatarken neden sizin yatmadığınızın sorulması her zaman risklidir ama modalar değişir. Örneğin orta çağda uyku iki fazlıydı. Herkesin “birinci” ve “ikinci” uykusu vardı, arada ev işi yapmak ve arkadaşlarıyla sohbet etmek için küçük bir mola (“nöbet” olarak bilinen bir dönem) vardı. Bu alışkanlık, yapay ışık yaygınlaştığında ortadan kalktı, ancak dünyanın daha uzak yerlerinde hâlâ varlığını sürdürüyor ve hayvanlar aleminde rutin olmaya devam ediyor. 17. yüzyılda sekiz saat aralıksız uyuma fikri gerçekten çok tuhaf olurdu.

Uykusuzluğun ana mesajı farklı bir rutin denemek ve saat yerine vücudunuzu dinlemektir. Bütün gece uyanık kalmanın dezavantajları vardır, ancak bunlar çok azdır. Kışın ortasında köpeğimi gezdirirken yolumu aydınlatmak için bir fenere ihtiyacım var ve bu biraz riskli olabilir, ancak tarlalarda yürürken babamın haklı olduğunu anlıyorum. O her zaman kendi toprağını sürmenin gerektiğine sıkı sıkıya inanan biriydi ve ayrıca, – hayattaki çoğu sorunun panzehirinin güzel bir gün doğumunda yattığından kuvvetle şüpheleniyorum.

Joanna Cannon, şu anda karton kapaklı olarak çıkan A Tidy Ending’in yazarıdır (8,99 £, HarperCollins). 8,36 £ karşılığında bir kopyasını şu adresten satın alın: guardianbookshop.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir