Her zaman İngiltere’yi ziyaret etmek istemiştim ve iki kız kardeşimin oraya bensiz bir gezi planlamış olmasından dolayı kırgınım. Yaşam ve stil

Ben bir emekli Kuzey Amerikalı kadın kim büyük İngiliz hayranı. İngiltere’yi birkaç kez ziyaret ettim ve her zaman isterim geri vermek. Beni durduran tek şey mali durum. Bu günlerde herhangi bir yere yalnız seyahat etmek bütçemi aşıyor. Ülkenin diğer ucunda yaşayan iki kız kardeşim var ve bir sohbet grubu aracılığıyla iletişim halinde kalıyoruz. Onlardan birine veya her ikisine de benimle İngiltere’yi ziyaret etmek isteyip istemediklerini sormayı düşündüm ama bunu yapmamamın çeşitli nedenleri var.

Geçenlerde o sohbette İngiltere’ye gitmeyi o kadar çok istediğimden bahsetmiştim ki bazen YouTube’da otobüs gezilerinin videolarını izliyorum ülke. Cevap olarak kız kardeşlerden biri bana öyle olduğunu söylüyor için İngiltere’ye bir gezi planlıyorum o ve diğer kız kardeşimiz. Çenem düştü. Korkunç derecede duyarsız hissettim. Beni geziye dahil etme ya da dışarıda bırakılma konusunda ne hissedebileceğim konusunda hiçbir düşünce yok gibiydi. hiçbir şey söylemedim. Onların geçit törenini mahvetmek istemiyorum ama aynı zamanda artık benim hakkımda ne düşündüklerini biliyormuşum gibi hissediyorum.

Bizim yaşımızda İngiltere’yi tekrar ziyaret etme şansım olması pek mümkün değil. kırıldım ve onlarla teması neredeyse kestik. Bu muhtemelen olgunlaşmamış ve aşırı tepki ama ben böyle hissediyorum.

En büyüğü müydün, ortancası mı yoksa en küçüğü mü? Peki büyürken kız kardeşlerinizle ilişkiniz nasıldı? Acaba bu aranızda her zaman yaşananların çok somut ve acı verici bir hatırlatıcısı mı? Her zaman sensiz bir şeyler yaptılar mı?

Tepkinizin olgunlaşmamış olduğunu söyleyerek kendinizi cezalandırıyorsunuz, bu da çok genç (ama anlaşılır) duyguların ipuçlarını veriyor. Kimse dışarıda bırakılmaktan hoşlanmaz, ancak bu çocuklukta başladıysa tepkiler çok hassas olabilir. İngiltere’den bahsettikleri noktada kendimi bir şeyler söyleyebilmiş olmanı dilerken buldum kendimi – kartlarını masaya koyarsan hiçbir belirsizlik olamaz – ama bunun ne kadar zor olacağını anlıyorum. Bu duyguları kabul etmek ve daha fazla reddedilme olasılığıyla yüzleşmek cesaret ister, ancak insanlara bu tür davranışlar konusunda çağrıda bulunduğunuzda, nadiren buna devam etme cesaretini gösterirler, çünkü çoğu şey suç ortağı sessizliğine dayanır. Bir kırılganlığın ilanı aslında bizi çok güçlü kılabilir.

Bir uyarı: YouTube otobüslerinden bahsettiğiniz sohbetten önce onlara İngiltere’nin sizin için ne kadar önemli olduğunu söylediğinizi varsayıyorum ve bu onların bunu ilk kez duymaları değildi.

ACP’ye kayıtlı psikoterapist Alison Roy’a gittim, o bana sadece üçlü dinamikler (içinde bulunduğunuz durum) hakkında değil, genel olarak bazı insanların kendilerini iyi hissetmek için bir izleyici kitlesine nasıl ihtiyaç duyduğu konusunda gerçekten ilginç bir bakış açısı kazandırdı. Bunu sosyal medyada çok görüyoruz: “Bana bakın, hayatım/ilişkim muhteşem.”

Roy, “Bu durumlarda üçüncü kişi (burada siz) diğer ikisi için önemli ve yararlı bir rol oynuyor” diyor ve şöyle devam ediyor: “Kendinizi dışlanmış hissetseniz de kız kardeşlerinizin muhtemelen sizi düşündüğünü hatırlamakta fayda var. çok (ve sizin tepkinize ihtiyaçları var). Çünkü genellikle birisi başka birine iyi vakit geçirdiğini veya ilişkilerinin özel olduğunu söylemek istediğinde, bunun gerçekten ne kadar özel olduğunu merak edebiliriz.

Roy, eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, oldukça nazik ama anlamlı bir şeyler söylemenizi önerdi: “İngiltere’ye gitmenin benim için ne kadar önemli olduğunun farkında değil miydiniz?”. Şunları ekliyor: “Bunu yaparak kız kardeşlerinizi kendilerine ait olanın sorumluluğunu geri almaya teşvik edersiniz (yolculuğu siz olmadan yapmak) ve onları düşündürecek bir soru sorarak gücünüzü geri alabilirsiniz.”

Bu yazı boyunca kız kardeşlerinizin ne yaptığı ve neden yaptığı hakkında ahkam kesmeye devam edebiliriz. İngiltere’ye gitmek istiyorsun. Bunu karşılayıp karşılayamayacağınıza bakmanız için size nazikçe meydan okuyabilir miyim? Uçuşların aynı olacağı göz önüne alındığında, kız kardeşlerinle gitmeyi bu kadar daha erişilebilir hale getirecek ne vardı? Konaklamayı tahmin ediyorum ama kız kardeşlerinle gitsen bu çok daha ucuz olur mu? Grup seyahatlerine baktınız mı? Acaba bu geziyi yapılabilir kılan şey arkadaş düşüncesi miydi acaba? Bunu anlayabiliyorum. Eminim transatlantik okuyucuların bu işi nasıl yürütebileceğiniz ve Londra’yı gerçek bir otobüsün önünden nasıl görebileceğiniz konusunda bazı fikirleri olacaktır.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Ve kız kardeşlerinizle irtibatınızı kesmeyin; onlara bir kartpostal gönderdiğinizden emin olun.

Annalisa Barbieri her hafta bir okuyucunun gönderdiği kişisel bir sorunu ele alıyor. Annalisa’dan tavsiye almak isterseniz lütfen sorununuzu şu adrese gönderin: ask.annalisa@theguardian.com. Annalisa kişisel yazışmalara giremediği için üzgün. Gönderimler şart ve koşullarımıza tabidir.

Tartışmanın makalenin gündeme getirdiği konular üzerinde kalmasını sağlamak için bu parçaya ilişkin yorumlar önceden düzenlenmiştir. Lütfen sitede görünen yorumlarda kısa bir gecikme olabileceğini unutmayın.

Annalisa’nın podcast’inin son serisi mevcut Burada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir