‘Her şey sihir’: Sophie Ellis-Bextor, Murder on the Dancefloor’la 20 yılın ardından 2. sıraya geri döndü | Sophie Ellis-Bextor

Sophie Ellis Bextor’un 2001 tarihli teklisi Murder on the Dancefloor, Emerald Fennell’in hit filmi Saltburn’deki rolü sayesinde orijinal en yüksek liste pozisyonunu yakalayarak tekrar 2. sıraya yükseldi.

Cinayet on the Dancefloor, Saltburn’ün 22 Aralık’ta Amazon Prime’da prömiyerini yaptıktan sonra geçen hafta Birleşik Krallık Top 40’a 8. sıradan tekrar girdi. Festival sezonunda pek çok aile, Fennell’in sınıf ayrımını aşan yıkıcı arzularla ilgili filmini izledi ve 2007’de geçen kır evi filminin ortalama Downton bölümünden daha aşağılayıcı olduğunu fark ettiklerinde kanepede büzüştüler.

Saltburn’de Oliver (Barry Keoghan), Oxford Üniversitesi’nde toplumdan dışlanmış bir kişidir ve kendisini ailenin görkemli evine davet eden, terbiyeli bir züppe olan Felix’e (Jacob Elordi) aşık olur. Dans Pistinde Cinayet final sahnesinde kelimenin tam anlamıyla kullanılıyor ve Oliver’ın tapu ve Tapu Dairesine başvurmadan edindiği mülkteki muzaffer çıplak dansının müziği çalınıyor. Bir hayran, Ellis-Bextor’a şarkıyı yazarken bu şekilde kullanılacağını düşünüp düşünmediğini sormak için tweet attığında Ellis-Bextor şu cevabı verdi: “Evet, kesinlikle.”

44 yaşındaki Ellis-Bextor, daha önce özel okula gönderildiğinde kendini yabancı hissettiğinden bahsetmişti ancak deneyimlerinin filmde anlatılanlarla “kıyaslanamayacağını” söyledi. Guardian’a “Geriye dönüp baktığımızda dışarıdan hisseden pek çok insan vardı” dedi. “Bence Emerald’ın bu kadar zekice yaptığı şey, herkesin bir ortama girip ‘Aman Tanrım, bu insanlar benim için çok farklı yetiştirilmiş ve bunun bir seçenek olduğunu fark etmemiştim’ diye düşünme duygusuyla özdeşleşebilmesiydi. – farklılıkları gözlemlemek ve tamamen farklı türde bir insan gibi hissetmek.”

Barry Keoghan, Saltburn’den bir sahnede. Fotoğraf: AP

Fennell ayrıcalıklı bir ailede doğdu ve Oxford’a gitti. Ellis-Bextor, “Bunları uzun zamandır gözlemliyor, sonuçta bu karikatürlerle doruğa ulaşıyor, ama yine de onları tanıyorsunuz – hayattaki her avantaja sahip olmanın yanında gelen o zahmetsiz, hak edilmiş ayrıcalık. Bunu hepimiz gördük; insanlar deneyimler arasında yüzüyor çünkü bu işe yaramazsa, köşede başka bir tane daha var. Bazı insanlar her zaman böyle yaşar.”

Bir Saltburn TikTok trendi, zengin çocukların kendi gösterişli evlerinde Ellis-Bextor’un (tamamen giyinik olsa da) şarkısıyla zıpladığını gösteriyor; bu da ya filmin asıl amacını kaçırdıkları ya da Fennell’in amaçladığı sınıf hicivinin hedefini kaçırdığı yönünde yorumlara yol açtı. Ellis-Bextor videolar hakkında “Çılgın” dedi. “Çok komik.” Şarkısının popülaritesi artmaya başladığında, yılbaşı gecesi bir otelde kendi dans TikTok’unu kaydetti. Kır evinden uzakta, “herkes benim bir Wetherspoon’da olduğumu düşünüyordu” dedi. Başka yerlerde Saltburn yıldızı Richard E Grant ve Paris Hilton şarkıyı kullanarak videolar hazırladılar.

Saltburn, bölücü eleştirilere rağmen Z kuşağı arasında geniş bir kitleye ulaştı. Eleştirmen Simran Hans filmi kaydıran birçok kişiden birive Oliver’ın çıplak dansı gibi atılgan müzik videosu tarzındaki set parçalarının, “bağlam dışında daha iyi çalıştığı noktaya kadar ekran görüntüsü alınabilen, meme oluşturulabilen bir kaliteye” sahip olduğunu teorileştirdi – yani Saltburn temalı videolar TikTok’ta 4 milyar görüntüleme topladı. Hans, “Bu, çoğu Z kuşağı izleyicisinde büyük yankı uyandırdığını gösteriyor; bunların çoğu büyük ihtimalle oyunun parça parça çevrimiçi versiyonunu beğenmiş” dedi.

New Radicals şarkı yazarı Gregg Alexander tarafından bir demo olarak hayata başlayan Murder on the Dancefloor bu hafta aynı zamanda US Hot 100’e 98. sıradan giriş yaptı. Bu, iyi yerleştirilmiş senkronizasyon sayesinde listelerde yükseliş yaşayan en son katalog hiti. veya viral bir an. Kate Bush’un Running Up That Hill’i, ilk çıkışından 37 yıl sonra, Stranger Things’deki bir yer sayesinde 2022’de 1 numaraya ulaştı. Ve 2020’de Fleetwood Mac’s Dreams, viral kaykay yapan TikTok’un müziğini yaptıktan 40 yıldan fazla bir süre sonra listelere geri döndü.

Tom Gallacher, Warner Music’in katalog etiketi olan Rhino UK’in genel müdürüdür ve her iki şarkının viral kampanyalarında çalışmıştır. Sanatçıların bu parlama noktalarını yönetirken veya bunlardan faydalanırken ince bir çizgide yürümeleri gerektiğini söyledi; özgünlük takıntılı Z Kuşağı için icatlar lanetlendi. Fleetwood Mac meme ile ilgilenirken, Bush BBC Radyo 4’e nadir bir röportaj vermek üzere harekete geçti. Şirket içinde plak şirketleri, yükselen şarkıyla bir grubun en çok satan şarkı listesinin zirvesine yeniden çıkabilir – Universal aceleyle çıktı a Murder on the Dancefloor remix EP bu yaygaradan yararlanmak veya Spotify’a hit parçayı çeşitli temalı çalma listelerine ekleyerek kitlesini daha da genişletmek için dilekçe vermek. Bu dikkatli taktiklerin daha geniş bir katalog artışı yaratabileceğini söyledi. “Geri gelmeye devam eden yeni hayranlarınız oluyor.”

Sophie Ellis-Bextor: Dans Pistinde Cinayet – video

Şarkının hashtag’i TikTok’ta 92,2 milyondan fazla izlendi ve 418.000’den fazla videoda yer aldı; bu geçen haftaya göre %444 artış gösterdi. Cinayet on the Dancefloor ilk vizyona girdiğinde Z kuşağının en yaşlı üyeleri yaklaşık beş yaşındaydı. Ellis-Bextor, beş oğlunun şarkıyla büyüdüğünü ancak artık annelerinin geçmişinin bir parçası olmaktan çıkıp sosyal dünyalarının bir parçası haline gelerek şarkıyla uğraştıklarını söyledi: “14 yaşındaki çocuğum bunu TikTok’ta görüyor, en büyüğüm ise arkadaşlarının ABD’deki kulüplerde çaldığını görüyorum” dedi. “Geçen gün 11 yaşındaki çocuğum bu şarkıyı radyoda duydu ve şöyle dedi: ‘Bu şarkının abartıldığını düşünüyorum.'”

Bu viral an eninde sonunda geçecek olsa da şarkının Ellis-Bextor için kalıcı bir önemi var. 2021 tarihli anı kitabı Müzik, Erkekler, Annelik ve Ben’de, tacizci ve kontrolcü olarak nitelendirdiği yaşlı bir adamla eşzamanlı bir ilişki içinde olduğunu yazdı: En kötü durumda, onun sokakta tek başına yürümesine izin vermeyeceğini ve bir keresinde bileğini şişene kadar bükmüştü. Orijinal single’ın başarısının onu dünyanın dört bir yanına götürdüğünü ve gözlerini “deneyimlere ve insanların hikayelerini dinlemeye” açtığını ve bunun da ayrılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

“Benden büyük birçok kadınla çalışıyordum, bu yüzden onların bilgeliğini de dinlerdim” dedi. “Tuğla tuğla, bana zamanı geldiğinde bundan kurtulacak kadar güçlü olmam için gerekli araçları verdi. Oldukça tuhaf bir yan yana gelmeydi ama bu muhtemelen bazı açılardan o kadar da sıra dışı değil; eğer sağlıksız bir dinamik içindeyseniz ve işiniz birdenbire sizi daha görünür kılıyorsa, o zaman bu durum aslında sizi sevmeyen kişidir. evdeyken seni biraz daha aşağı çekmeye çalışmak.” Şarkının yayınlanmasından aylar sonra Ellis-Bextor, pop-rock grubu Feeling’in basçısı kocası Richard Jones ile tanıştı.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Pop kariyerinin “başarısızlıktan” doğduğunu ve tesadüfen gerçekleştiğini söylüyor. 2000 yılında, İtalyan DJ Spiller’in bir parçasından uyarlanan Groovejet’in (If This Ain’t Love) ortak yazarı ve şarkısını söyledi; bu şarkı, Victoria Beckham’ın Ellis-Bextor’un sert bir şekilde atlattığı ilk solo single’ı ile magazin gündemindeki liste savaşında zafer kazandı. “Peckham” yazan bir tişörtle halkın karşısına çıktı.

2000’li yılların başındaki pop endüstrisinin bazen cezalandırıcı doğası, son yıllarda – Britney Spears’tan eski yetenek yarışması yarışmacılarına kadar – ve işin Britanya tarafının sözlü tarihi olan Michael Cragg’in Reach for the Stars adlı eserinde inceleme altına alındı. Ellis-Bextor, pop dünyasındaki çıkışından önce Theaudience adlı bağımsız bir grupta yer alıyordu; bu grup Mercury ile anlaşmış ancak 20 yaşına geldiğinde gruptan ayrılmıştı. “Pop’ta 20’li yaşların başında bir kadın olmak, indie’de geç ergenler” dedi. “Bu çok sertti.”

Kariyerinin ilk aşamasının yoğunluğunu (dört Top 3 şarkı, bir 2. sıradaki ilk albüm) “insanlarını bularak” atlattığını söyledi. Bunlar arasında Murder on the Dancefloor’un videosunu yöneten ve çocuklarından birinin vaftiz annesi olan Sophie Muller da var. Bu videoda Ellis-Bextor, Spice Girls sonrası hakim olan çocuklara yönelik “gülen, caz elleri” popuna karşı bir darbe olarak, bir dans yarışmasında diğer yarışmacıları sabote eden bir kötü adamı oynamayı seçti. “Aşırı bir şey ortaya koyuyorsun ve şimdi ne söylersen söyle, ben sadece bir rol oynuyorum” dedi. “Beni savunmasız kalmaktan korudu – ‘Hey millet, umarım beni beğenirsiniz!’ – çünkü şunu hissettim: belki de beni zaten o kadar da iyi tanımıyorsun. Bu beni yoluma çıkan her türlü sapan ve oktan uzak hissettirdi.”

Pandemi sırasında, 2000’li yıllarda popun en parlak döneminden çok sonra, Ellis-Bextor’un gardını tamamen düşürdü ve yıldızı yeniden yükseldi; özel “Mutfak Diskoları”nı Instagram’da canlı yayınladı ve çocuklarıyla birlikte klasik hitlerin sevimli pullu yorumlarını sundu. . Bu fenomen, BBC Radio 2’de bir programın, revü tarzı bir turnenin ve geçen yıl Ellis-Bextor’un Glastonbury’nin Piramit sahnesindeki ilk performansının ortaya çıkmasına neden oldu.

Yıldızın yeni müziği daha az göze çarpıyordu: Geçen yıl yedinci solo albümü düşünceli, söz yazarı Hana’yı çıkardı; söz yazarı Ed Harcourt’la birlikte yazdığı üçüncü albümü. Nostaljinin yaşlı kadın müzisyenler için mutlaka bir tuzak olduğu fikrine karşı çıktı, onları sürekli olarak gençlikteki çıktılarına bağladı ve bu üç albümü yapmayı “sadece kalbimle gidebileceğim ve hiçbir şeyi ikinci kez tahmin edemeyeceğim gerçek bir ayrıcalık” olarak tanımladı. Herkesin, size gülünmeyeceği veya ‘radyo bu konuda ne düşünürdü?’ hissini yaşatmayacağınız gerçek özgürlüğü gerçekten hissedecek kadar şanslı olup olmadığını bilmiyorum.” 20 yaşında kendini başarısız gibi hissettiğini söyledi. , onu “yüksek ve kuru” bıraktı. Ve o zamandan beri yaptığım her şey, gerçekten istediğim tek şey tahta üzerinde bir metre daha ilerlemekti.”

Her sanatçının “enerjinin ve momentumun olduğu yere gitmesi” gerektiğini söyledi. “Yaratıcılığın kesinlikle geliştiği şey budur.” Tesadüfen, Murder on the Dancefloor viral hale gelmeden önce daha dans odaklı bir albüm üzerinde çalışmaya başladığını ve Cathy Dennis ve Richard X ile birlikte yazdığını söyledi. “Bu bana kesinlikle yıldızların hizalandığını hissettirdi.”

2000 yılında Victoria Beckham’ı mağlup eden Ellis-Bextor’un şu anki liste rakipleri Liam Gallagher ve ilk ortak single’ları Just Another Rainbow ile John Squire’dır. Onları alabilir mi? “Ben buna kanmıyorum!” dedi. “Hadi ama, ilk seferinde tüm bunlarla uğraşmak zorunda kaldım. Beni bu durumdan kurtar! Ayağımı yere vurmanın biraz kabalık olduğunu düşünüyorum: Yirmi yıldır elde ettiğim başarının geri gelmesini değil, 1 numara olmasını istiyorum! Ne olursa olsun, bunların hepsi sihirdir.”

Bununla birlikte şunları ekledi: “Belki Liam 1 numaraysa görkemli bir evin etrafında çıplak dans edebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir