Hayatlarının geri kalanını yolcu gemilerinde geçirmek için ‘her şeyini satan’ çift | ABD Haberleri

John ve Melody Hennessee hayatlarının geri kalanını dünyayı dolaşarak geçirmeyi planlıyorlar ve bunun karadaki hayatlarının yarısı kadar pahalı olabileceğini hesaplıyorlar.

Aslen Floridalı olan çift, üç yıl önce ana işleri ve evleri de dahil olmak üzere sahip oldukları hemen hemen her şeyi sattı ve Amerika Birleşik Devletleri’ni dolaşmak için bir karavan satın aldı.

Ancak 64 yaşındaki Melody, daha sonra 76 yaşındaki John’un araba kullanmaktan yorulduğunu söylüyor.

Daha sonra Facebook’ta Royal Caribbean ile 274 günlük bir gemi yolculuğunun ilanını gördüler ve denizde kalıcı bir hayata yolculukları başladı.

Resim:
Mısır’da develerde

İkili şu anda, onları Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Pasifik gibi yerlere götüren bir dizi uzun vadeli yolculuğun sonuncusu olarak Dominik Cumhuriyeti çevresinde dolaşıyor.

Ancak yeni hayatları daha heyecanlı olsa da daha ucuz olduğunu da söylüyorlar.

John, “Artık bir telefon faturamız, bir gemi faturamız ve karaya çıktığımızda kullanacağımız birkaç kredi kartı faturamız var, ama hepsi bu” diyor.

“Artık ipoteğimiz ya da ev masraflarımız yok. Artık araç sigortamız, mülk sigortamız ya da elektrik faturalarımız yok. Liste uzayıp gidiyor. Gemi yolculuğunun daha ucuz olduğundan eminiz.

“Şu anda muhtemelen karada yaşadığımız zamanın yarısına yakın.”

Holmer Alaska'da halibut balıkçılığı
Resim:
Holmer, Alaska’da halibut balıkçılığı

Şu anda, gemiden gemiye atlarken hayatları aylık parçalar halinde planlanıyor ve Aralık 2024’e kadar rezerve edilmiş durumda.

Ancak yakında Villa Vie’nin türünün ilk örneklerinden biri olan konut yolcu gemisinde daha kalıcı bir ikamete başlayacaklar ve gemidekilerin %30’u daimi ikamet sahibi olacak.

Gemi, büyük ölçüde sıcak havaların ardından her üç yılda bir dünyanın etrafını dolaşacak, ancak Villa Vie’deki hayat ucuz olmayacak.

İç kabin 99.000 dolardan başlıyor
Resim:
İç kabin 99.000 dolardan başlıyor

İç kabinin fiyatı 99.000 dolardan (78.000 £) başlıyor, ancak okyanus manzaralı bir balkonlu villanın maliyeti 249.000 $ (198.000 £) – ve bu, neredeyse 8.000 $ (6.369 £) aylık ücreti de unutmamak gerek.

Gemi hâlâ inşa ediliyor, dolayısıyla yeni evlerine ayak basmamış olsalar da, onlara ne beklemeleri gerektiği konusunda iyi bir fikir veren dijital görseller gördüler.

Geleneksel bir yolcu gemisi odasından daha büyük olacak, mini mutfak ve oturma odasında konuklar için çekyat bulunacak.

Balkonlu odalardan biri
Resim:
Balkonlu odalardan biri

Melody, “Bir kabin satın almak istedik, böylece onu istediğimiz gibi tasarlayabiliriz. Gemide muhtemelen en az 15 yıl boyunca burası bizim evimiz olacak” diyor.

Eski bir Fred Olsen kruvaziyer gemisinde yer alan Villa Vie Odyssey, şu anda milyonlarca sterlinlik bir dönüşümden geçiyor ve Southampton’dan başlayarak Mayıs 2024’te hizmete girecek.

Her operatörün kendi dünya yolculuğu vardır” diyor kurucu ve CEO Mikael Petterson.

“Ve giderek daha da uzuyorlar. Öyleyse neden sınırları zorlayıp, durmadığınız ve devam ettiğiniz mükemmel dünya yolculuğunu yaratmıyorsunuz?

Alaska'daki bir buzulda
Resim:
Alaska’daki bir buzulda

Mikael’in gemi seyahati konusunda geçmişi vardır ve Life at Sea Cruises’ın eski genel müdürüdür.

Life At Sea, üç yıllık küresel seferlerin reklamını yaptı, ancak proje, gemi yola çıkmadan iptal edildi. Mikael, gemi seçimi konusundaki endişelerini dile getirdikten sonra karaya oturmadan önce oradan ayrılmıştı.

Sky News’e “Bu deneyimden çok şey öğrendik” dedi.

Şu ana kadar sakinlerin yaklaşık %85’i Amerikalı, ancak Villa Vie kısa süre önce ilk İngiliz çiftiyle sözleşme imzaladı.

Gemide dijital göçebelerin çalışabileceği bir iş merkezi var
Resim:
Gemide dijital göçebelerin çalışabileceği bir iş merkezi var

Gemide yaşayanlar, liman ücretlerini ödedikten sonra ailelerini ücretsiz olarak gemiye alabilecek ve kendilerine belirli sayıda kabin rezerve edilecek.

Dijital göçebelerin dünyanın her yerinden çalışmasına olanak tanıyan bir iş merkezi ve özel ofisler bulunacak.

Devamını oku:
2023’ün viral flört trendleri
Ünlü ölümleri 2023: Bu yıl veda ettiğimiz ünlü yüzler

Mikael, kabinlerin neredeyse yarısının bekarlar olduğunu, üçte birinin işletme sahipleri ve dünyanın her yerinden çalışabilenler olduğunu söylüyor.

Ortalama yaşı neredeyse 60 olan gemide, sakinlerin rutin prosedürler için gemide bir diş hekimi ve doktoru bulunuyor. Daha ciddi sağlık sorunları için bir hastane ve en kötü senaryo için iki kişilik bir morg bulunmaktadır.

Fransız Riveria'sında
Resim:
Fransız Riveria’sında

Melody ve John gemideki en büyük sorunlarının “aşırı düşkünlük” olduğunu söylüyorlar. Geminin etrafında mümkün olduğu kadar yürümeye çalışıyorlar ve limanda bir günde keşif yaparak sekiz mil kadar yürüyebiliyorlar.

Gemi, her seferinde üç ila beş gün boyunca limanlara biraz daha uzun süre yanaşacak ve hatta çift daha uzun süre kalmayı ve yeni yüzen evleriyle daha sonraki bir yerde buluşmak için uçmayı bile seçebilir.

Kanada'da
Resim:
Kanada’da

John’un oğlu 54, Melody’nin kızı ise 43 yaşında ama onlarla bağlarını kaybetme konusunda endişelenmiyorlar.

Villa Vie’deki birkaç kabin arkadaşların ve ailelerin ziyaret etmesi için ayrılacak ve Melody, yıllar öncesinde planlanan seyahat programıyla birlikte bazı aile üyelerinin kendilerine ne zaman katılacakları konusunda zaten hak talebinde bulunduklarını söylüyor.

Ve sıkılmaktan da endişe duymuyorlar.

Melody, “Biz sadece su insanlarıyız. İkimiz de kayıkçıyız ve okyanusta olmayı seviyoruz” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir