Hayaletler incelemesi – Ibsen’in mum ışığında yoğun trajedisi | Tiyatro

BENIbsen’in zehirli aile mirasıyla ilgili 1881 trajedisinin başlığı, geçmişin bizi rahatsız etmeye devam etme şeklinin bir metaforu olarak duruyorsa, bu yapım bu fikri gerçek hale getiriyor. Mumların yakılmasıyla başlıyor, tıpkı bir seansın başlangıcı gibi, sonunda sönmeden karakterlere hayat veriyor.

Zamanına göre cesur konuları ele alan bir oyun (zührevi hastalık ve ensestten ötenazi ve çekirdek aileye yönelik eleştirilere kadar), Joe Hill-Gibbins’in uyarlamasında oldukça modern görünüyor. Aynı zamanda yönetmenlik yaparak dramayı doğal niteliklerinden arındırıyor.

Helene Alving (Hattie Morahan) titreyen bir annedir ve bir zamanlar sanatçı olan oğlu Osvald’ın (Stuart Thompson) artık ölümcül bir şekilde frengiye yakalandığını öğrenmeden önce başlangıçta yas tutuyormuş gibi görünür. . Zaman zaman zombi benzeri bir sakinlikle oynanıyor, yere yüzüstü yatılıyor ve ölümsüzler gibi repliklerini söylemek için ayağa kalkıyor.

Yaşlı iki adamın ikisi de bir nevi çapkın babalardır: Helene’in hizmetçisi Regine’nin (Sarah Slimani) babalık rolünü üstlenen Jacob Engstrand (Greg Hicks), açgözlü bir zavallıdır. Burada “Baba” olarak anılan Papaz Manders (Paul Hilton), tasma takmıyor ve din adamı olmaktan çok, ne yapacağı belli olmayan, kendini inkar eden, ahlaki açıdan kaygan bir adam; Helene’e olan tutkusunu inkar ederken bile bir aşık gibi saldırıyor. o.

Bayan Alving’in kır evi tek bir mekana sıkıştırılmış, zamandan bağımsız ve psikolojik. Rosanna Vize’nin setine göbek kırmızısı tüylü bir halı hakimdir (karakterler çıplak ayakla halının içinden geçer). Açıkça cinsel imalar taşıyor ama aynı zamanda Osvald’ın beynindeki ezilmiş kırmızı kadife olarak canlı bir şekilde tanımlanan enfeksiyona işaret ediyor. Zaten klostrofobik olan bir oyun, bu daraltılmış alanda neredeyse boğucu bir hal alıyor ve çok daha açık bir şekilde psikodramaya dönüşüyor.

Bir seans gibi… Stuart Thompson, Osvald Alving rolünde. Fotoğraf: Marc Brenner

Ancak prodüksiyon oldukça gürültülü, hatta zaman zaman garip bir şekilde komik; Regine ve Osvald’ın ilişkisi üzerine Manders’a para düştüğünde bir gong sesi duyuluyor ve Osvald, Helene’den “mumya” diye söz eden, kaybolmuş küçük bir çocuk. .

Mizah bizi oyunun duygusal derinliklerine inmekten alıkoyuyor ve kontrol altına alınan tutku sahneleri yeterli güce sahip değil. Yine de oyuncu kadrosu güçlü ve Morahan annelik çaresizliğiyle muhteşem. Sonuçta zekice konseptlerle dolu bir yapım: Kapanış anlarından yıkılmak yerine hayranlıkla oradan uzaklaştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir