Harvard’dan Claudine Gay ‘intihal’ nedeniyle görevden alındı. Gerçekten ne kadar ciddiydi? | Harvard Üniversitesi

CLaudine Gay’in Harvard başkanı olarak günleri, geçen ay Kongre önünde ifade verirken Yahudi halkına yönelik şiddete yönelik teorik çağrıların Harvard kurallarını ihlal edip etmediği konusunda kaçamak ifadeler kullandığı andan itibaren sayılı olmuş olabilir. Ancak Çarşamba günü istifasına yol açan şey intihal iddialarıydı.

Soruşturmalar Washington Özgür İşareti ve New York PostasıMuhafazakar aktivist Christopher Rufo ve onun toplumun her köşesinden “uyanıklık” ve çeşitlilik girişimlerini kovalama mücadelesi tarafından en azından kısmen kışkırtılan Gay’in akademik yazılarında yaklaşık 50 intihal iddiası ortaya çıktı.

Harvard yönetim kuruluna göre, Gay’e yönelik intihal iddialarını araştırmakla görevli bir okul alt komitesi ve bağımsız panel, “birkaç yetersiz alıntı” vakası tespit etti, ancak “Harvard’ın araştırma suiistimaline ilişkin standardının ihlali yok”; Gay’in “proaktif olarak dört düzeltme talep ettiği” söylendi.

Hiç şüphe yok ki, kronik bir kes-yapıştırcı olmakla suçlanan üst düzey bir yönetici, ülkenin önde gelen yüksek öğretim kurumu için kötü bir görüntüdür. Peki Gay’in yaptığı aşırılığın ötesinde miydi? Uzmanlar bunun karmaşık bir konu olduğunu kabul ediyor.

Akademide ve yayıncılıkta yüksek profilli vakalara danışmak üzere düzenli olarak çağrılan öncü adli tıp intihal araştırmacısı Barbara Glatt, “Ben intihalciliği en eski meslek olarak adlandırırdım” diyor. Doğrudan (bir şeyi atıfta bulunmadan kelimesi kelimesine kopyalamak), dolaylı (fikirlerin toptan çalınması), mozaik (bazı kelimeleri kopyalarken diğerlerini kopyalamak) veya hatta dürüst bir hata (ihmal etme veya uygulama hatası) olabilir; Gay’in yaptığı her şey olabilir. Bursunun arkasında durmaya devam etmesine rağmen bunu yapmakla suçlanıyor.

Akademik yazı, okumayı kolaylaştıran havadar bir süreç değildir – özellikle de kuralların genellikle profesörün stil tercihine bağlı olduğu üniversitede (MLA – Chicago – AP – APA). Pek çok kişinin kendi yarattığı intihal tuzağına düşmesi şaşırtıcı değil. Ve Gay’in bunu herkesten daha iyi bilmesi gerekirken, hataları onu yayınlayan kurumlar – özellikle de ona Toppan ödülünü veren Harvard Doktora Komitesi – tarafından gözden kaçırıldığında suçu üstlenecek kişinin kendisi olması haksızlık gibi görünüyor. 1998’in en iyi siyaset bilimi tezi.

Claudine Gay, 387 yıldır Harvard’ın ilk siyahi başkanıydı. Fotoğraf: Steven Senne/AP

Görünüşe bakılırsa Harvard’ın kendi yönetim kurulu bile Gay’i üniversitenin 387 yıldır ilk siyahi başkanı yapmadan önce ya da altı ay görevde kaldıktan sonra rütbesini düşürmeye zorlamadan önce Gay’in bibliyografyasını bu kadar kapsamlı bir şekilde incelememiş gibi görünüyor. Gay’in Hill’de rezil bir şekilde ortaya çıkmasının ardından intihal nedeniyle soruşturma başlatıldığını duymaya başlayan gazeteci ve intihal danışmanı Jonathan Bailey, “Bu skandalın önüne geçmek için bir buçuk ayları vardı” diyor. “Ayrıca, en baştan başlasalardı, dışarıdan bir uzman tutsalardı, bunu şeffaf bir süreç haline getirseler ve ayrıntıları vurgulasalardı, bunun önüne geçebilirlerdi.”

Gay ofisten kovulduğundan beri Business Insider, benzer bir intihal modeli olarak nitelendirdiği durumu buldu. Neri Oxman tarafından yazılan bir Harvard teziProfesör ve sanatçı, Harvard’ın milyarder bağışçısı ve Eşcinsel karşıtı saldırı makinesinin önde gelen oyuncularından Bill Ackman ile evli. (Oxman’ın özür diledi.)

‘İntihal köktenciliği’

İş intihalle doğrudan mücadele etmeye gelince, çok az kişi Glatt kadar uzun bir liderlik iddiasında bulunabilir. 80’lerde okul gazetelerindeki intihalleri ortadan kaldırmak için akademik odaklı intihal karşıtı yazılımı geliştiren ilk kişiler arasındaydı. Yazılım, öğrenci yazılarından bir örnek alıyor, her beş kelimeden birini kaldırıyor ve ardından Glatt, metnin kendisine ait olup olmadığını belirlemek için boşlukları doldurmak üzere şüpheliye geri dönüyordu. O zamanlar lise ve üniversite öğrencileri arasındaki ihlal oranlarının %50 ila %80 arasında olduğunu hesapladı. İnternetin ortaya çıkması ve kaynakların ve hile hizmetlerinin bol olduğu “intihal için bir boğa piyasası” yaratmasından bu yana sorunun daha da kötüleştiğini düşünüyor. Son yıllarda yapay zeka, sorunun bir parçası olduğu kadar çözümün de bir parçası haline geldi; kişinin kendisine ait olmayan çalışmalar üretmesi için kolay bir yol sağlarken aynı zamanda eğitimcilerin intihal olup olmadığını çapraz kontrol etmeleri için de kolay bir yol sağladı.

Gay’in bursundaki tutarsızlıklar yapay zeka aracılığıyla tespit edildi. Bazı eserlerinde Gay, yanlış cümleyle bir kaynağa atıfta bulunuyor. Diğerlerinde, görünüşte intihal yapılanların bile kendi çalışma alanlarında ortak ifade olarak kabul ettiği dili ödünç alıyor. Washington Free Beacon’un çalışmasıyla Gay’i intihal yapmakla suçlayan siyaset bilimi profesörü David Canon, “Parçalar beni hiç ilgilendirmiyor” dedi. “Bu, akademik intihal örneğinin yanından bile geçmiyor.”

Siyaset bilimi tezinin teşekkür kısmında Gay, tez danışmanı saygın sosyal bilimci Gary King’e sesleniyor: “Verileri doğru almanın ve korku ya da iltifat olmadan onları nereye götürdüklerini takip etmenin önemini bana hatırlatan” ve saygılarını sunan Gary King “beni bazen istediğimden daha fazla zorlayan” ailesine.

Beacon raporu, her iki alıntının da kaynağı, bir başka Harvard sosyal bilimci profesörü Jennifer L Hochschild’in 1996 yılında yazdığı Amerikan Rüyasıyla Yüzleşmek kitabının teşekkür bölümünden alınmıştır. Washington Post’a konuşan, Hochschild şunları söyledi: “İlk tepkim şu oldu: ‘Bu biraz tuhaf.’ Ama ikinci tepkim şu oldu: ‘Oğlum, bunlar klişe.’” Gay’in istifasına tepki gösteren Hochschild, Harvard Crimson’a söyledi “kariyerini mahvetmek ve belki de kişisel olarak onu yok etmek için kasıtlı bir kampanya başlatan” insanlara “öfkeliydi”.

En iyi intihal tespit araçlarıyla bile yanıt her zaman kesin ve kuru değildir. Gay’in tez teşekkür yazısındaki rahatsız edici pasajlar, ilk bakışta orijinal görünmese de, bilgili bir okuyucu kitlesi için metinlerarası referanslar olarak yardımsever bir şekilde yorumlanabilir. Bailey, “İddialara bakarsanız aslında endişe verici ve ciddi sorunlara yol açan örnekler içeriyor” diyor. Ama aynı zamanda zayıf ve anlamsız birçok örnek de içeriyor.”

Bu, sınıftaki zaten yoğun olan gerilimi daha da artırmaya yarayan, polislerin ve soyguncuların giderek artan bir oyunu. “Her şeyi çalkalamaya inanmıyorum turnitin.com çünkü bu işleri yapmanın mekanik bir yolu,” diyor Notre Dame’da dilsel antropoloji profesörü Susan Blum, intihal karşıtı bir araca atıfta bulunuyor. 2009 tarihli kitabı My Word!, üniversitede intihalin evrimini araştırıyor. Kendisi, “intihal köktenciliği” olarak adlandırdığı, her düşüncenin tamamen orijinal olması gerektiği fikrine (ki bu, insanın taklit etme doğasına aykırıdır) istisna yapıyor. Blum, “Ayna nöronlar adı verilen ve diğer insanların ne yaptığını onlar yaparken hissetmemize olanak tanıyan şeylere sahibiz” diyor. “Özgünlük ile tam kopyalama arasında bir tür süreklilik var ve dil ile kültür ortada bir yerde yer alıyor.”

Gay, geçtiğimiz birkaç hafta içinde intihalin yüzü olarak ortaya çıkmış olsa da, konu veya bunun türevleri son zamanlarda giderek daha fazla bağlamda ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Alex Murdaugh cinayeti davasındaki mahkeme katibi ortak yazarı tarafından ortaya atıldı bir BBC makalesinden yakında çıkacak bir anı yazısının bazı bölümlerinin kaldırılması için; New York Times, telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve diğer bot mağazalarına dava açtı; ve Katt Williams seslendi komedyen arkadaşı Şovmen Cedric’in en iyi şakalarından birini çaldığı için (Cedric’in reddettiği bir iddia). Gay’in istifasının ardından soldaki eleştirmenler, Harvard Hukuk mezunu Neil Gorsuch’un 2017’de yüksek mahkeme tarafından onaylanmasını hemen hatırladılar. 2006 yılındaki kitabının bazı bölümlerini kaldırdığı için ifşa edildi Yardımlı İntihar ve Ötenazinin Geleceği, Indiana Law Journal’da 1984 yılında yayınlanan bir makaleden. (Adaylarını savunmak için Trump Beyaz Saray iddiaları “yanlış saldırı” olarak nitelendirdi.)

Gay’e yönelik intihal iddialarının çoğu, Gay’in sosyal adalet odaklı bilimini baltalamak ve onu önde gelen bir Siyah bilim insanı olarak itibarsızlaştırmak için ince örtülü bir çaba olarak son derece bilgiçlik taslayan bir çaba gibi görünüyor. Ackman, Rufo ve arkadaşlarının Gay’i alaşağı etmek için intihal kullanması, muhafazakar milletvekillerinin bunu güçlendirdiği Yeniden Yapılanma günlerine bir geri dönüş gibi görünüyor Özgür Siyahları zincirleme çetelere yönlendirmek için serserilik yasaları. İntihal cezasının fiili ihlaller kadar tutarsız olması nedeniyle, hile iddialarının yalnızca başarılı olabileceği görülüyor.

Bailey, “Gay üniversite öğrencisiyken yakalanmış olsaydı belki derste başarısız olacaktı ve kariyerine zor bir başlangıç ​​yapacaktı” diyor. “Eğer sıradan bir eski öğretim üyesi olsaydı, düzeltmeler yapması, telafi kursu alması, küçük bir uzaklaştırma cezası alması ve Retraction Watch gibi bir sitede makale kazanması emredilebilirdi. Ancak Harvard gibi bir okulun zirvesine çıktığınızda, sanki senaryo tersine dönüyor ve birdenbire intihal çok sıkı bir şekilde dayatılıyor, en azından halk tarafından.”

Diğer ihlallerde olduğu gibi, intihalin nasıl uygulandığının, işlenen ihlalden çok suçlanan kişiyle ilgili olduğu görülüyor. Blum, “Politik olanı intihalden ayırabileceğimizi düşünmüyorum, çünkü inceleme bazı anlarda bazı insanlara uygulanırken bazı anlarda diğerlerine uygulanmaz,” diyor. “Bu davanın trajik ve öfkelendirici birçok boyutu var. Bu durumun onu istifaya zorlayacak seviyeye yükselmesi gerekip gerekmediğinden emin değilim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir