Hangisini Seçtiğiniz Gerçekten Önemli Değil

Kışın daha dar lastiklerin tercih edilmesi gerektiğini öne süren çok eski bir teori var çünkü daha dar bir lastik, daha küçük bir temas alanına daha fazla baskı uygulayarak daha fazla yol tutuşu sağlıyor. Buna zıt olan argüman ise daha geniş bir lastik kullanmanız gerektiğidir çünkü yoldaki daha fazla yüzey alanı daha fazla kavrama yaratacaktır. Ancak Tire Reviews’tan Jonathan Benson’un keşfettiği gibi, kış kurulumunuz için daha geniş ya da daha dar bir seçim yapmanızın pek bir önemi yok.

Benson, daha geniş ve daha dar kış lastikleri teorisini kendisi test etmek istedi ve bu nedenle, her biri diğerinden daha geniş olan, karla kaplı kapalı bir parkurda BMW 3 Serisi üzerinde çalışmak üzere dört takım Hankook lastiği tedarik etti. Lastikler 205 kesit genişliğinden 275’e kadar değişiyordu; 205’ler 16 inç jantlara, 225’ler 18’lere ve 255’ler ve 275’ler 19 inç jantlara monte edilmişti.

Boyutlar arasında his ve geri bildirim açısından öznel farklılıklar olsa da rakamlar yalan söylemez. En dar lastik hızlanma testinde en iyi performansı gösterdi ancak frenleme söz konusu olduğunda en kötüsünü yaptı. Tur süreleri açısından ise ortadaki 225 kesit genişliğine sahip lastik en iyi performansı gösterdi. Ancak sonuçların tümü birbirine o kadar yakın ki muhtemelen farkı fark edemezsiniz.

Lastik İncelemeleri’ne göre varılan ana sonuç, aynı lastik boyutunu kullanan iyi bir kış lastiği ile kötü bir kış lastiği arasında objektif performans açısından daha fazla farklılık bulacağınızdır. Bu nedenle, kış lastiği için alışveriş yapıyorsanız, hangi boyutu seçmeniz gerektiği konusunda stres yapmak yerine, iyi değerlendirmeleri olan markalara odaklanmak en iyi seçenektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir