Hamas, lider yardımcısı Salih el Aruri’ye ‘korkakça suikast’ düzenlemekle İsrail’i suçladı | Dünya Haberleri

Hamas, üst düzey yetkililerinden Salih el Aruri’nin Beyrut’ta meydana gelen patlamada öldürüldüğünü söyleyerek “korkakça suikast”tan İsrail’i sorumlu tuttu.

Al Arouri, Hamas’ın askeri kanadının kurucularından biriydi ve grubun siyasi bürosunun başkan yardımcısıydı. Aynı zamanda Hamas’ın Batı Şeria’daki varlığını da yönetiyordu.

Lübnan’ın devlet tarafından işletilen Ulusal Haber Ajansı, patlamanın dört kişinin hayatını kaybettiğini ve İsrail’e ait bir insansız hava aracı tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Reuters’e konuşan üç güvenlik kaynağı, saldırının Beyrut’un güney banliyösü Dahiyeh’i vurduğunu söyledi.

Hamas Siyasi Büro Üyesi İzzet El-Rişk, El Aruri’nin İsrail tarafından “korkakça bir suikastla” öldürüldüğünü belirterek, bu tür saldırıların “halkımızın iradesini ve kararlılığını kırmayı veya halkın iradesini baltalamayı başaramayacağını” ifade etti. yiğit direnişlerinin devamıdır”.

Şöyle ekledi: “Bu, bu düşmanın Gazze Şeridi’ndeki saldırgan hedeflerinden herhangi birine ulaşmakta ne kadar başarısız olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.”

Lübnan’daki İran destekli Hizbullah grubunun lideri olan Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah, daha önce İsrail’in ülkedeki Filistinli yetkilileri hedef almasına karşı misilleme sözü vermişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 7 Ekim 2023’te Hamas-İsrail savaşı başlamadan önce El Aruri’yi öldürmekle tehdit etmişti.

Hamas yetkilisi Bassem Naim, El Aruri’nin patlamada öldürüldüğünü doğruladı. Yönetmeliklere uygun olarak isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan bir Hizbullah yetkilisi de El Aruri’nin öldürüldüğünü söyledi.

İsrailli yetkililer yorum yapmaktan kaçındı.

Resim:
El Arouri’nin öldürüldüğü binadaki patlamanın ardından yaşananlar. Resim: AP

Salı akşamı Lübnan başkentinin güney banliyölerinde meydana gelen patlama Hizbullah’ın kalesinde kaosa neden oldu, ancak patlamanın niteliği henüz bilinmiyordu.

Patlamanın Beyrut banliyösünde herhangi bir can kaybına yol açıp açmadığı belli değil ancak sosyal medyada dolaşan videolarda ciddi hasar ve yangın olduğu görülüyor.

Patlama, İsrail askerleri ile Hizbullah üyeleri arasında Lübnan’ın güney sınırında iki aydan fazla süren şiddetli çatışmalar sırasında meydana geldi.

Çatışmaların başlamasından bu yana sınırdan birkaç kilometre uzakta yoğunlaştı ancak İsrail hava kuvvetleri birçok kez Lübnan’ın derinliklerindeki Hizbullah hedeflerini vurdu.

Günün erken saatlerinde Hizbullah, savaşçılarının Lübnan-İsrail sınırında İsrail askeri karakollarını hedef alan çok sayıda saldırı düzenlediğini söyledi.

Bu son dakika haberi güncelleniyor ve daha fazla ayrıntı kısa süre içinde yayınlanacak.

Tam versiyon için lütfen sayfayı yenileyin.

Son Dakika Haberleri uyarılarını akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden alabilirsiniz. Sky Haber Uygulaması. Ayrıca takip edebilirsiniz X’te @SkyNews veya bize abone olun Youtube kanalı En son haberleri takip etmek için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir