Haftanın sesli yayını: Benden Neden Nefret Ediyorsun?; Hasta 11; Her Şeyin Teorisi: Her Propaganda Sanat Değildir – inceleme | Radyo

Neden benden nefret ediyorsun? (Radyo 4) | BBC Sesleri
Hasta 11 | Sky Haberleri/Bağımsız
Her Şeyin Teorisi: Her Propaganda Sanat Değildir | her şeyin teorisipodcast.com

BBC’nin dezenformasyon ve sosyal medya muhabiri Marianna Spring, kendisi için “cezalandırılan enayi” tabiri icat edilmiş bir kadın. Kibar, neşeli ve kendini adamış biri olarak son birkaç yılını aşağıdaki gibi ödüllü radyo dizilerinde çevrimiçi holiganları ve komplo teorisyenlerini takip ederek geçirdi. Komplodan Ölüm mü?, Afet Trolleri Ve Marianna Komplo Diyarı’nda. Ve şimdi daha fazla tuhaf internet insanını mantıklı soruları yanıtlamaya yönlendirmek için bir kez daha Radyo 4’e geri döndü. Ya da en azından denemek için.

Yeni dizisi, Neden benden nefret ediyorsun?, gelen kutusu sürekli safrayla dolup taşan biri olarak iyi bildiği bir konu olan çevrimiçi nefreti konu alıyor. Aslında gelen kutusu bu hikayeleri bulduğu ve araştırılacak en ilginç olanları seçtiği yerdir. Amacı mı? İnterneti kötüye kullananları bir araya getirip getiremeyeceğini görmek, aralarındaki çatışmayı çözmek ve gerçek hayattaki anlayışa aracılık etmek için. Evet, o bir iyimser.

Bu program her zamanki ücretinden daha sessiz. Birinci bölüm güçlü çünkü tuhaf. Bahar, geçen yıl gerçekten öyle olabileceğini düşündüğü için @iammadeleinemccann adında bir Instagram hesabı açan Polonyalı genç bir kadın olan Julia ile tanışır. (Spoiler: öyle değil.) Bu, Julia’nın kabul ettiği ilk röportaj ve Spring, travmatik bir çocukluk geçiren ve geçmişini anlamakta güçlük çeken bu utangaç, kafası karışık kadına karşı haklı olarak nazik davranıyor. Julia, “Kimse beni ciddiye almadı” diyor. “Dinlendiğimi hissetmedim.” Instagram hesabının bir milyondan fazla takipçisi vardı ve bunların çoğu korkunç derecede istismarcıydı (şimdi onu sildi).

Bununla birlikte, Julia’nın kayıp Madeleine olmadığını anladığı için Spring’in Madeleine’in ebeveynleri Gerry ve Kate McCann’den Julia’ya bir yanıt, hatta belki yüz yüze bir görüşme eklemeyi umduğu anlaşılıyor. Ancak McCann’ler şahsen yanıt vermiyor, ancak bir temsilci Julia’nın özrünü kabul ettiklerini söylüyor. Spring’in kendisinin de söylediği gibi, neden yapsınlar ki? Yaptıkları her şey magazin basınında yer alıyor, üstelik çocuklarının ortadan kaybolmasıyla ilgili aktif bir polis soruşturması hâlâ sürüyor.

İkinci bölüm tatlı ama sade. Kuzey İrlandalı Stuart, Jason Aldean’ın 2017’de Las Vegas’taki konserinde, rastgele bir tetikçinin konsere gidenlere 1.000’den fazla otomatik mermi ateşleyerek 60 kişiyi öldürüp yüzlercesini yaralamasıyla şanssızlığa uğradı. Anlaşılır bir şekilde, Stuart bunu sindirmekte zorlandı ve eve döndüğünde bu konuda söylenmek için sosyal medyaya gitti ve orada vurulma olayıyla ilgili polis belgelerini tarayan ve bunları makul ya da değil açıklamalar öne sürmek için kullanan “Weg” ile tanıştı. “Aslında” ne olduğuna gelince, genellikle tetikçinin bir tür hükümet ajanı olduğu yönünde. Weg, Spring onu bulduğunda (kolay bir iş değil), “O zamanlar hayatımda yapmam gereken şey buydu” diyor.

Spring, Weg’i Stuart’la buluşmaya ikna eder. Ve aralarında… makul ve sıcak bir sohbet var. Bu güven verici; tüm komplo teorisyenleri deli değil! – ancak en ilgi çekici ses değil. Neden benden nefret ediyorsun? Spring’in önceki serilerinden bazılarının havai fişek dinamiklerine ve açıklamalarına sahip değil; daha uzlaşmacı bir yaklaşım onun öncülüne yerleştirilmiştir. Yine de haberciliği her zamanki gibi mükemmel ve Sadiq Khan’ın sesinin yapay zeka sahtekarlığında kullanılmasıyla ilgili üçüncü bölüm ilgi çekici geliyor.

Sürükleyici ama çok şok edici kısa podcast serisinde daha harika araştırmacı gazetecilik Hasta 11, Sky’dan. Bu, Birleşik Krallık’ın akıl sağlığı sisteminde inanılmaz derecede kötü muamele gören eski bir Büyük Britanya genç yüzücüsü olan Alexis Quinn’in öyküsünü anlatıyor. Bir arızanın ardından Quinn, gönüllü olarak üç günlüğüne bir NHS dinlenme tesisine gitti, ancak üç buçuk yıl boyunca bölümlere ayrıldı. Sadece otizmi (yıllarca!) gözden kaçırılmış, bu da onun zaptedilmesine ve hücre hapsine konmasına yol açmakla kalmamıştı; ayrıca karma koğuşlara konuldu ve cinsel saldırıya uğradı.

Sonunda – tıpkı bir film gibi – patlak veriyor. Quinn kendi hikayesini anlatıyor ve baştan sona net ve takdire şayan. Ve Sky ile işbirliği içinde Bağımsız, bazı korkunç istatistikleri ortaya çıkarmak için bilgi edinme özgürlüğü taleplerini kullanarak tüm akıl sağlığı sistemimiz hakkında sorular sormak için vakasını kullanıyor: 2019’dan bu yana akıl sağlığı tesislerinde neredeyse 20.000 cinsel saldırı, istismar ve taciz şikayeti. Bu ulusal bir skandaldır. Her İngiliz politikacı bu podcast’i dinlemeli.

Ve yine daha fazla kazma, bu sefer daha da geçmişe. Benjamin Walker’ın Herşeyin Teorisi uzun zamandır piyasadaki en ilginç podcast’lerden biri oldu; büyük beyninin, yani şeyleri birbirine bağlayarak nasıl çalıştığının işitsel bir temsili oldu. Ona neredeyse bir komplocu diyebilirsiniz ama Walker politika ve paranoyadan ziyade sanat ve felsefedir. Yeni mini dizisinde olmasına rağmen, Her Propaganda Sanat Değildiro her ikisi de.

Araştırmacı zihnini, CIA’in sadece Amerikalıların değil, sıradan insanların siyasi sistemler hakkındaki düşüncelerini etkilemeye çalıştığı 1950’lere çeviriyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurum herkesin demokrasi yanlısı ve komünizm karşıtı olmasını istedi. Bu, yumuşak güç aracılığıyla gerçekleşti: sanatçıların, film yapımcılarının ve yazarların, insanları Amerikan Tarzı’nın en iyi yol olduğuna ikna edecek eserler yaratmalarını sağlamaya çalışmak. Walker üç yazarı – Richard Wright, Kenneth Tynan ve Dwight Macdonald – inceliyor ve hepsinin bir noktada CIA sponsorluğundaki yayınlar için yazdıklarını keşfediyor.

Tynan’ı tanıyordum (o dönemde oldukça etkili İngiliz tiyatro eleştirmeni). Gözlemci; İngiliz televizyonunda “siktir” diyen ilk kişi), ancak Afrikalı Amerikalı romancı Wright ve ABD’li siyasi yazar Macdonald benim için yeniydi. Walker hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu ve hepsinin CIA tarafından finanse edilen bir cephe olan Kültürel Özgürlük Kongresi tarafından finanse edildiğini kanıtlamak için çok çalışıyor ve bunu iyi yapıyor. Tüm bunların 2024’te ne kadar önemli olduğundan emin olmasam da, bu programlar entelektüel düşünürlerin hükümetin ilgisini çekecek kadar önemli görüldüğü bir döneme dair büyüleyici bilgiler sunuyor. Devlet parasına bile layık. Garip günler gerçekten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir