Hadron Çarpıştırıcısının dev halefi evrenin %95’inin sırlarını ortaya çıkarabilir | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısına ev sahipliği yapan CERN’deki bilim adamları, evrenin %95’inin sırlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olacağı umulan yeni bir “süper çarpıştırıcı” için önerilerde bulundular.

Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı (FCC), dev halef İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında yerin altında 27 kilometrelik bir tünelde bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’na (LHC) kadar – ancak yeni makine aynı zamanda 17 milyar sterlinlik fiyat etiketi nedeniyle de eleştirilerle karşı karşıya.

2008 yılında faaliyete geçen LHC, ilk yüksek enerjili parçacık çarpışmasını 2010 yılında gerçekleştirdi ve son yıllarda bir dizi yükseltme.

Atom altı parçacıkları birbirlerine çarpmadan önce neredeyse ışık hızına kadar hızlandırır.

LHC, araştırmacıların maddenin kütlesini nereden aldığını daha iyi anlamalarını sağlayan, “Tanrı parçacığı” olarak adlandırılan Higgs bozonunu keşfetti.

Bununla birlikte, bilim adamlarının evreni daha iyi anlamalarına olanak sağlayacak, az bilinen kuvvetler ve parçacıklar olan karanlık madde ve karanlık enerjinin sırları hakkında hâlâ daha fazla bilgi edinilemedi.

Yeni teklifler, CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü) tarafından yapılan FCC çalışmasının bir parçası olarak geliyor ve masrafları, planları inceleyen Birleşik Krallık dahil üye ülkeler tarafından ödenecek.

İnşaatına 2040’larda başlayacak ve çevresi 56 milden fazla olacak olan FCC’nin “parçacık çarpıştırıcılarının enerji ve yoğunluk sınırlarını zorlama” hedefi var ve dünyanın dört bir yanından üniversiteleri ve uzmanları içeriyor.

CERN’in genel müdürü Profesör Fabiola Gianotti BBC News’e şunları söyledi: “Bu, insanlığın evren hakkındaki bilgimizle ilgili temel fizikteki soruları yanıtlamada ileriye doğru muazzam adımlar atmasına olanak sağlayacak bir araç.

“Ve bunu yapmak için daha güçlü bir araca ihtiyacımız var.”

Resim:
Resim: Reuters

Sky News’te daha fazlasını okuyun:
İngiltere’nin büyük bir kısmı için kar uyarısı yapıldı
Uzmanlar, Birleşik Krallık’ta emeklilik yaşının artması gerekeceğini söylüyor

Yeni makinenin fiyatı ve boyutu diğer uzmanların eleştirilerine maruz kaldı.

İngiltere’nin eski baş bilim danışmanı Prof Sir David King, BBC’ye şunları söyledi: “Dünya iklim acil durumunun tehditleriyle karşı karşıyayken, bu araştırma fonlarını yönetilebilir bir gelecek yaratma çabalarına yönlendirmek daha akıllıca olmaz mı?”

CERN’e göre gezegenin bir sonraki süper çarpıştırıcısı “orta büyüklükteki bir şehir” kadar enerji tüketecek – ancak FCC’nin “aynı fiziksel hedeflere ulaşmak için en yoğun güç kullanan rakiplerinin enerjisinin yalnızca altıda birini” kullanacağını da ekliyor. .

FCC’nin karbon ayak izinin “en kirletici alternatifin yalnızca %1’i” olacağını iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir