Grinin şık tonları: öğrencilerin rengi enjekte ettiği moda okulu | Mimari

BENBaşkentin en güzel manzaralı ütü masası olsa gerek. Yeni London College of Fashion’ın en üst katında, genellikle toplantı odaları için ayrılan türden bir köşede, bir öğrenci Olimpiyat Parkı’nın ve şehrin ötesindeki kulelerin panoramik manzarasının önünde kıyafetlerini ütülemekle meşgul. Baş döndürücü ütü istasyonunun arkasında, sıra sıra dizilmiş dikiş makinelerinin yanından büyük bir boşluk binanın içine doğru iniyor, desen kesicilerin ve kuyumcuların, ayakkabıcıların ve protez heykeltıraşların zeminini kesiyor; baş döndürücü merdivenler ileri geri çaprazlanarak bu çok katlı yapım dünyasını birbirine bağlıyor. .

Mimarları Allies & Morrison, “21. yüzyıl için bir değirmen binası” tanımını yapıyor LCF’nin 216 milyon £ değerindeki yeni eviLondra Stadyumu’nun karşısında, Stratford’daki Waterworks Nehri kıyısında yer alan 16 katlı bir moda fabrikası. Böyle bir üretim kovanı için uygun bir yer. Olimpiyat yenilenmesinin buharlı silindiri buraya gelmeden önce, bu nehir kıyıları kemer imalatçılarına ve koyun derisi terzilerine, paçavra tüccarlarına ve peruk tedarikçilerine ev sahipliği yapıyordu; araba kırma tesisleri ve agrega kırıcıların yanı sıra çeşitli barakalarda barındırılıyordu.

Mimar Bob Allies, ekibinin bu projeden nasıl ilham aldığını şöyle açıklıyor: “Bölgenin bir sanayi yeri olarak tarihini kutlamak istedik” diyor. Yardley sabun fabrikası, bir zamanlar yakındaki Marangozlar Yolu üzerinde bulunan, 1905’ten kalma bir tuğla fabrikası binası. “Üniversite sadece uçuşan elbiseler giyen gösterişli insanlardan ibaret değil. Ciddi zanaatın ayakta kaldığı az sayıdaki yerden biri.”

Bir sabun fabrikasından ilham alan dış cephe Allies & Morrison tarafından tasarlandı. Fotoğraf: Simon Menges

Binayı parktan ilk gördüğünüzde aklınıza gelen ilk şey gösteriş değil. Doğu Şeria kültür bölgesinin en büyük bloğu olan bu blok, V&A East’in katlanmış origami kabuğu ile BBC müzik stüdyoları ve Sadler’s Wells East’in kutulu formları arasında yükseliyor; bunların hepsi gelecek yıl açılacak. Görünüşe göre Balenciaga elbisesinden ilham alan V&A’nın gösterişli yönleriyle karşılaştırıldığında, biraz asık suratlı bir ofis bloğuna benziyor. LCF için böyle modası geçmiş imalar yok. Allies, “Zor olması gerekiyordu” diyor.

Yaklaştığınızda ve iğne ipi şeritlerini hatırlatan ince taraklı beton kaplama ve RCA’nın Battersea’deki yeni evinde olduğu gibi fabrika benzeri bir sembol olan zikzak testere dişi çatı hattı gibi ayrıntıları fark ettiğinizde şirket merkezi hissi yumuşar. yapım yeri. 15 metre yüksekliğindeki ağır beton sütunlardan oluşan kahramanca bir sütun dizisi ön boyunca ilerleyerek V&A’nın manzarasını korumak için binayı yukarı kaldırırken, teraslı oturma yerlerinin dik bir çağlayanı yedek yola kadar uzanarak güneşli günlerde oturmak için davetkar bir yer yaratıyor. . Yaz aylarında üniversite, podyum gösterilerini sütunların altında düzenlemeyi planlıyor; bu bakımlı nehir kıyılarına South Bank’ın umutla beklenen gürültüsünü getirmeye yardımcı olacak bir gösteri. Yine de, bu mekan dizisinin, kes-kapan bir araba gibi, bazı binaların arasına sonradan düşünülmüş beceriksizce cıvatalanmış çok sayıda rüzgar azaltıcı perde ile nasıl bir araya getirildiği konusunda tuhaf bir şeyler var.

LCF’ye adım attığınızda bu kaygıların çoğunu unutursunuz. Betondan oluşan büyük bir hışırtı, yukarıdaki kattan aşağıya doğru iniyor, sıkı bir tirbuşon şeklinde kıvrılarak yerin altına iniyor ve oval yaylar halinde dalgalanarak yukarı doğru kıvrılarak portakal kabuğu gibi kıvrılarak Londra’nın en dramatik yeni lobilerinden birini oluşturuyor.

Hogwarts’ın yankıları… Borromini’den ilham alan merdivenler. Fotoğraf: Simon Menges

Proje mimarı Bruno Marcelino, muhteşem iç mekanları yer çekimi kuvvetiyle şişen İtalyan barok ustasına atıfta bulunarak, “Merdivenleri tasarlarken masalarımızda çok sayıda Borromini vardı” diyor. Burada mimarlar bir tür brütalist barok yarattı; yapısal unsurlar tektonik ağırlıklarını kutlamak için geri çekildi. Eğriler aynı zamanda yapısal gerekliliğin bir ürünüdür: Örneğin tavan kirişlerinin gergin yayları, iç çelik çubukların sonradan gerilmesi gerekmesinin bir sonucudur. Öğrencilerin gösterileri için kullandıklarını hayal edebileceğiniz teatral, çok katmanlı bir alan, bu üç boyutlu podyumdan aşağı inen çirkin kıyafetler. Ve muhtemelen sadece gösteri zamanında değil.

Marcelino, “Öğrenciler görsel olarak çok heyecan verici” diyor. “Bu yüzden mimarimizin çok fazla rekabet etmesini istemedik.” Binanın her tarafında çıplak beton, siyah çelik ve sarı akçaağaçtan oluşan basit bir palet uzanıyor ve renkli sakinler için nötr bir fon oluşturuyor. Mimarlar çok fazla moda motifi uygulamaktan kaçındı: Daha önceki bir tasarımda beton sütunlara dökülecek bir tekstil deseni hayata geçirilemedi. Ancak dikiş deseniyle delikli pencere kepenkleri ve eski zamanları hatırlatan ızgaralar gibi bazı incelikli dokunuşlar da var. geometrik cephe LCF’nin Oxford Caddesi’ndeki eski kampüsünün.

1906’da üç ticaret okulunun birleşimi olarak kurulan kolej, şehirdeki altı bölgeye yayılmıştı ve hiçbiri özel olarak inşa edilmemişti. Üniversite başkanı Profesör Andrew Teverson, “Tüm bölümlerin ilk kez bir arada olması harika” diyor. “Hangi sinerjilerin ortaya çıktığını görmek bizi heyecanlandırıyor. Önceki evlerimizin hepsi gizlenmişti ama burada gerçek bir kamusal yüzümüz var.”

‘Düşünceli ayrıntılarla dolu’… iç mekan görünümü. Fotoğraf: Simon Menges

Alışılmadık bir şekilde, binanın alt katları tamamen halkın dolaşmasına açıktır. Kafeyi kullanabilir, sahildeki galeride (şu anda) bir sergiyi ziyaret edebilirsiniz. lisansüstü çalışmalarını gösteren) ve hatta “yapımcı meydanında” hangi atölyelerin yapılabileceğini gözlemlemek için sarmal merdivenlerden yukarı çıkın. Öğrenci çalışmalarını sergileyen vitrinler, binanın tabanında halka açık bir yol çiziyor, (gelecekteki) bir otobüs durağını nehre bağlıyor ve burayı kapalı bir kampüsten ziyade şehrin bu yeni ortaya çıkan parçasının geçirgen bir parçası gibi hissettiriyor.

Üst kattaki eğitim odaları, merdivenlerin ve açık planlı çalışma alanlarının “kalp” alanını sarıyor; büyük iç pencereler, stajyer kordoncuların, şapkacıların ve mesleklerini öğrenen makyaj sanatçılarının manzarasını sunuyor. Odalar, öğretim ihtiyaçları geliştikçe birbirine bağlanabilen ve uyarlanabilen stüdyo ve atölyelerden oluşan uzun bir alan oluşturur ve düşünceli ayrıntılarla doludur. Öğrencilerin LCF’nin Shepherd’s Bush kampüsünün pencere kenarlarını çalışma alanı olarak nasıl kullandıklarını fark eden mimarlar, stüdyo pencerelerini derin konik açıklıklar ve çalışma masası olarak ikiye katlanabilen pencere koltukları ile tasarladılar. Birkaç kat açık hava teraslarına açılıyor; burada merdivenler üst katlarda açık havada katlar arasında yürümenize izin veriyor ve bu da 16 katlı bir kulede elde edilmesi nadir bir kalite olan, kendi tarafına çevrilmiş sosyal bir avlu kampüsü hissine katkıda bulunuyor.

Öğrenciler heyecanlı görünüyor ve açık alanların “canlandırıcı ve çalışmanın keyifli” olduğunu söylerken, bir başkası departmanların kaynaşması duygusunun “ortak çalışmalar için çok özel hissettirdiğini” söylüyor. Bir başkası, sekiz tane olmasına rağmen asansörleri beklemenin bir acı olduğunu ekliyor. “Harry Potter merdivenleri” olarak bilinen merdivenleri kullanmak ve vücut dökümü, kozmetik testleri, kuaförlük ve kumaş boyamadan geçen dikey yürüyüş yolunun tadını çıkarmak için bir neden daha.

Kahramanca… aynı zamanda podyum işlevi görecek olan sütunlu yapı. Fotoğraf: Simon Menges

Moda, fosil yakıtlardan sonra dünyayı en çok kirleten ikinci endüstridir ve buradaki tüm açık beton, binanın kendi karbon ayak izini merak etmenize neden olur (en yüksek sürdürülebilirlik derecesi olan BREEAM Outstanding’ı almasına rağmen). Mimarlar, ahşabın bu ölçekte mümkün olamayacağını ve alışılagelmiş alçıpan kaplamalardan kaçınılarak yüzeylerin açıkta bırakılmasıyla ilave karbon tasarrufu sağlandığını ısrarla belirtiyorlar. Müttefikler, projeyi şimdi tasarlıyor olsalardı beton kaplama için diğer seçenekleri araştıracaklarını söylüyor. Uzun ömürlülük, her zaman olduğu gibi, temel gerekçe olarak gösteriliyor. Teverson şöyle diyor: “117 yıldır buradayız ve en azından 117 yıl daha burada olmak istiyoruz.” Marcelino’nun ifadesiyle bina, “kitapları değiştirmeye devam edebileceğiniz dayanıklı bir kitaplık”.

Tıpkı Central Saint Martins sanat kolejinin Kings Cross’un özel emlak kalesine dahil edilmesi gibi, anlık serinliğin katalizörü olarak, bu hareketli moda fabrikasını buraya getirmek akıllıca bir hareketti ve umarız olabilecek şeylere biraz yıkıcı bir hayat katacaktır. aşırı derecede sterilize edilmiş bir alan gibi hissettim. Üniversite için de iyi bir şey. Teverson, yeni ve son teknolojiye sahip arşiv alanlarını, yakında çıkacak olanlarla işbirliği içinde kullanarak yeni bir koruma rotası planladıklarını söylüyor. V&A Doğu Deposu Müzenin koleksiyonunun açık erişimli bir arşivde yer alacağı parkın karşısında.

University College London’ın güneydeki yeni bloğu ve Loughborough Üniversitesi’nin batıdaki üssüyle birlikte, Oyunların üzerinden 12 yıl geçtikten sonra “Olympicopolis” için biraz tutarsız olan vizyon yavaş yavaş gerçekleşmeye başlıyor. Bunu mümkün kılan şey, önümüzdeki birkaç yıl içinde, East Bank’ın 628 milyon sterlinlik kültür terasının ucunda çoğunluğu özel dairelerden oluşan dört kulenin tüm masrafları ödemeye yardım etmesiyle ortaya çıkacak. Olimpiyatların yenilenmesine ilişkin Faustvari anlaşma böyledir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir