Gölge Ticaret Bakanı, İşçi Partisi’nin 28 milyar sterlinlik yeşil taahhüdünün hala ‘hırs düzeyinde’ olduğunu söylüyor | Siyaset Haberleri

İşçi Partisi, 28 milyar sterlinlik yeşil yatırım taahhüdünde belirtilen “hırs düzeyine” “kararlılığını” sürdürdüğünü, bunun daha fazla sulanıp sulanmayacağı ya da hurdaya çıkarılıp çıkarılmayacağı konusundaki belirsizliğin devam ettiğini söyledi.

Gölge iş bakanı Jonathan Reynolds, partinin ilk olarak 2021’de verdiği sözü yerine getirmeyi arzuladığını ancak yatırımın “bir sonraki parlamentonun ikinci kısmına” kadar karşılanamayacağını kabul ettiğini söyledi.

Ile konuşmak Trevor Phillips ile Pazar SabahıBay Reynolds, partinin ne kadar harcayacağının “açıkça zor durumda olan ekonominin sağlığına” göre belirleneceğini söyledi.

Kendisi aynı zamanda İşçi Partisi’nin kendi “mali kurallarına” sahip olduğunu, buna borcun parlamento sonuna kadar düşeceğini ve taahhüdün tabi olacağını söyledi.

“Dolayısıyla biz hala bu düzeyde bir hırsa bağlıyız ancak bunu yapıp yapamayacağınızı belirleyen şeyin mali kurallar olduğu konusunda açıkız ve bu, bu alandaki hırsımızı sınırladığımız için değil; bu, eğer o disipline sahip değilsiniz, Liz Truss’ta gördüğümüz türden bir felaketle karşı karşıya kalıyorsunuz, daha fazla para harcıyorsunuz, ancak yapmak istediğiniz şey yatırımlardan ziyade yalnızca faizdir.”

Son politika: Badenoch Muhafazakar isyancılara uyarıda bulundu

Gölge ticaret bakanı ayrıca paranın kamu ve özel yatırımların birleşiminden elde edileceğini söyledi ve şunu ekledi: “Bir sonraki parlamentonun ikinci yarısında bu seviyeye ulaşmak istiyoruz.”

İlk olarak gölge şansölye Rachel Reeves tarafından açıklanan yeşil refah planı kapsamında İşçi Partisi, iktidara gelmesi halinde 2030 yılına kadar yeşil projelere yılda 28 milyar £ yatırım yapma sözü verdi.

Bu söz, Rishi Sunak’ın seçim kararı sonrasında Muhafazakarlar arasında önemli bir ayrım çizgisi olarak ortaya çıktı. bir dizi yeşil politikanın ölçeğini küçültün2050 yılına kadar net sıfıra ulaşılması ve yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışına ilişkin yasağın tarihinin 2030’dan 2035’e kaydırılması da dahil.

Bayan Reeves zaten orijinal taahhüdü sulandırdı, Geçen yıl 28 milyar sterlinlik rakamın, İşçi Partisi hükümetinin ilk yılı planı için tahsis edilen bir rakam yerine üzerinde çalışılması gereken bir hedef olacağını söyledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


3:09

Ed Conway: İşçi Partisi’nin harcama planları tutarlı mı?

Ancak İşçi Partisi içinde, hayat pahalılığı krizinin ağırlıklı olarak hakim olacağı bir seçime girerken Tory saldırılarını durdurmanın bir yolu olarak Sir Keir Starmer’ın sözden tamamen vazgeçmesini isteyen bazıları var.

Eski gölge şansölye Ed Balls, bu hafta sonu İşçi Partisi liderinin yeşil taahhütten vazgeçeceğini öngördü ve Bay Sunak’ın harcama taahhüdünün “vergi gaspı” anlamına geldiği yönündeki iddiası da dahil olmak üzere partinin Tory saldırılarını durdurmak için “büyük bir U dönüşü” yapması gerektiğini savundu. çalışan insanlardan.

Political Currency podcast’ine verdiği demeçte, “Bunun bazı işleri büyütmenin bir yolu olduğu fikrinden vazgeçmeyecekler. Uzun vadede ekonomiyi güçlendirmek için şimdi harcayabileceğiniz fikrinden vazgeçmeyecekler” dedi.

“Fakat sanırım bu 28 milyar sterlinlik rakamdan vazgeçmeleri gerekecek. 28 milyar sterlinlik rakamın bittiğini, terk edildiğini, aksi halde bu saldırıya açık olabileceklerini söylemek zorunda kalacaklar.”

İşçi Partisi geçen hafta Sun’da çıkan ve planın iptal edileceği yönündeki haberlerin ardından plana bağlı kaldığı konusunda ısrar etmişti.

O dönemde bir sözcü şöyle demişti: “Mali kurallarımıza bağlı olarak parlamentonun ikinci yarısında yıllık yatırımı 28 milyar sterline çıkarma planımız da dahil olmak üzere, büyümeyi teşvik etmek ve istihdam yaratmak için İşçi Partisi’nin yeşil refah planına bağlıyız.”

Devamını oku:
Ed Conway analizi: İşçi Partisi’nin taahhüdü yeterli olmayacak
Analiz: Enerji devrimi için ekonomik sınırlamaların işareti

Hazine baş sekreteri Laura Trott şunları söyledi: “Jonathan Reynolds, İşçi Partisi’nin yıllık 28 milyar sterline mal olacağını söyledikleri ‘2030’ sözünü yeniden taahhüt etti.

“Fakat İşçi Partisi’nin bu harcama çılgınlığını nasıl karşılayacağını söyleyemedi çünkü İşçi Partisi’nin bunu ödeyecek bir planı yok.

“Bu, çalışan insanlar için binlerce sterlinlik daha yüksek vergi anlamına gelir; ekonomide kaydettiğimiz ilerlemeyi yerle bir eder ve bizi yeniden başlangıç ​​noktasına geri götürür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir