Gökbilimciler önemli yıldız kümesi görüntüsü üretiyor ve gizemli radyo sinyalini keşfediyor | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Gökbilimciler, antik bir yıldız kümesinin şimdiye kadarki en hassas radyo görüntüsünü oluşturdular ve bunun merkezinde bir radyo sinyali keşfettiler.

Yukarıda görülebilen görüntü, 47 Tucanae olarak bilinen gece gökyüzündeki en parlak ikinci küresel kümeye aittir.

Gökbilimci Dr Arash Bahramian, yıldız kümelerinin erken evrenin eski bir kalıntısı ve “Samanyolu çevresinde gördüğümüz çok eski, dev yıldız topları” olduğunu açıkladı.

Avustralya’daki Uluslararası Radyo Astronomi Araştırmaları Merkezi’nden (ICRAR) Dr Bahramian şunları söyledi: “İnanılmaz derecede yoğunlar, on binlerce ila milyonlarca yıldız bir küre içinde bir araya toplanmış durumdalar.

“Görüntümüz galaksideki en büyük küresel kümelerden biri olan 47 Tucanae’ye ait. Bir milyondan fazla yıldıza ve çok parlak, çok yoğun bir çekirdeğe sahip.”

Bir Avustralya radyo teleskopu tarafından bugüne kadar derlenen en derin ve en hassas radyo görüntüsü olan bu görüntünün oluşturulması, Avustralya Teleskop Kompakt Dizisi üzerinde 450 saatten fazla gözlem gerektirdi.

Sky News’den daha fazlası:
Yeni keşif ‘evrene dair anlayışımıza meydan okuyor’
Başarısız görevden sonra aya inişe mahkum ‘yanmaya’ mahkum

Gezegenler ve yıldızlar gibi gök cisimlerinden gelen radyo dalgaları uzayda ışık gibi hareket eder ve radyo teleskopları bunları yakalayabilir.

Gökbilimciler daha sonra bu sinyalleri radyo görüntülerine dönüştürebilirler.

47 Tucanae kümesi ilk olarak 1700’lerde kataloglandı ve çıplak gözle görülebiliyor.

Gizemli radyo sinyalinin iki olası nedeni

Onu ayrıntılı olarak görmek, gökbilimcilerin merkezden gelen, daha önce tespit edilemeyen zayıf sinyali keşfetmesine olanak sağladı.

Başyazar Dr Alessandro Paduano, sinyalin iki olası nedeni olduğunu söyledi.

Birincisi, kümenin “son derece önemli bir keşif” olabilecek bir kara delik içermesi, ikincisi ise radyo dalgaları yayan, dönen bir nötron yıldızı olan bir pulsarın var olmasıdır.

Dr Paduano, “Küme merkezine bu kadar yakın bir pulsar, bilimsel açıdan da ilginç bir keşif, çünkü henüz tespit edilmemiş merkezi bir kara deliği aramak için kullanılabilir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir