Göğüs ve biberon tartışmasında kazanan yok | Emzirme

Şirin Kale’nin ilk sekiz haftalık emzirme deneyimi benimkinin aynısıydı; acı, utanç ve travma (‘Öfke hissettim. Akıl sağlığımı sütle takas ettim’: acıya rağmen emzirdiğimde olanlar, 10 Ocak). Pamukçuk’tan hiç bahsedilmedi, mastitis belirtileri dışında kendi göğüslerime bakmak da söz konusu değildi ve ben de onunla konuştum. çok fazla farklı destek sağlayıcıları. Ancak bir arkadaşım hidrojel disklerin kullanılmasını önerdiğinde ve ben de bana beslenmeye ara verecek kadar pompalamayı başardığımda çatlaklarım iyileşebildi ve dayanılmaz bir acı çekmeden beslenebildim.

Emzirmeye ilişkin rehberlik daha kişisel hale getirilinceye ve yeni ebeveynler daha iyi bilgilendirilinceye kadar bu, birçok anne için devam eden bir sorun olacaktır. Bu konuyu çevreleyen sorunları araştırdım Uluslararası Doğum ve Ebeveyn Eğitimi Dergisi için ortak yazarlı bir makale geçen yaz.
Jess Haigh
Leeds

1990’ların başında ikiz doğurduğumda ve emzirmeyi denediğimde, kesinlikle dayanılmaz bir durumdu. Bunun şimdiye kadar karşılaştığım en büyük sessizlik komplosu olduğunu hissettim. Hemen mamaya dönerek insanları hayal kırıklığına uğrattığımı hissettim; tuhaf bir şekilde, bebeklerim kadar diğer aile üyeleri de, hakim olan sosyal beklenti buydu, ancak kocamın veya ailemin bana emzirmem için baskı yaptığını hiç hatırlamıyorum. Neyse ki çok nazik bir doktor, beslemeyi ben yapacağım için kararın tamamen bana ait olduğunu nazikçe söyledi. Çok şanslıydım.
Barbara Wallis
Crosby Ravensworth, Cumbria

30 yıl boyunca obstetrik anestezi ve analjeziye özel ilgisi olan konsültan anestezist olarak çalıştım ve emzirmede zorluk yaşayan birçok kadınla tanıştım. Onlara, eğer temiz su olmadan veya biberonları sterilize etme olanağından yoksun yaşıyorsanız ve mama almaya gücünüz yetmiyorsa, emzirmenin şart olduğunu söyledim. Eğer 21. yüzyılda Hertfordshire’da yaşıyorsanız, öyle değildi.

Her hafta yeni doğmuş bir bebek, emzirmenin başarısız olması nedeniyle dehidrasyon nedeniyle hastaneye kaldırılıyordu. Yeni bir annenin bebeğine bakabilmesi için kendine de bakması gerekir. Pek çok sefalet, kadınların mücadele ederken emzirmeye zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Her iki bebeğimi de emzirebildim ama onları aç bırakmaktansa kesinlikle mama verirdim.
Doktor Heather Parry
Watford, Hertfordshire

Emzirmekten nefret ediyordum, bu yüzden birkaç aylık mücadeleden sonra bıraktım. Basit: suçluluk duymuyorum, bebekler doymuş ve sağlıklı ve ben artık nefret ettiğim bir şeyi yaparken acı çekmiyordum. Sevilmeyecek ne vardı?

Annelerin emzirmedikleri için katlandıkları suçluluk duygusu dehşet verici. Şanslıyım ki ben inatçı bir filancayım ve oğlum doğduğunda 38, kızım doğduğunda 41 yaşındaydım, herkesi görmezden gelip benim ve bebekler için en iyisinin ne olduğuna karar verecek kadar yaşlı ve kendinden emindim. . İsterseniz deneyin, sevebilirsiniz. Eğer yapmazsan, zahmet etme. Çocuklarınız umursamayacak, aynı şekilde tutulup besleniyorlar. Kimsenin sizi “doğal”ın daha iyi olduğu hikayeleriyle korkutmasına izin vermeyin.

Ben emekli bir araştırma bilimcisiyim ve çocuklarımın yakınında asla bulundurmayacağım çok sayıda “doğal şey” var; bunlardan ikisi yılan zehri ve mavi halkalı ahtapot tetrodotoksini. Seçeneklerimizin olduğu bir dünyada yaşadığımız için şanslıyız. Hiç kimse, çocuğunun 90 yıl sürecek sağlıklı ve mutlu yaşamının kısa bir dönemi için kendini yıpratmasın.
Doktor Janet Dawson
Bennwil, İsviçre

Günümüzde sağlık profesyonellerine emzirmenin hiçbir zaman acı verici olmaması gerektiği ve eğer öyleyse bir şeylerin düzeltilmesi gerektiği şeklindeki basit fikrin öğretilmemiş olması kabul edilemez. Emzirmede kanıta dayalı bakıma ne oldu?
Peggy Thomas
Emziren Anneler Derneği Kurucusu

Bugün Guardian’da okuduğunuz herhangi bir şey hakkında bir fikriniz var mı? Lütfen e-posta Mektubunuzu bize gönderecek ve bizim dergimizde yayınlanmak üzere değerlendirilecektir. edebiyat bölüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir