Gerçek süet ayakkabılar: Priscilla mı yoksa Elvis mi daha doğru? | Film

BENElvis ve Priscilla’dan daha farklı iki film hayal etmek zor. Baz Luhrmann tarafından yönetilen ve 2022’de gösterime giren ilki, Elvis Presley’in yükselişini ve düşüşünü opera ölçeğinde anlatıyor, menajeri Albay Tom Parker ile olan karmaşık ilişkisine odaklanıyor ve onu popun en büyük şehidinden biraz daha az olarak sunuyor. Sofia Coppola tarafından yazılan ve yönetilen, Priscilla Presley’in anısına dayanan ve bu hafta İngiltere’de vizyona giren ikincisi, rüya gibi ve samimi bir film olup, Priscilla’nın kariyerinin zirvesindeki 14 yıllık ortağı Elvis ile ilgili hayatına odaklanıyor. kariyer. Peki hangisi gerçeklere daha yakındı?

Senin harikan: Kralın tasvirleri

Konuştuğum üç Elvis uzmanı genel olarak Luhrmann’ın filminde Elvis’i canlandıran Austin Butler’ın Kral’ın tavırlarını yakalama konusunda daha iyi bir iş çıkardığı konusunda hemfikir. Dünyadaki en büyük özel Elvis koleksiyonlarından birinin sahibi Jeff Schrembs, Butler’ın “Elvis’in pek çok dansını ve el hareketlerini doğru yaptığını” söylerken, Çocuk Gelin: Priscilla Beaulieu Presley’in Anlatılmamış Hikayesi kitabının yazarı Suzanne Finstad şöyle diyor: Butler, Elvis’in “karmaşık, karizmatik ama şefkatli, bazen hassas ama her zaman çelişkili” olduğu hissini yakaladı.

Finstad ve Schrembs, Priscilla’da Jacob Elordi tarafından canlandırılan Elvis’in tamamen daha ince çizilmiş olduğunu düşünüyor. Finstad şunları söylüyor: “Yazılan karakter bana göre çok şakacıydı. “Priscilla’daki tüm Presley ailesinin neredeyse Beverly Hillbillies olarak karşımıza çıktığını ve Elvis’in bir tür yırtıcı Jethro Bodine olduğunu düşündüm. Elvis’in sahip olduğu büyüyü, elektriği ve duyarlılığı hissetmedim.”

‘Elvis’in pek çok dansını ve el hareketlerini doğru yaptı’… Austin Butler, Elvis’te. Fotoğraf: Albüm/Alamy

Aralarında The Colonel: The Extraordinary Story of Colonel Tom Parker and Elvis Presley and Baby, Let’s Play House: Elvis Presley and the Women Who Loved Him’in de bulunduğu Elvis hakkında dört kitabın yazarı Alanna Nash, Butler’ın “harika bir sahne sanatçısı” olduğunu söylüyor ancak “Elvis’in ince hatlı güzelliğine sahip değildi ve hiçbir zaman gerçek anlamda konuşma sesine sahip olamadı”. Öte yandan Elordi, dikkat dağıtıcı derecede uzun olmasına rağmen, “Elvis’in düşük dereceli mırıldanmalarıyla ürkütücü derecede iyiydi – bunu doğru bir şekilde yakalayan tek oyuncu”.

Bu gece yalnız mısın: Priscilla’nın tasvirleri

Nash, Elvis’te Priscilla’yı canlandıran Olivia DeJonge’un “çekici” olduğunu ancak sonuçta “genç Priscilla olarak pek ikna edici olmadığını” söylüyor. Öte yandan, Coppola’nın yıldızı Cailee Spaeny, “o genç kızın fal taşı gibi açılmış gözlerini yakalamada ve aynı zamanda her zaman bekleyen kadın olarak Graceland’de ‘kafese kapatılmanın’ can sıkıntısını aktarmada muhteşemdi”.

Bununla birlikte Finstad, Spaeny’nin Graceland’e vardığında -bir arı kovanı ve kat kat takma kirpiklerle kendine şekil vermeye başladıktan sonra- Priscilla’yı canlandırırken “yerinde” olduğunu, Coppola’nın Elvis öncesi tasvirinin ise “yerinde” olduğunu belirtiyor. Elvis’in daha sonra kendi imajına dönüştürdüğü nispeten uysal, fare saçlı bir kız olan Priscilla, gerçeklerle örtüşmüyor. “Priscilla, Elvis’le tanıştığında makyaja meraklıydı ve koyu renk saçları vardı; bu, küçük kahverengi bir çalıkuşu alıp ona tüm bu makyajı yapması, saçıyla alay etmesi ve onu farklı bir insana dönüştürmesi gibi bir şey değil. ” diyor. Priscilla, Graceland’de Elvis’in beğendiği görünüme daha çok benzeyecek şekilde yeniden yapılmış olsa da Finstad, “bunun öylece Elvis’in ayaklarına bırakılabileceğini düşünmediğini – bu Priscilla’nın da suç ortağı olduğu bir şeydi” ve Coppola’nın versiyonunun Olayların sayısı “gerçeği çarpıtıyor ve ilişkide bir şeylerin yolunda gitmediği hissini artırıyor”.

Gerçeklerle örtüşmüyor… Spaeny, Priscilla rolünde.
Gerçeklerle örtüşmüyor… Spaeny, Priscilla rolünde. Fotoğraf: Sabrina Lantos/AP

Aşık olmaktan kendimi alamıyorum: Elvis ve Priscilla’nın ilk buluşması

Luhrmann, Elvis ve Priscilla’nın ilk karşılaşmasını yalnızca kısaca tasvir ederken – belki de Priscilla’nın o sırada 14 yaşında olduğu gerçeğiyle uğraşmak zorunda kalmamak için – Coppola’nın filmi, Elvis’in arkadaşlarından birinin bir lokantada ona yaklaşıp ona sorduğu anı gösteriyor. Elvis’in evinde bir partiye katılmak, Priscilla’nın ebeveynleri tarafından şiddetle karşı çıkan bir fikir.

Finstad, araştırmasına göre Priscilla’nın ebeveynlerinin aslında kızlarının Elvis’le olan ilişkisi konusunda “gerçekten istekli” olduklarını söylüyor. “Aile Almanya’ya nakledilmeden önce annesi bir Elvis hayranıydı ve Priscilla’nın onunla çıkmasından çok mutluydu” diyor. “Priscilla’nın gece yarısına, saat 01.00’e kadar Elvis’in yatak odasında gecelemesinde hiçbir sorun yoktu.”

Elvis’in çevresi – “Memphis Mafyası” – her iki filmde de Priscilla’nın yaşıyla ilgili herhangi bir endişe dile getirmiyor; Nash bunun da bir kurgu olduğunu söylüyor. Elvis and the Memphis Mafia adlı kitabında, şarkıcının yapım müdürü Lamar Fike’ın Elvis’e şunu söylediğini hatırladığı bir bölümü işaret ederek, “Elvis’in etrafındaki adamlar dehşete düşmüştü” diyor: “Sonumuz ömür boyu hapiste kalacak.”

Luhrmann, Elvis ve Priscilla'nın ilk karşılaşmasını sadece kısaca anlatıyor… Elvis'te Butler ve Olivia DeJonge.
Luhrmann, Elvis ve Priscilla’nın ilk karşılaşmasını sadece kısaca anlatıyor… Elvis’te Butler ve Olivia DeJonge. Fotoğraf: Warner Bros Pictures’ın izniyle

Finstad ayrıca Coppola’nın filminde Priscilla’nın o zamanki Elvis fandomunun büyük ölçüde küçümsendiğini söylüyor. “Almanya’ya gittiğinde her şeyden çok Elvis’le tanışmak istiyordu. 1950’lerden kalma bir gazete makalesi buldum ve Priscilla’nın, kuzenine Almanya’dayken amacının Elvis Presley ile tanışmak olduğunu söylediğini aktarıyor” diyor. “Bütün bunlar (Priscilla filmi) dışında bırakılmış ve isimsiz bir kişinin birden ortaya çıkıp bu genç kıza Elvis’le tanışmak isteyip istemediğini sorduğu bir peri masalı gibi görünüyor.”

geçmiş bülten tanıtımını atla

Biraz daha az sohbet: Elvis ve Priscilla’nın ilişkisi

Her iki film de ikilinin ilişkisini zehirli ve derinden parçalanmış olarak tasvir ediyor, ancak Coppola’nın filmi, Priscilla’ya odaklandığı göz önüne alındığında, anlaşılır bir şekilde onların dinamiklerini daha yakından inceliyor. Schrembs, ikinci filmin değişkenliğin yanı sıra doğru bir şekilde “bazı nazik anları” da içerdiğini söylüyor. “Evlilikleri sırasında Elvis’in ona olan hayranlığı gibi pek çok şey vardı” diyor. “Onu sevdiğine hiç şüphe yoktu, özellikle de Lisa Marie’ye hamileyken.”

Nash, Coppola’nın Elvis’i bir dizi göreceli cinsel patolojiye sahip biri olarak tasvir etmesinin (filmde, Priscilla’yla yastık kavgaları ve fotoğraf çekimleri uğruna cinsiyeti büyük ölçüde bir kenara ittiğini) “Priscilla’nın daha önceki ifadelerine göre doğru, ancak bu konuya olan ilgisini kaybetmiş” diyor. ancak Lisa doğduktan sonra cinsel ilişkiye girdi. Bununla birlikte hiçbir zaman hiçbir kadına sadık kalmadı.”

'Onu sevdiğine hiç şüphe yoktu'... Elordi ve Spaeny Priscilla'da.
‘Onu sevdiğine hiç şüphe yoktu’… Elordi ve Spaeny Priscilla’da. Fotoğraf: Sabrina Lantos

Finstad, Coppola’nın filminde Elvis’in maneviyatının büyük ölçüde göz ardı edildiğini veya alay edildiğini, bunun da onun konuyu ne kadar ciddiye aldığını azalttığını söylüyor. “Kariyerinin belli bir noktasında, çok ünlü olduğu bir dönemde, Elvis ciddi olarak keşiş olmayı düşündü” diyor. “Şöhretle ve mütevazi yetiştirilme tarzından çok farklı bir yaşam tarzıyla baş etmeye çalışıyordu ve bu, Priscilla’da sunulma şekliyle en aza indirildi. Doğru olan kısım, Priscilla’nın Elvis’in bu konuyu tartışmasını dinlemeye hiç ilgi duymamasıydı.”

Öte yandan Luhrmann’ın filmi, “Elvis’in Siyah müziği ve gospel müziğinden gerçekten etkilendiğini, bunun onun ruhunda olduğunu ortaya koyuyor. Priscilla’da bu tamamen eksik ve sonuç olarak Elvis ve Priscilla’nın yüzeysel bir versiyonunu elde ediyoruz.”

Şüpheli zihinler: son düşünceler

Nash’e göre her iki film de Presley’lerin dünyasının karmaşıklıklarını tasvir etme açısından doğru dengeyi sağlayamıyor. “Coppola’nın filmi bize Almanya’dan sonraki güzel zamanların hiçbirini göstermiyor; ikinci yarı tüm olumsuzlukları üzerine çekiyor, öyle ki sanki Elvis’le ya da onsuz hiç eğlenmemiş gibi” diyor. “Eğer Luhrmann filmi Albay Parker’a haksızlık ediyorsa, Coppola da Elvis’e haksızlık ediyor; bunu ihmal ederek. Elbette Priscilla’nın yumuşaklığı ile Elvis’in fantazmagorisi arasında bir orta yol vardır.”

Finstad, Luhrmann’ın filminden “Elvis Presley ile tanıştığınızı hissederek” ayrılırken, Coppola’nın çabasının “biraz boş olduğunu, çünkü Elvis karakteri o kadar tek boyutlu ki adamın kim olduğuna dair gerçek bir fikir edinemediğinizi” söylüyor. ”.

Finstad şunu ekliyor: “Priscilla, 14 yaşındaki bir çocukla yetişkin bir adam arasındaki ilişkinin uygunsuzluğunu ve genç bir kız olarak Ann-Margret ve Juliet Prowse ile rekabet etmeye çalışırken nasıl kendini aştığını tasvir etti.” “Bence bu kısım doğru oluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir