Gerçek romantizm: Seks gittiğinde aşk nasıl canlı tutulur | İlişkiler

BENYoğun cinsel kimyanın uzun sürmesi ender görülen bir durumdur. İlişki terapisti “Bu konu hakkında yeterince konuşmuyoruz” diyor Cate Campbell, “Fakat uzun vadeli bir ilişkide çekiciliğin azalması çok normal, özellikle de insanlar yaşlandıkça ve vücutlar değiştikçe. Partnerinizi sevseniz ve ona değer veriyor olsanız bile, diğer insanlar hakkında fanteziler kurabilir veya onların daha genç veya daha fit olmasını dilersiniz. Doğa ana, çıkmaya başladığımızda beynimizi yalnızca olumlu yönleri görmesi için kandırıyor, ancak bu zamanla etkisini yitiriyor.”

Bazı insanlar cinsel bağlantı kaybının, özellikle de ilişkideki diğer sorunların eşlik ettiği durumlarda, anlaşmayı bozan bir durum olduğunu düşünüyor. Campbell şöyle diyor: “Çiftler samimi olma alışkanlığından vazgeçerlerse, bu onları birbirlerinin kusurlarına karşı daha eleştirel hale getirebilir.”

Ancak aşkı canlı tutmak, hatta o cinsel kıvılcımı yeniden alevlendirmek mümkün.

Açık iletişim kurun

Buna göre psikoterapist Kamalyn Kaurİlişkilerde hiçbir şey eski moda iletişimden daha önemli değildir. “Cinsiyetin eksik olduğunu fark ederseniz, bu konuda açık bir konuşma yapın. Birlikte yürürken veya yemek pişirirken, baskısız bir ortamda bu konuyu gündeme getirmeyi deneyin. Bu biraz alan yaratır, böylece soruları hemen yanıtlamak zorunda kalmazsınız.”

Fiziksel ayrılığa neyin sebep olduğunu düşünmek için zaman ayırmak, çiftlerin olup bitenlerle ilgilenmesine ve diğer yakınlık biçimlerini düşünmesine yardımcı olur. Bu, partneriyle 10 yıldır birlikte olan 36 yaşındaki Claire’in işine yarayan bir şey.

“Birkaç yıl önce ilişkimiz seksten ayrıldığında bunu açıkça konuştuk” diyor. “Bana benden hoşlanmadığını söyledi ve ben de onun dürüstlüğünü takdir ettim. Bir işi birlikte yürüttükten sonra bir araya geldiğimiz için hiç bu kadar yoğun bir balayı dönemi geçirmemiştik. İlişkimiz karşılıklı güven ve birbirimizin arkadaşlığından keyif alma üzerine kuruluydu ancak Kovid sırasında daha da zorlaştı çünkü işi sürdürmeye çalışmanın stresini yaşadık.”

Kısa bir süreliğine ayrıldılar ama çok geçmeden ayrılmak istemediklerini anladılar. “Sonuçta biz hayatta ortağız ve her zaman her konuda birbirimizi destekledik. Benim için birlikte kurduğunuz bir hayatta dürüst, açık iletişim kurabilmek seksten daha önemli.

Anılarınızı ve başarılarınızı paylaşın

Claire, arkalarında bu kadar çok geçmiş varken, onların anılarına ve başarılarına odaklanmanın aralarındaki bağı güçlendirdiğini fark etti. “İlişkimiz takım olarak bir şeyler başarmaya dayanıyor. Bu sevgiyi desteklemek için sarılmak, aynı yatağı paylaşmak ve iş dışında birlikte kaliteli zaman geçirmek gibi başka yollarla da yakınlaşmaya devam ettik.”

İki yıl boyunca cinsel temas olmadan kaldıktan sonra aralarındaki yakınlık artmaya başlıyor. “Çocuğumuz ileriki yaşlarda evden ayrıldığında bu durum daha da fazla geri gelebilir. Ama şimdilik sahip olduklarımızı, bana ne kadar iyi davrandığını ve zihinsel sağlık sorunlarımda beni nasıl desteklediğini takdir ediyorum. İnsanlar çimenlerin her zaman daha yeşil olduğunu düşünüyor ama kalıcı bir yakınlık kurmak zaman alıyor ve ben bunları bir kenara atmak istemiyorum.”

Kaur, dönüm noktalarını kutlamanın, ortakların birbirlerini olduğu gibi kabul etmelerini ve ilişkilerinin gelişimini fark etmelerini engellemenin harika bir yolu olabileceğini kabul ediyor. “Bu, yıldönümleri ya da çift olarak başardığınız şeyler (çocuk sahibi olmak ya da birlikte bir ev satın almak gibi) olabilir. Bunları yazmanızı öneririm çünkü bu, düşünmeye teşvik eder ve olumlu anılar oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca partnerinizin en iyi özelliklerini yazmayı da deneyebilir ve kendinize neden ilk etapta onlardan etkilendiğinizi hatırlatabilirsiniz.”

İlişkinizdeki zayıf noktaları giderin

Yiyecek ve barınmanın aksine cinsel kimya, insan ihtiyaçları hiyerarşisinde 1 numara değildir. İlişkiler koçu Katarina Polonska, başarılı çiftleri destekleme konusunda uzmanlaşmış, iyi bir kariyer veya bir ev inşa etmek gibi hayattaki “önemli” şeylere ulaşmak için çabalamanın, insanların partnerlerinin önceliklerini kaybetmesi anlamına gelebileceğini ve bunun da cinsel ilgi kaybına yol açabileceğini söylüyor. “Balayından sonra aşık olmak bir seçimdir; uzun sürmesini bekleyebileceğimiz bir şey değil” diyor. “Bu seçimi yapabilmek için arzu ve sevgiyi hissetmeye yer açmalıyız. Birbirlerine karşı arzularını yitirdiklerinde çiftlere sorduğum ilk şey, hayatlarında iş veya bakım görevleri gibi başka stres yaratan faktörlerin olup olmadığıdır.”

Bunu bir sorun olarak tanımlayan çiftler için birbirlerine daha fazla zaman ayırmak, yeniden bağlantı kurmalarına ve cinsel kimyayı yeniden kazanmalarına yardımcı olabilir. “İnsanların partnerlerinden hoşlanmayı bırakmalarının bir diğer yaygın nedeni de geçmişteki kırgınlıklar ve çözülmemiş ilişki sorunlarıdır. Bunlar küçük mikro saldırganlıklar olabilir, ancak zamanla daha büyük bir şeye dönüşürler.

Çiftlerin her hafta en az 30 dakika ‘üç şey’ egzersizini denemelerini tavsiye ediyor. “Takdir ettiğiniz üç şeyi ve karşınızdaki kişinin bilmesini istediğiniz üç şeyi paylaşırsınız; örneğin görülmediğinizi veya duyulmadığınızı hissettiğiniz zamanlar veya güveninizi sarsan bir şey. Daha sonra romantik eylemler veya ev işlerinde yardım gibi ihtiyacınız olan üç şeyi paylaşırsınız. Yargılamak değil, birbirimize paylaşacak alan bırakmak önemli.”

Bir yakınlık rutini oluşturun

Yakınlık genellikle seksle ilişkilendirilir ancak Campbell bunun bundan çok daha fazlası olabileceğine dikkat çekiyor. “Sevgi dolu bir ilişkiyi seks olmadan da sürdürmek için, dışarı çıkmadan önce sarılmak ve öpmek gibi bir yakınlık rutini oluşturmak önemlidir. Bazen seks yasağı uygulamak, baskıyı tamamen ortadan kaldırmak ve el ele tutuşmayı denediğinizde veya kanepede sadece sarılmayı denediğinizde ne olacağını görmek için yararlı olabilir.

Eşler hala birbirlerini önemsiyorsa, birlikte kaliteli zaman geçirmenin muhtemelen ilişkiyi geliştireceğini ve cinsel kimya duygularının yıllar sonra bile geri dönebileceğini ekliyor.

Bazı çiftler için yakınlık egzersizleri yapmak onları birbirine yakınlaştırabilir. Klinik Psikolog Doktor Patapia Tzotzoli Samimi anlarda dikkatli olmanın çiftler arasındaki çekiciliği yeniden canlandırmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. “Sarılma meditasyonu, derin bir nefes almayı ve partnerinizi bundan 200 yıl sonrasını hayal etmeyi içerir. Bu zihinsel egzersiz insanların hayatın değerli olduğunu anlamalarına yardımcı oluyor ve şu anda sahip olduklarına değer vermelerini sağlıyor.”

Çiftler, basit bir anda kalma eylemiyle dikkatlerini tekrar birbirlerine ve ilişkilerine kaydırırlar. “Olumsuz duyguları daha olumlu duygularla değiştirmelerine ve birbirleriyle nezaket ve sabırla daha fazla etkileşim kurabilmelerine yardımcı olabilir.”

Yeni bir şey dene

Çiftler arasındaki çekiciliğin azalmasının sebeplerinden biri de çeşitlilik eksikliğidir. Günlük hayatın sıradanlığı, çalışmanın stresiyle birleşince, heyecana çok az zaman kalıyor. Tzotzoli yeni bir hobi edinmenizi veya farklı bir şeyler denemenizi tavsiye ediyor. “Kişisel gelişiminize odaklanarak, kendi tatmin duygunuzu beslemiş olursunuz. Her bir partnerin bireyselliğini zenginleştirebilir ve bu da ilişkiye olumlu katkıda bulunabilir.”

Zamanla, bu yenilenen benlik duygusu, birbirlerine olan ilginin ve takdirin artmasına yol açabilir. Ayrıca çift olarak dans dersleri, yemek pişirme dersleri veya sizi rutininizin dışına itecek herhangi bir şey gibi yeni aktiviteler denemenizi de öneriyor.

Bazı isimler değiştirildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir