Gemi devleri, gemilere yapılan saldırıların ardından Kızıldeniz’deki tüm yolculukları askıya aldı | Dünya Haberleri

Dünyanın en büyük denizcilik şirketlerinden ikisi, son zamanlarda gemilere yönelik artan saldırıların ardından Kızıldeniz’deki tüm yolculukları askıya aldı.

Danimarkalı dev Maersk, Perşembe günü Maersk Cebelitarık gemisinin kazaya uğramasının ardından bir sonraki duyuruya kadar tüm konteyner sevkiyatlarını “duraklatacağını” söyledi.

Bu arada Alman Hapag-Lloyd firması da Cuma günü gemilerinden birinin hedef alınmasının ardından en az Pazartesi gününe kadar seferleri durdurduğunu söyledi. Bir sözcü şunları ekledi: “O zaman bundan sonraki döneme karar vereceğiz.”

tarafından üstlenilen bir dizi saldırının ardından geldi. YemenKızıldeniz’in güney ucundaki Bab el Mendeb Boğazı’ndaki Husi isyancıları.

Grup, gidiş ve dönüş yaptığına inandığı gemileri hedef alma sözü verdi İsrail bombalamayı durdurması için ülkeye baskı yapmak amacıyla Gazze Şeridi.

Gazze’de son durum: İsrail, yardımların girmesine izin vermek için sınır kapısını açacak

Saldırılar devam etmesi halinde küresel tedarik zincirlerinin ciddi şekilde bozulabileceği yönündeki korkuları artırdı.

Dar ve yoğun su yolu, Süveyş Kanalı’na gidiş ve dönüş yapan gemiler için önemli bir deniz ticaret yoludur.

Cuma günü bölgede en az iki kargo gemisi vuruldu ve sorumluluğu yine Husiler üstlendi.

MSC Palatium III’e bir füze çarptı ve yetkililer, herhangi birinin yaralanıp yaralanmadığının belirsiz olduğunu söyledi.

Günün erken saatlerinde Hapag-Lloyd’un işlettiği Al Jasrah gemisine kimliği belirlenemeyen bir mermi isabet etti.

Grevin gemide yangın çıkardığı ve bir konteynerin denize düşmesine neden olduğu bildirildi.

Şirket sözcüsü, mürettebattan hiçbirinin yaralanmadığını söyledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


1:08

Husiler Kızıldeniz’de İsrail bağlantılı gemiye el koydu

Husiler ‘tüm gemilerin İsrail limanlarına gitmesini engelleme’ sözü verdi

Asi sözcüsü Tuğgeneral Yahya Saree şunları söyledi: “Yemen silahlı kuvvetleri, İsrail limanlarına giden tüm gemilerin, Gazze Şeridi’ndeki sadık kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğu yiyecek ve ilacı getirene kadar (Kızıldeniz)’de seyretmesini engellemeye devam edeceğini doğruladı. “

Maersk’ten bir sözcü şunları söyledi: “Dün Maersk Cebelitarık’ın dahil olduğu ramak kala olayının ve bugün bir konteyner gemisine yapılan bir başka saldırının ardından, Bab al Mendeb Boğazı’ndan geçecek bölgedeki tüm Maersk gemilerine yolculuklarını sona erdirene kadar yolculuklarını durdurmaları talimatını verdik. bir sonraki duyuru.”

Bu hafta başında Norveç’e ait MT Strinda tankeri de alev aldı. Yemen açıklarında füze isabet etti.

Nakliye firması Mowinckel, geminin Malezya’dan İtalya’ya biyoyakıt taşıdığını söyledi ancak daha sonra İsrail’in Ashdod limanına “geçici olarak” uğramasının planlandığını açıkladı.

Çarşamba günü ABD Donanması bunu söyledi Husi olduğundan şüphelenilen bir insansız hava aracını düşürdük savaş gemilerinden birine doğru gidiyordu.

Olay, ticari gemi Ardmore Encounter’a önce küçük botların, ardından da iki füzenin saldırısına uğradığı sırada geldi.

Kasım ayında Husiler de Kızıldeniz’de İsrail’e bağlı olduğu iddia edilen bir kargo gemisine el konuldu hala liman kenti Hodeida yakınlarında tutuyorlar.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Kayıp anneyi ararken ceset bulundu

Piers Morgan, Prens Harry’nin rantında telefonların hacklendiğini yalanladı
Göçmenleri taşıyan tekne Manş Denizi’nde battı

Yemen’in kontrolü, İran destekli Husi isyancılar ile İngiliz askeri desteğiyle Suudi destekli hükümet güçleri arasında bölünmüş durumda.

Ülke kilitlendi yıkıcı iç savaş Son yıllarda geçici bir ateşkes mevcut olmasına rağmen.

Geçtiğimiz hafta sonu İsrail’in ulusal güvenlik danışmanı Tzachi Hanegbi, Batılı müttefiklerini saldırılarla mücadele etmek için daha fazlasını yapmaya çağırdı ve tehditlerin devam etmesi halinde ülkesinin “bu ablukayı kaldırmak için harekete geçeceği” konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir