Gazze’deki Han Yunus’taki sığınağa füze saldırısında iki El Cezire gazetecisi yaralandı | Dünya Haberleri

Kanalın haberine göre, Katar merkezli televizyon ağı El Cezire için çalışan iki gazeteci, Gazze’nin güneyine düzenlenen füze saldırısında yaralandı.

Baş muhabir Wael al Dahdouh ve kameraman Samer Abu Daqqa’nın, güneydeki Han Yunus kentinde bir okula dönüştürülen barınağa bir insansız hava aracının füze atması sonucu yaralandığı bildirildi.

Saldırıdan kaynaklanan şarapnel parçaları Bay Dahdouh’un sağ koluna çarptı. Kanala göre daha sonra tedavi için Nasır hastanesine götürüldü.

İsrail-Gazze son durumu: Canlı takip edin

Bu, Dahdouh’un eşi, 15 yaşındaki oğlu, yedi yaşındaki kızı ve torununun İsrail’in hava saldırısında öldürülmesinin üzerinden bir buçuk ay geçti.

Ailesi kent merkezindeki Nuseyrat kampına sığındı. Gazze Evlerinin İsrail güçleri tarafından vurulduğu bildirildi.

Başka bir El Cezire muhabiri Hani Mahmud, Bay Daqqa’nın da şarapnel yaralanmalarına maruz kaldığını ve sağlık görevlilerinin kendisine henüz ulaşamadığını bildirdi.

“Ambulansın ona ulaşması ve onu kurtarması çok zor” dedi.

Devamını oku:
‘Hamas üyeleri’ Avrupa’daki Yahudi sitelerine saldırı planları nedeniyle tutuklandı
İsrail’in ‘iki devletli çözümü’ reddetmesi ABD politikasını baltalıyor

Resim:
Bir adam Bay Dahdouh’un giydiği basın ceketini tutuyor

Al Jazeera’nin genel yayın yönetmeni Mohamed Moawad, eski Twitter hesabı olan X’te yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Küresel gazetecilik camiasına, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne (ICRC) ve insani yardım kuruluşlarına, yaralı gazetecimizin tahliyesini hızlı bir şekilde koordine etmeleri için çağrıda bulunuyoruz.” bir okulun içinde mahsur kaldı.

“Durumun ciddiyeti, meslektaşımızın güvenliğini ve refahını sağlamak için derhal müdahale edilmesini gerektiriyor!”

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, saldırıyı duyduktan sonra “derin şok” yaşadıklarını belirterek, “Saldırıyı kınıyor ve gazetecilerin hayatlarının korunması yönündeki talebimizi yineliyoruz.”

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından derlenen rakamlara göre, 7 Ekim’den bu yana en az 56 Filistinli, dört İsrailli ve üç Lübnanlı gazeteci ve medya çalışanı öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir