Galler yaz okulu tatillerini kısaltmak istiyor ancak bu tatiller gerçekten çok mu uzun? | Okul tatilleri

Galler, okul tatillerini tarımsal ihtiyaçlardan ve 150 yıldır tarihleri ​​etkileyen dini olaylardan ayırmak için son girişimde bulunuyor ve bunun ebeveynlere ve dezavantajlı çocuklara sabit tatillerin yıl boyunca daha eşit bir şekilde yayılmasına yardımcı olduğunu savunuyor.

Galler’deki azınlık İşçi Partisi yönetimi, ebeveynlerin uzun yaz tatili boyunca çocuk bakımı bulmakta zorlandıkları yönündeki araştırmayı gerekçe göstererek yaz tatillerini altı haftadan beş haftaya ve sonunda dörde indirmek ve bu zamanı Ekim ve Mayıs aylarındaki yarıyıl tatillerini ikiye katlayarak iki haftaya çıkarmak istiyor .

Öneriler aynı zamanda ebeveynlere ve okullara daha fazla kesinlik sağlamak için dini takvime bakılmaksızın bahar tatillerinin zamanlamasını sabitleyerek dönem uzunluğunu eşitleyecek ve Paskalya ile bağlantıyı kesecek.

Galler hükümeti tarafından yapılan bir araştırma, yaz boyunca çocuk bakımı için düzenleme ve ödeme yapılmasının ebeveynler arasında, özellikle de çocuk bakımı maliyetleri potansiyel kazançlarından daha fazla olan küçük işletmeleri işleten kadınlar arasında yaygın bir şikayet olduğunu ortaya çıkardı.

Önerileri destekleyen Plaid Cymru’nun belirlenen üyesi Siân Gwenllian şunları söyledi: “Mevcut okul takvimi uzun zaman önce, çok farklı koşullar altında tasarlandı ve herkes için ama en önemlisi öğrenciler için daha iyi sonuç verebilecek değişiklikler öneriyoruz. her yaştan.

“Birçok çocuk ve genç, özellikle de ek öğrenim ihtiyaçları olanlar ve düşük gelirli ailelerden gelenler, tatilin çok uzun olduğunu düşünüyor, bu da onların refahını ve eğitimini olumsuz etkiliyor.”

Exeter Üniversitesi’nde sosyal hareketlilik profesörü Lee Elliot Major şunları söyledi: “Viktorya döneminde oluşturulan mevcut okul takvimine yönelik reformların yapılması gecikmiş durumda ve hem çocuklar, hem ebeveynler hem de öğretmenler için iyi olacaktır.

“Neredeyse eşit uzunluktaki terimler daha iyi eğitim planlaması sağlayacaktır. Yaz sınavlarından sonra öğretmenler, sınav takıntılı bir dünyada genellikle bir kenara bırakılan spor, müzik ve sanat çalışmaları gibi ders dışı etkinliklere zaman ayırabilirler.

Ancak uzmanlara göre uzun okul tatillerinin çocuklarda öğrenmeye zarar verip vermediğine ilişkin kanıtlar belirsiz. “Yaz slaytına” dair kanıtların çoğu, yaz tatillerinin İngiltere ve Galler’deki mevcut altı veya yedi haftaya kıyasla çok daha uzun olduğu, 12 haftaya kadar çıktığı ABD’den geliyor.

Melbourne Üniversitesi’nde eğitim profesörü ve etkili bir araştırmacı ve yazar olan John Hattie şunları söyledi: “Okul tatilinin öğrenciler üzerindeki etkisi çok küçük ve okul yılının uzunluğunun bu kadar büyük bir etkiye sahip olduğuna inanmak için çok az neden var.” kesinlikle.”

Birleşik Krallık’taki okullarda yapılan araştırmalar Hattie’nin yorumunu destekleme eğilimindedir. A 2019’dan itibaren çalışma İskoçya ve İngiltere’de yoksunluğun yüksek düzeyde olduğu bir bölgedeki ilkokul öğrencilerine bakıldığında, okuma becerileri üzerinde hiçbir etki olmadığı ve yalnızca heceleme yeteneğinde “durgunluk” olduğu görüldü. Bu arada, Kuzey İrlanda’daki okullar genellikle yaz boyunca sekiz hafta tatil yapıyor ancak genel olarak İngiltere veya Galler’deki okullardan daha iyi sınav sonuçlarına sahipler.

Ve geçen yıl yayınlanan araştırmaBirleşik Krallık’taki daha geniş bir grup çocuk ve yaş grubunu yaz öncesi ve sonrasında test eden araştırmada, “okul yaz tatillerinde sözel bilişsel yeteneklerdeki eşitsizliklerin arttığına dair hiçbir kanıt bulunamadı”.

Ancak 2022 araştırması, bazı yaş gruplarında “akıl sağlığının ve ruh sağlığı eşitsizliklerinin kötüleştiğine” dair kanıtlar buldu. Bu endişe, Galler hükümeti adına yürütülen odak gruplarında da yankılandı.

Galler’deki bir öğretmene göre: “Evde sorunları varsa ve konuşacak destek personeli yoksa altı hafta gerçekten uzun bir süre olabilir. Bu açıdan zor durumdalar. Çocuklardan bazıları altı haftalık izinden korkuyor.”

Galler’de yapılan anketler ebeveynlerin %60’ının “okul yılının mevcut halinden oldukça memnun olduklarını” söylediğini ortaya çıkardı. Ancak potansiyel değişiklikler sorulduğunda çoğu kişi, mevcut yazın çok uzun olduğu ve daha kısa bir yaz tatili ve eşit şartlara destek olacağı konusunda hemfikir.

Bir ebeveyn, “Düşündüğümüzde, bu tatiller çok eski, bir tür uzun yaz hasadına göre ayarlanmışlardı ve bu da günümüzün çocukların veya yetişkinlerin ihtiyaçlarına uygun değil” dedi.

Peki neden daha uzun bir yaz tatili geçirelim ki? Hattie’ye göre, öğrenciler ve öğretmenler “diğer faaliyetlerle enerjilerini yeniden şarj etmek” için zamana ihtiyaç duyarken, okul yöneticileri de uzun bir yaz tatilinden yana tavırlarını sürdürüyor.

NASUWT öğretim sendikasının genel sekreteri Patrick Roach, tatillerin değiştirilmesinin Galler’deki okulların karşılaştığı öğretmen alımı gibi temel sorunlardan herhangi birini çözeceğine dair hiçbir kanıt olmadığını söylüyor. Roach, “Galler hükümeti ölü bir atı kırbaçlıyor” dedi.

İngiltere’de eski eğitim bakanı Michael Gove da okul yılını yeniden şekillendirmeye çalışanlar arasındaydı. 2013 yılında Gove, “okul döneminin ve okul gününün yapısının tarım ekonomisine sahip olduğumuz bir dönemde tasarlandığından” şikayetçi oldu ve İngiltere’deki okullara tatillerinin zamanlamasını seçme yetkisi verdi.

Gove’un teklifini kabul eden okullardan biri de yaz tatilini dört haftaya indirmeye çalışan Hull’daki Boulevard akademisiydi. Ancak diğer okullar geleneksel tarihleri ​​korurken bu uygulamanın popüler olmadığı ortaya çıktı ve okulun artık altı haftalık bir yaz tatili var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir