Futbolcular sosyal medyada ‘nehirden denize’ ifadesini kullanırsa FA polise danışacak | FA

Futbol Federasyonu, oyuncuların İsrail ve Gazze’de devam eden çatışmalarla ilgili olarak “nehirden denize” ifadesini kullanması halinde “polisin rehberliğine başvuracak”.

Yönetim kurulunun açıklaması, Leicester City’den Hamza Choudhury’nin X’te (resmi olarak Twitter olarak bilinen) silinmiş bir sosyal medya gönderisinin ardından geldi.

Akdeniz ile Ürdün Nehri arasındaki araziyi ifade eden bu tabir sıklıkla Filistin’i desteklemek için kullanılıyor ancak bazıları bunu antisemitik olarak yorumluyor.

Bir sivil haklar grubu olan Anti-Defamation League, ifadeyi şu şekilde tanımlıyor: “Yahudilerin atalarının vatanlarından uzaklaştırılması da dahil olmak üzere, Yahudilerin kendi kaderini tayin etme hakkını reddeden Yahudi karşıtı bir suçlama.”

FA, tüm kulüplere bu ifadenin “birçok kişi için rahatsız edici olduğu” yönünde tavsiyede bulunacağını doğruladı ve tekrar kullanılması halinde “polis rehberliği” aranacağını ekledi.

Bir FA sözcüsü şunları söyledi: “Dikkatli bir değerlendirmenin ardından, bu ifadenin birçok kişi için saldırgan olarak değerlendirildiğini ve oyuncular tarafından sosyal medya paylaşımlarında kullanılmaması gerektiğini açıkça belirtmek için tüm kulüplere yazacağız.

“Oyuncu özür diledi ve tweet’i sildi. Kulüpleri, oyuncuların herhangi bir topluluğa karşı saldırgan veya kışkırtıcı olabilecek içerik yayınlamamalarını sağlamaları konusunda güçlü bir şekilde teşvik ediyoruz.

“Bu ifade bir futbol oyuncusu tarafından tekrar kullanılırsa, buna nasıl davranmamız ve tepki vermemiz gerektiği konusunda polisin rehberliğine başvuracağız.”

Cumartesi günü Londra’da düzenlenen Filistin yanlısı gösteri sırasında bazı protestocular bu ifadeyi tekrarladı.

Choudhury Pazartesi günü X üzerinden bir özür yayınlayarak, kimseyi gücendirmek niyetinde olmadığını ekledi. Şöyle dedi: “Maalesef yanlış yorumlanan önceki paylaşımıma değinmek istiyorum. Amacım kimseyi gücendirmek değildi, sadece acı çeken masum insanlara şefkat göstermekti.

“Bunun sebep olduğu her türlü kırgınlık için özür dilerim. Barışçıl bir çözümün bu çatışmada masum insanların devam eden acılarına son verebileceğine dair dünya çapındaki insanların umudunu paylaşıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir