Futbolcular sendikası artan maç sayısı nedeniyle yasal işlem başlatmakla tehdit ediyor | İngiltere Haberleri

Sendikaları Sky News’e yaptığı açıklamada, futbolcuların yeni ve genişleyen müsabakalarla vücutlarına uygulanan artan maç talepleri nedeniyle yasal işlem tehdidinde bulunduğunu söyledi.

Sosyal yardım uyarısı, bir erkek oyuncunun gelecek sezondan itibaren benzeri görülmemiş 86 maç için UEFA’ya ihtiyaç duyabileceği yönündeki analizimizin ardından geldi. Şampiyonlar Ligi oyunlar ekleme ve FIFA Kulüpler için yeni bir yaz müsabakası başlatıyoruz.

Sıkışık fikstür listesi, FIFA’nın sendikanın 28 günlük zorunlu sezon dışı tatil taleplerini henüz kabul etmemesi nedeniyle oyunculara dinlenme ve iyileşme için çok az alan bırakıyor.

Resim:
Maheta Molango, ek maçları ‘futbol için bir yenilgi’ olarak nitelendirdi

Profesyonel Futbolcular Derneği genel müdürü Maheta Molango, Sky News’e şunları söyledi: “İnsanların yasal işlem başlatmaya hazır olduğu, insanların sorunu çözmek için sahada somut eylemlerde bulunmaya hazır olduğu bir aşamaya ulaştığımızı hissediyorum, çünkü bu üzücü bir durum.

“Oyuncuların kendilerini güvende hissetmedikleri için adaleti kendi ellerine almaları gerektiğinde bunun futbol açısından bir yenilgi olduğunu düşünüyorum.”

FIFA’nın 2025’te 32 takımlı yeni bir Dünya Kulüpler Kupası’nı uygulamaya koymasıyla endişeler daha da arttı. Premier Lig Oyuncular tatilde olacak.

2025-26 Premier Lig sezonu ancak bir ay sonra başlayabildi ve bu sezon, milli takımlar için başka bir Dünya Kupası ile sona erdi ve FIFA’nın ülke sayısını 32’den 48’e genişletmesinden bu yana ilk kez.

Müsabaka organizatörlerinin futbolu öldürme riskiyle karşı karşıya olup olmadıkları sorulduğunda Bay Molango şöyle yanıt verdi: “Öyle olduklarını düşünüyorum. Ancak oyuncuların artık güçlü bir duruş sergilemeye hazır olduklarını düşünüyorum.

“Oyuncuları ve oyunları koruması gereken yetkililerin bunu yapmadığını düşünüyorum. Daha fazla rekabet yaratıyorlar, oyuncuların zararına daha fazla gelir elde ediyorlar.”

Oyunu büyütmek

FIFA, Avrupa’dan 12 takımın yer aldığı yeni Kulüpler Dünya Kupası’nı sürdürüyor. Manchester City Ve Chelsea İngiltere’den – oyunu küresel olarak büyütmekle ilgilidir.

Dünya yönetim organı, Avrupa Kulüpler Birliği’nin desteğine işaret ediyor, ancak bu kuruluşun desteği, FIFA ile ticari hakların satılmasına yardımcı olacak bir anlaşmanın ortasında geldi.

Ancak Premier Lig genel müdürü Richard Masters, aynı zamanda liderliğini yaptığı Dünya Ligler Forumu (WLF) aracılığıyla FIFA’ya yazdığı bir mektupta yeni turnuvayı protesto etti.

Sky News, WLF’nin, FIFA’nın takvimi aşırı yükleyerek ve sporu yönetmek yerine kendi çıkarlarına ve etkinliklerine öncelik vererek ulusal müsabakaların ihtiyaçlarını göz ardı ettiğini iddia ettiğini anlıyor.

FIFA, 2016’dan bu yana Gianni Infantino yönetimindeki futbolda daha büyük bir etki yaratmanın ve daha büyük turnuvaların peşinde.

Bay Molango şunları söyledi: “Hepimizin unuttuğu şey, sonuçta hepsinin aynı varlıkları kullandığıdır – ve ben de varlık kelimesini bir amaç için kullanıyorum çünkü hepsi aynı ineği sağmak istiyor.

“Ve bu imkansız çünkü sonuçta oyuncular, her ne kadar çok iyi hayatlar kazanan ayrıcalıklı insanlar olsalar da, insan vücudu yalnızca bu kadarını yapmanıza izin veriyor.”

Manchester City 86 maçlık bir sezonla karşı karşıya kalabilir

Potansiyel olarak toplamda 86 maça çıkacak olan 2024-25 sezonunda bir Manchester City oyuncusundan beklenen de bu.

City yeniden İngiltere ve Avrupa şampiyonu olursa, yerel Community Shield’da yarışacak ve UEFA Süper Kupa, 38 maçlık Premier Lig sezonunun başlangıcına yakın bir zamanda Ağustos ayında yapılacak.

Ardından, Eylül ve Aralık ayları arasında grup aşamasının altı maçtan sekiz maça çıktığı yeni görünümlü Şampiyonlar Ligi’nin lansmanı geliyor.

Manchester City'li Phil Foden takım arkadaşlarıyla kutlama yapıyor
Resim:
Man City, iki turnuvanın genişletilmesi nedeniyle 86 maçlık bir sezonla karşı karşıya kalabilir

Milli takımlar ayrıca Eylül, Ekim ve Kasım aylarında da bir çift maç yapacak.

Aralık ayında, Avrupa şampiyonlarının mücadele edeceği Kıtalararası Kupa finaliyle birlikte bir FIFA lansmanı daha yapılacak.

Ocak ayında, FA Cup’ın başlangıcı ve onu kazanmak için en fazla altı oyun oynanacak; tıkanıklık endişelerini gidermek için tekrarların iptal edildiği varsayılırsa.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Manchester City yıldızının evi hırsızların hedefi oldu
Milletvekilleri futbol maçına biletsiz gidenlerin cezalandırılması için yasa çıkarılmasını talep ediyor

Lig Kupası’nda iki ayaklı oynamak yerine tek yarı finale geçilmesi yönünde görüşmeler yapılıyor ancak City’nin finale kalarak toplamda beş maçla karşılaşması mümkün.

Şubat ayında, yeniden formatlanan grup aşamasında ilk sekiz takım arasında yer alamayan bir takımın, eleme aşamasının son 16’sına ulaşmak için yeni bir Şampiyonlar Ligi play-off turuyla karşı karşıya kalacağı görülebilir.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Sky News Daily’ye abone olmak için tıklayın

Bu, City’nin geçen sezonki zafer yolculuğunda 13 maç yerine, Avrupa’nın en büyük ödülünü kazanmak için artık 17 maç gerekebileceği anlamına geliyor.

Şampiyonlar Ligi finalinin 31 Mayıs’ta Münih’te oynanmasıyla birlikte oyuncuların dinlenme şansı kalmadı.

Sezonun dokuzuncu ve onuncu milli takım maçları oynanacak ve bu maçlar, bazıları için UEFA’nın 2018’de başlattığı takvime ek olarak Milletler Ligi finali bile olabilecek.

Bu da bizi 15 Haziran’a, Kulüpler Dünya Kupası’nın başlangıcına getiriyor.

‘Bu futbol adına bir yenilgidir’

32 takımın yer aldığı fantezi, her yıl pek fazla rağbet görmeyen yedi takımlı etkinliğin yerine her dört yılda bir düzenlenecek. That City geçen haftanın son versiyonunu kazandı.

Üç takımın yer aldığı grup aşamasının ardından finale kadar dört maç daha yapılacak.

Yarışma, Dünya Kupası test etkinliği olarak hizmet veren ve şu anda feshedilmiş olan sekiz ülkeli Konfederasyon Kupası için 2017’ye kadar kullanılan dört yılda bir düzenlenen slotu alıyor.

Futbol Futbol - Şampiyonlar Ligi - Son 16 Turu Kurası - Nyon, İsviçre - 18 Aralık 2023 Chelsea oyuncusu John Terry'nin kura çekimi sırasındaki genel görünümü REUTERS/Pierre Albouy
Resim:
Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamaları 6’dan 8’e çıkacak

Ancak sendika, oyuncuların üzerindeki yükün FIFA tarafından göz ardı edildiği ve toparlanma için çok az zamanın olduğu ve 2025-26 sezonunun başlamasından önce bir sezon öncesi hazırlık döneminin başlaması gerektiği yönündeki alarmın FIFA tarafından göz ardı edildiğini düşünüyor.

Bu, futbolun ele alması gereken bir ikilemdir; oyuncular için ne kadar çok maç oynanırsa, bunların hepsini oynamaya uygun olma olasılıkları da o kadar azalır.

Uluslararası FIFPRO birliği yönetim kurulunda yer alan Bay Molango, “Bu, yetkililerin oyuncuların refahı açısından sonuçlarının ne olacağını düşünmeden karar vermesinin bir başka örneği” dedi.

“Bu futbol adına bir yenilgidir. Taraftarlar olarak biz en iyi oyuncuları sahada ve en iyi seviyede performans sergileyerek görmek istiyoruz.

“Ve şu anki takvime göre bu fiziksel ve insani açıdan imkansız.”

Spor yapımcısı Tyrone Francis’in ek raporları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir