Fosil yakıt üretiminden ve atık depolama sahalarından büyük miktarda metan sızıntısı açığa çıktı | İklim Haberleri

Fosil yakıt üretimi ve atık depolama alanlarından kaynaklanan büyük ölçekli metan sızıntıları, Sky News için özel olarak yürütülen analizlerle ortaya çıkarıldı.

Gaz bulutlarını tespit etmek için uyduları kullanan izleme şirketi Kayrros tarafından 2023 yılında şu ana kadar yaklaşık 1.300 “süper yayıcı” güçlü sera gazı tespit edildi.

Doğal olmayan metan kaynaklarını (özellikle gaz kuyuları, boru hatları, kömür madenleri ve çöp depolama sahaları) arar.

Verilere göre, en büyük petrol ve gaz kaynağı Türkmenistan’daki Çeleken Yarımadası’ndaydı. Burada bir tesisten gelen sızıntının ağustos ayında saatte 333 tona ulaştığı tahmin ediliyor.

Bu hızda, saatlik metan salınımı, yaklaşık 38.000 mil yol yapan bir arabanın sera gazı emisyonlarına eşdeğerdi.

Kazakistan’da patlayan bir sondaj kuyusundan gelen bir başka sızıntı, haziran ile kasım ayları arasında 153 gün boyunca her saat 21 ile 56 ton arasında metan açığa çıkardı.

Kömür aynı zamanda Çin’in Shanxi kentindeki bir tesiste de sorun oluşturuyor ve geçen Şubat ayında saatte yaklaşık 181 tona ulaştı.

Bangladeş’in Dhaka kentindeki bir depolama sahasındaki gömülü atıklardan kaynaklanan metan salınımı, Nisan ayında saatte 822 tona ulaştı.

Kayrros’un kurucu ortağı Antoine Rostand, Sky News’e uzaydan gelen emisyonları gözlemleyebilmenin saklanmanın olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

“Daha önce atmosferdeki metan miktarını ölçebiliyorduk, ancak artık tam olarak nereden geldiğini biliyoruz” dedi.

“Hangi ülke, hangi şirket, hangi varlıklar atmosfere metan salıyor?”

Kayrros’un verileri, Türkmenistan’ın diğer tüm ülkelerden daha yüksek metan emisyonuna sahip olduğunu ve onu ABD, Hindistan, Rusya ve Pakistan’ın takip ettiğini gösteriyor.

Metan, insanların evlerindeki kazanlar ve diğer cihazlar tarafından yakılan doğal gazdır.

Ancak, genellikle boru hatlarının bakımı sırasında yakılmadan serbest bırakılırsa, atmosferde bir ısı “bombası” görevi görür.

Gaz, 20 yıllık bir süre içinde aynı miktarda karbondioksitten 80 kat daha fazla küresel ısınmaya neden oluyor.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Tom Heap ile ClimateCast’e abone olmak için tıklayın

Ancak bu aynı zamanda artan sıcaklıklarda eğrinin bükülmesi için de büyük bir fırsatı temsil ediyor. Atmosferde birkaç yüzyıl yerine yalnızca on yıl kadar varlığını sürdürdüğü için, karbondioksit örneğinde olduğu gibi, emisyon musluğunun kapatılması hızlı bir etki yaratacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri, fosil yakıt şirketleri için sızıntıları izlemelerini ve düzeltmelerini gerektiren yeni kurallar duyurdu; bu kurallar, metan emisyonlarını 2024 ile 2038 arasında 58 milyon ton azaltacak.

Bay Rostand kuralların gecikmiş olduğunu söyledi.

“Teknolojileri var, paraları var, ne yapacaklarını tam olarak biliyorlar” dedi.

“Neredeyse herhangi bir genel düzenlemeden yoksunlar.

“Birçok oyuncu bir şeyler yapıyor ama bazıları yapmıyor. İşte düzenleme burada devreye giriyor çünkü o zaman her yapımcıyı eşit bir zemine oturtacaktır.”

Devamını oku:
Önceki on yıl ‘kayıttaki en sıcak’
Çin neden kömüre yatırım yapmaya devam ediyor?

Şimdiye kadar 150 ülke, emisyonları 2030 yılına kadar %30 oranında azaltma taahhüdü olan Küresel Metan Taahhüdü’ne kaydoldu.

Pledge metnine göre, bu hedefe ulaşılması durumunda küresel ortalama sıcaklık 0,2 derece düşebilir ve aşırı sıcaktan kaynaklanan 255.000 erken ölüm önlenebilir.

Kayrros verileri Avrupa’da metan sızıntısı olmadığını ortaya koyuyor ancak Bay Rostand, Birleşik Krallık ve diğer ülkelerin ithal doğal gaz tedarikçilerine gazın atmosfere salınmasını durdurmaları için daha fazla baskı yapması gerektiğini söyledi.

“Bu gerçekten tam bir israf, çünkü şirketler bunu satabiliyor” dedi.

“Ekonomik bir değeri var, düzeltilmesi kolay. Odadaki fil, alçakta asılı meyve.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir