Florida Üniversitesi öğrenci senatosu ‘yeni yeşil anlaşmayı’ kabul etti | Florida

Florida Üniversitesi öğrenci senatosu Salı günü geç saatlerde “yeni yeşil anlaşma” lehinde oy kullandı ve öğrenci hükümeti aracılığıyla böyle bir kararı benimseyen ilk devlet üniversitesi oldu.

Oybirliğiyle kabul edilen talimat, iklim kriziyle mücadele için kampüs çapında kapsamlı önlemler alınması çağrısında bulunuyor. sadece geçişToplam tasfiye fosil yakıtlardan, ifşa Üniversitenin özel sektörle olan mali bağlarının kaldırılması ve üniversitelerden burs alma yasağı araştırma finansmanı Fosil yakıt endüstrisinden.

Florida öğrencilerinin bu galibiyeti, eyalette devam eden iklim inkarcılığının ortasında geldi. Vali Ron DeSantis üniversitelerde ifade özgürlüğünü kısıtladı ve fosil yakıtların yakılmasına destek verdi. Ek olarak, Florida yasama organı bir enerji kaynakları geliştirme çalışmaları yürütmektedir. fatura bu, bahsi geçenleri siler iklim değişikliği eyalet hukukunda.

Florida Üniversitesi’nin birinci sınıf işletme öğrencisi ve Gençlik Eylem Fonu’nun genel müdürü Cameron Driggers, oylamayı “DeSantis’in desteklediği iklim inkarcılığı ideolojisine yönelik çarpıcı bir sitem” olarak nitelendirdi.

Driggers, “Kırmızı eyaletteki devasa bir kampüsün ‘yeni bir yeşil anlaşma’yı benimsediğini görmek, bu hareketin ülke çapındaki diğer üniversitelere yayıldığının ve bu iklim krizine bir krizmiş gibi davranmaya başladığımızın bir işaretidir” dedi.

Florida Üniversitesi üçüncü sınıf öğrencisi ve Gainesville Gündoğumu Hareketi’nin başkanı Sofia Aviles, kendisinin ve arkadaşlarının “Florida hükümetine, çabalarına rağmen bilimle desteklenen bir kurum olduğumuzu göstermeye çalıştıklarını” söyledi.

Driggers ayrıca okulun yıllar içinde, özellikle Haziran 2022 itibarıyla önemli miktarda para aldığını da belirtti. 2,3 milyar dolar. Bu bağış özel bir vakıf tarafından yönetiliyor ve fonların nereye yatırıldığına ilişkin ayrıntılar kamuya açıklanmıyor. Öğrenciler bu talimatın paranın nereye gittiği konusunda daha fazla şeffaflık sağlayacağını umuyorlar.

Driggers, “Bu bir devlet üniversitesi, kamu parası ve bunun neye harcandığını bile bilmiyoruz” dedi.

“Yeni yeşil anlaşma” artık Florida Üniversitesi’nin yönetim organı olan mütevelli heyetine gidecek ve bu kurul 7 Mart’ta toplanacak ve görev süresinin mali kısmının onaylanmasında son sözü söyleyecek. Kararda ayrıca üniversitenin güncellenmiş iklim eyleminin derhal uygulanması çağrısı da yapılıyor planBinalardan kaynaklanan emisyonların azaltılmasını ve kampüsteki trafik emisyonlarının azaltılmasını içerir. Üniversitenin sürdürülebilirlik ofisi tarafından hazırlanan planın onayı neredeyse bir yıldır ertelendi.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Campus Climate Network adlı savunuculuk grubundan Jake Lowe, “Florida’daki gençler, sosyal kurumlarının iklim krizini ciddiye aldığı bir gelecek görmek istiyor” dedi. “Bir üniversite kampüsünde olup bitenler, kampüs topluluğundan çok daha geniş bir kitleye ulaşıyor.”

Son birkaç yıldır ülke genelindeki üniversite kampüslerinde iklim sorumluluğuna yönelik çabalar artıyor. Amerikan Üniversitesi’ndeki öğrenciler şu anda kampanya yapmak karbondan arındırma ve mali şeffaflık çağrısında bulunan benzer bir “yeşil yeni anlaşma” için. 2016 yılında Massachusetts Üniversitesi, fonlarını doğrudan fosil yakıtlardan ayıran ilk büyük devlet üniversitesi oldu ve San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi de hızla bu davayı takip ederek şu konuda bir karar çıkardı: tasfiye Geçtiğimiz Eylül ayında New York Üniversitesi, fosil yakıtlardan vazgeçen ABD’deki en büyük özel üniversitelerden biri oldu.

“Bilim onlarca yıldır iklim değişikliğinin insan kaynaklı olduğunu söylüyor. Bu artık bir tartışma bile değil” diye ekledi Aviles. “Ve hükümete bilimi takip edeceğimizi gösteriyoruz, onların müfredatlarımızda veya eyalet yasalarımızda olması veya olmaması gerektiğini düşündükleri şeyleri değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir