Farage, NatWest ve eski CEO Rose’dan milyonlarca tazminat talep edecek | İş haberleri

Nigel Farage, devlet destekli borç veren için bir krize dönüşen bankacılık skandalı nedeniyle milyonlarca sterlinlik tazminat talep ederken, önümüzdeki hafta NatWest Grubu ve eski patronuyla resmi bir hukuki mücadeleye başlayacak.

Sky News bunu öğrendi Bay FarageEski UKIP lideri, Londra merkezli Grosvenor Law’a, kişisel bankacılık düzenlemelerini bir BBC muhabiriyle tartıştığını itiraf ettikten sonra Temmuz ayında genel müdürlükten ayrılan NatWest ve Dame Alison Rose’a karşı davada kendisi adına hareket etmesi talimatını verdi.

Bu hafta sonu, Bay Farage’ın avukatları tarafından önümüzdeki hafta içinde ilk yasal mektupların yayınlanmasının beklendiğini belirttiler.

Bir kaynak, itibarına zarar verilmesi ve yasal masrafların karşılanması için toplam milyonlarca sterlin değerinde bir meblağ talep etmesinin beklendiğini söyledi.

Bay Farage, Cumartesi sabahı Sky News’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bana yönelik tüm yalanları ve aldatmacaları ve on binlerce masum insanın banka hesabını gayri meşru bir şekilde bankadan çekmeleri nedeniyle, NatWest ve eski CEO’su Dame Alison Rose’un cezalandırılması gerekiyor. hesap sorulacak.”

İddiaların, NatWest’in Dame Alison’ın büyük bölümünü iptal ettiğini doğrulamasından birkaç gün sonra sunulması bekleniyor. 10 milyon £’dan fazla potansiyel kıdem tazminatı paketi.

Bankanın kendisinin “iyi bir ayrılma” olmadığını açıklamasının ardından 7,5 milyon £’dan fazla hisse ödülü ve ikramiye iptal edildi.

Ayrıca kendisine karşı “hiçbir suiistimal bulgusunun” bulunmadığını da belirterek, 12 aylık ihbar süresi boyunca yaklaşık 3,2 milyon £ tutarında ödeme alması beklenen ödemeyi almaya hak kazandığını söyledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:32

NatWest’in ödemesi ‘çirkin’ olurdu

Bay Farage, Cuma günü sosyal medya platformu X’te “avukatlara NatWest Group’a karşı dava açmaları talimatını verdiğini” ve “diğer pek çok kişinin haksızlığa uğradığı gibi bunu toplu bir davaya dönüştürmeyi hedefleyeceğini” paylaştı.

Dame Alison’a kişisel olarak dava açmayı planladığının açıklanması, Bay Farage’ın büyük bir bankacılık sektörü skandalı olarak nitelendirdiği olayın telafisini sağlama konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Banka tarafından yaptırılan ve hukuk firması Travers Smith tarafından derlenen bir rapor, Coutts’un hesaplarını kapatma kararının yasal olduğu ancak bankanın kendisine yönelik yaklaşımında “ciddi kusurlar” olduğu sonucuna vardı.

Bay Farage, bu raporu “bastırma” olarak nitelendirdi ve Mali İdare Otoritesi’ne NatWest’e karşı daha fazla önlem alması çağrısında bulundu.

Veri koruma düzenlemesinden sorumlu olan Bilgi Komiseri Ofisi bu hafta şunları yapmak zorunda kaldı: utanç verici bir özür dilemek Dame Alison’a, Bay Farage’ın bankacılık düzenlemeleri hakkında bir muhabirle konuşarak gizlilik yasalarını kişisel olarak ihlal ettiğini ima ettiği için.

Aslında sadece bankanın işlemlerini araştırmıştı.

Dame Alison Rose
Resim:
Dame Alison Rose

Yüzde 40’ı İngiliz vergi mükelleflerine ait olan NatWest, bankacılık sektörü çöküşün eşiğine gelirken 2008 yılında 45,5 milyar sterlinlik bir kurtarma paketiyle kurtarılmıştı.

Banka, Bay Farage ile yaşadığı anlaşmazlık ve hayal kırıklığı yaratan üç aylık sonuçlarla boğuştuğu için son aylarda hisselerinde keskin bir düşüş yaşadı.

Geçen yıla göre stokları neredeyse beşte bir oranında azaldı.

Yaz boyunca, Coutts çalışanlarının, şu anda GB News’in yayıncısı olan Bay Farage’ı, siyasi görüşleri ve mali durumu hakkında aşağılayıcı yorumlar yaparak küçümsediği ortaya çıktı.

Dame Alison, banka hesabını kapatma kararının temelde ticari olduğu izlenimini vermişti.

Geçen ay banka, Bay Farage’dan bir özür daha yayınlarken, Dame Alison, Coutts çalışanlarının ifade ettiği görüşlerden uzaklaşarak bunları “son derece nahoş ve adaletsiz” olarak nitelendirdi.

Bay Farage’ı “bankadan çıkarma” kararı, Westminster’da bir yangın fırtınasına yol açtı ve Belediye gözlemcisini Britanya’nın bankacılık sektöründeki uygulamaları acilen gözden geçirmeye zorladı.

Birleşik Krallık’ın büyük cadde bankalarından birinin başında bulunan ilk kadın olan Dame Alison’ın yerini, geçici olarak, daha önce ticari işlerin başkanı olan Paul Thwaite aldı.

Kendisinin ve yönetim kurulundaki meslektaşlarının Temmuz ayındaki ilk özürünün işini kurtaracağı yönündeki umutlarına rağmen, Downing Street’in liderliğine olan güvenini kaybettiğinin sinyalini vermesiyle ayrılışı birkaç saat içinde kesinleşti.

NatWest ve Dame Alison’ın sözcüsü Cumartesi günü yorum yapmaktan kaçındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir