Eski Tory Milletvekili Scott Benton lobicilik skandalı nedeniyle uzaklaştırma önerisine itiraz edecek | Siyaset Haberleri

Eski Muhafazakar Milletvekili Scott Benton, parlamentodan uzaklaştırılması önerisine itiraz edeceğini ve bu konuda resmi bir şikayette bulunmayı planladığını söyledi.

Blackpool milletvekili parlamentodan uzaklaştırıldı muhafazakar The Times tarafından gizli bir operasyona yakalandıktan sonra Nisan ayında parti lobiciliği kırmaya istekli olacağını öne sürüyor Para için kurallar.

Konuya ilişkin soruşturmanın ardından Standartlar Komitesi Perşembe günü Avam Kamarası’nın 35 gün süreyle askıya alınmasını önerdi. olası bir ara seçimin yolunu açıyor.

Komite, Bay Benton’un “yolsuzluğa bulaşmış ve ‘satılık’ olduğu ve diğer birçok Temsilciler Meclisi üyesinin de öyle olduğu” mesajını vererek kuralları “son derece ciddi bir şekilde ihlal ettiğini” ifade etti.

Politikada son dakika: Vize değişikliklerinde ‘belirsizlik dönemi’ uyarısı

Standartlar raporuna ilk kez yanıt veren Bay Benton şunları söyledi: “Bugün Meclis Yetkililerine resmi bir şikayette bulunacağım ve ayrıca zamanı gelince komitenin kararına itiraz edeceğim.”

Bay Benton, açıklamasında rapordaki bulguların, yayınlanacağı geceden bir gece önce gazetecilere sızdırıldığını iddia etti.

Kendisine “gizlilik yemini” edildiğini ve kararı Perşembe sabahı kamuya açıklanmadan yalnızca bir saat önce okuyabildiğini söylediğini ancak komitenin “kendi standartlarına ve ilkelerine uymadığını” söyledi.

Şunları söyledi: “Raporun yayınlanmasından önceki gece, Standartlar Komitesindeki kişiler raporun içeriğini bir gazeteciye sızdırdılar ve yayınlanmadan önceki akşam basın mensupları benimle defalarca temasa geçti. Bu, bu türden ilk sızıntı değildi. soruşturma sürüyordu.

“Bu süreç açık, adil, dürüst ve şeffaf olacak şekilde tasarlandı, böylece kamuoyu ve milletvekilleri sürece güven duyabilecek.

“Bu güven Komite Üyeleri tarafından ihlal edilmiştir. Kendi etiğine, standartlarına ve ilkelerine uymayan bir standartlar sürecine güvenemem.”

Davranışına ilişkin raporun “gerçeklere dayalı olarak tamamen yanlış olan çok sayıda önemli ifadede bulunduğunu” iddia etti.

“Milletvekillerini yargılayanlar delilleri ele alırken veya tanıkları sorgularken açık fikirli, adil ve orantılı davranmıyorlarsa demokrasimiz tehdit altındadır” dedi.

Devamını oku:
Lobicilik nedir ve hangi milletvekillerinin ikinci işi vardır?

Bay Benton, Parlamento Standartlar Komitesi’nin üzerinde yer alan organ olan Bağımsız Uzman Paneline (IEP) itirazda bulunacak.

IEP artık herhangi bir işlem yapılmadan önce standartlar komitesinin bulgularını gözden geçireceğinden, bu durum ara seçim potansiyelini göz ardı ediyor.

10 günden fazla bir süreliğine askıya alma – Avam Kamarası’nda yapılan bir oylamayla kabul edilirse – geri çağırma dilekçesinin tetikleneceği anlamına gelir ve seçmenlerin %10’unun imzalaması halinde ara seçimin önünü açar.

Bay Benton, 2019’da Blackpool South’tan Muhafazakar Parti milletvekili seçildi ve yalnızca 3.690 oyluk çoğunluğa sahip. 1997’den beri İşçi Partisi’nin koltuğuydu ama ondan önce Muhafazakar Parti’ydi

İş gücü ve Liberal Demokratlar Her ikisi de son ara seçimlerde beş haneli çoğunluğu bozdu.

Komite, Bay Benton hakkındaki kararında, “olup bitenlere ilişkin eksik ve yanlış bir tablo sunması” da dahil olmak üzere, ağırlaştırıcı faktörlerin altını çizdi.

Ayrıca bunun “tekrarlanan bir suç veya suçun bir davranış modelinin parçası olduğunun göstergesi” olduğunu da belirttiler.

Bay Benton, sahte bir lobicilik şirketinin çalışanları gibi davranan The Times’ın gizli muhabirleriyle tanıştı.

Tüm partilerden oluşan parlamentonun bahis ve oyun grubu başkanı, sahte şirkete yardım etmek için kendisine bir logo, web sitesi ve Londra ve Chennai’deki ofis adresleriyle birlikte ayda 2.000 £ ile 4.000 £ arasında bir ödeme yapılmasından memnuniyet duyacağını söyledi. .

Milletvekillerinin ücretli lobi faaliyeti yürütmesini veya parlamentoyu nasıl etkileyeceğine dair tavsiyede bulunmasını engelleyen katı kurallar var.

Bay Benton sonuçta toplantıdan kaynaklanan herhangi bir mali ödemeyi kabul etmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir