Eski MI6 patronu, Donald Trump’ın yeniden seçilmesinin İngiltere’nin ulusal güvenliğini tehdit edebileceğini iddia ediyor | Siyaset Haberleri

Birleşik Krallık gizli istihbarat servisinin eski başkanı, Donald Trump’ın Beyaz Saray’a dönüşünün İngiltere için “siyasi tehdit” oluşturabileceği konusunda uyardı.

Pazar Sabahı Trevor Philips ile Sky News’e konuşan Sir Richard Dearlove, eski ABD başkanının yeniden seçilmesinin, NATO ile yaşadığı sorunlar nedeniyle Birleşik Krallık’ın ulusal güvenliği açısından “sorunlu” olacağını söyledi.

Politika canlı: Starmer, seçimin ‘bitmiş bir anlaşma’ olmadığını söylüyor

Bay Trump, 29 Avrupa ve iki Kuzey Amerika devletinden oluşan ittifakın uzun süredir eleştirmeniydi. diğer üyelerin yollarını ödemediğini iddia etmekve hatta uzun süredir devam eden ortaklıktan çekilmekle tehdit ediyor.

Ancak görevden ayrılmasından bu yana geçen yıllarda NATO, dünya sahnesinde giderek daha önemli hale geldi. Ukrayna’daki savaşve mevcut başkan Joe Biden da ona destek veriyor.

Resim:
Sir Richard Dearlove, 1999 ile 2004 yılları arasında MI6’yı yönetiyordu

İngiltere’nin önümüzdeki yıl hangi büyük tehditlere dikkat etmesi gerektiği sorulduğunda, 1999 ile 2004 yılları arasında MI6’yı yöneten Sir Richard, önce Ukrayna’ya, sonra da Çin’in “uzun vadeli davranışına” işaret etti.

Ancak şunları ekledi: “Beni endişelendiren bir siyasi tehdidi de eklemelisiniz ki o da Trump’ın yeniden seçilmesidir ki bunun Birleşik Krallık’ın ulusal güvenliği açısından sorunlu olduğunu düşünüyorum.

“Çünkü eğer Trump aceleci davranıp Atlantik ittifakına zarar verirse bu İngiltere için büyük bir olay olur.

“Savunma açısından tüm yumurtalarımızı NATO sepetine koyduk. Eğer Trump dengeleri değiştirme konusunda gerçekten ciddiyse, demek istediğim, Amerika’nın Avrupa için nükleer şemsiyesi benim görüşüme göre Avrupa’nın güvenliği ve savunma.”

ABD seçimleri yaklaşırken Bay Trump, Cumhuriyetçi aday olarak önde gidiyor. devam eden hukuki davalar ona karşı.

Sonuç olarak NATO’ya yaklaşımıyla ilgili endişeler yeniden gündeme geldi.

Devamını oku:
Toplantılar nedir ve Iowa’daki ilk toplantı neden bu kadar önemli?

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Trump, Almanya’yı NATO konusunda ‘suçlu’ olarak nitelendirdi

Bu haftanın başlarında Fox News’a konuşan Bay Trump, bunun “bize düzgün davranıp davranmamalarına bağlı olduğunu” söyleyerek üye olarak kalma taahhüdünü reddetti.

NATO’yu “ülkemizden yararlanmak” ile suçladı ve şunları ekledi: “Avrupa ülkeleri … ticaretten yararlandı ve sonra askeri koruma açısından bizden yararlandı.”

Fransız Avrupa komiseri Thierry Breton da bu hafta, Bay Trump’ın 2020 yılında Avrupa Komisyonu’na, Avrupa’ya saldırılması durumunda ABD’nin “asla yardıma gelmeyeceğini” ve NATO’nun “öldüğünü” söylediğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir